Ačkoliv přepadení vlaku je v knihách a filmech poměrně vděčným námětem, najde se poměrně málo případů, kdy se něco takového podařilo provést i ve skutečnosti.
Jeden z nejdrzejších z roku 1963 vešel do povědomí široké veřejnosti zejména díky fantastickému filmovému zpracování. Dnes se mu říká Velká vlaková loupež.
Plán přepadnout poštovní vlak, který vezl kromě pošty i více než dva miliony liber v opotřebovaných bankovkách, vymyslel zkušený londýnský zloděj Bruce Reynolds. Sestavil tým patnácti zlodějů, ve kterém si přesně rozdělili úlohy.
Vytipovali si vhodné místo, vyřadili signalizaci a falešným signálem „Stůj!“ přinutili vlak zastavit.
To vše se dělo za hluboké tmy ve tři hodiny ráno v noci na 8. srpna. Strojvůdce Jack Mills tudíž nemohl tušit, že signalizace je falešná, a že jakmile zastaví, vtrhnou k němu maskovaní lupiči. Millse po krátkém boji omráčili kovovou tyčí.
Měli totiž vlastního člověka, který měl s lokomotivou odjet za deset tisíc liber, ale čekalo je ošklivé překvapení. Řídit lokomotivu totiž vůbec neuměl.
NA ÚTĚK DO BEZPEČÍ FARMY JIM STAČILA PŮLHODINA
Nakonec tedy lupiči k řízení znovu posadili ještě napůl omráčeného Millse, aby je odvezl na nedaleký most, pod kterým měli připravená ukradená nákladní auta. Pak teprve vnikli do vagonu, přemohli pošťáky a začali překládat pytle s penězi.
Když se začalo rozednívat, nechali toho, aby měli čas zmizet. Pošťákům pohrozili, že nechali venku člověka, který zastřelí kohokoliv, kdo se v příští půlhodině pohne.
Když tedy policie začala stavět zátarasy, gang s lupem už byl dávno v úkrytu na asi čtyřicet kilometrů vzdálené farmě.
Protože při přepadení měli rukavice, Scotland Yard měl smůlu i s důkazy – ve vlaku nezůstala jediná stopa. Chytit se tak mohli jen té zmíněné půlhodiny.
Začali prohledávat všechny stavby v okruhu padesáti kilometrů, ve kterém ležela i farma, kde si gang našel skrýš. Když se o tom dozvěděli z rozhlasu, jeho členové popadli své podíly a z farmy zmizeli. Za sebou však nechali zásoby jídla, spacáky a především otisky prstů.
BIGGS SE 38 LET SKRÝVAL V BRAZÍLII
Scotland Yard tak brzy pochytal většinu členů gangu. Unikal jim však ten hlavní – Bruce Reynolds. Spolu s ním do Mexika uprchli boxer Buster Edwards a bookmaker Charlie Wilson. Připojil se k nim i mladý Ronnie Biggs, kterému vyšel útěk z vězení.
Nakonec se však za mříže dostali i oni. Poslední byl právě Biggs, který dlouhých 38 let žil v Brazílii, kam na něj britská policie nemohla. Přestože se vrátil domů až v 71 letech po dvou mrtvicích, byl odsouzen a odseděl si osm let, než dostal milost.
Policie tedy nakonec pochytala a odsoudila všechny aktéry Velké vlakové loupeže, ale z ukradených milionů liber našli jen zlomek – 330 tisíc liber. Po zbytku z více než dvoumilionového lupu se navždy slehla zem…