Skip to content

Zrada v českém knížectví: Podplaceného kastelána ztrestali Přemyslovci krutou smrtí

Lidé se zatajeným dechem sledují krvavé divadlo. Z těla bez nohou a rukou se řine krev a zalévají se jí i důlky po vyloupnutých očích. Zohavený trup vzápětí se šplouchnutím dopadne do řeky Bíliny. Tak Přemyslovci trestají v polovině 11.

století zradu.

Bílinské hradiště pod Krušnými Horami se na konci 10. století stává kvůli své strategické poloze centrem ochrany českých hranic. Už listina papeže Jana XV. († 996) z roku 993, potvrzující založení břevnovského kláštera, zmiňuje „provincii Belinensis“ (Bílinskou provincii – pozn. red.).

Jde o území kolem hradu, které spravuje kastelán. Ten sice zastupuje knížete, ale nemůže si moc vyskakovat, protože jeho funkce není dědičná a vládce ho může kdykoli odvolat a za jeho nepěkné činy navíc i krutě potrestat, jak na vlastní kůži pozná velmož Prkoš Bílinský (†1040).

Jindřich III. Černý si chce vyřizovat účty s českým panovníkem.

Císař padne do léčky Římskoněmecký císař Jindřich III. Černý (1017 – 1056) má v roce 1040 nevyřízené účty s českým knížetem Břetislavem I. (1002/1005 – 1055). Nelíbí se mu Břetislavův nájezd do Polska, kde v Hnězdně ukořistil ostatky svatého Vojtěcha a odvezl si je domů.

Břetislav samozřejmě odmítne vrátit, co v Polsku sebral, a oba proto šikují své vojáky k boji. Na jih Čech míří sám Jindřich, na severu mu pomáhá míšeňský markrabí Ekkehard II. (asi 985 – 1046), který jde „jedinou cestou, kudy se chodí přes Srbsko a kde je východ z pomezního hvozdu do naší země přes hrad Chlumec (na půli cesty mezi Ústím nad Labem a Teplicemi – pozn.

red.),“ jak píše kronikář Kosmas (asi 1045 – 1125). Jindřichova armáda ale padne na Šumavě do léčky a Břetislavovi bojovníci jeho vojáky pobijí nebo zajmou.

Kníže Břetislav I. přichystá na císařská vojska léčku a pobije je.

Úplatný správce Na severu je ovšem situace příznivější. Ekkehard si dává na čas, k česko-saským hranicím dorazí až 24. srpna 1040. Přechod s vojskem z třicet kilometrů vzdáleného saského Donína mu trvá deset dní, ačkoli to jiní před ním zvládli za jedinou noc.

Markrabě ale má plné ruce práce s vymýšlením plánu, jak se na cizí území dostat bez boje. Schází se s kastelánem Prkošem a vyjednává. „Dostanete spoustu peněz, když si vaše jednotky nebudou všímat mých vojáků a necháte nás projít hranicí,“ nabízí správci strážního hradu.

Prkoš se rozmýšlí, ale vábení bohatství je nakonec silnější než loajalita k Břetislavovi. Nechá se podplatit a mění původní plán obrany.

V místech dnešní Bíliny stojí v 11. století hradiště, které střeží vstup do Čech.

Loupí a vraždí devět dní „Místo aby rozmístil své vojsko v opevněních u strážní brány, přeložil linii obrany hlouběji do nitra země,“ líčí současná polská historička Barbara Krzemieńská. „Stáhněte se z obranných pozic do vnitrozemí,“ přikazuje Prkoš svým vojákům a Ekkehard projde se svými bojovníky pohraničním opevněním až do míst, kde jsou „lesíky nepřátelům schůdné,“ jak poznamenává Kosmas.

Vojáci naladění snadným úspěchem vyrážejí loupit a vraždit. Dobrá nálada jim ale dlouho nevydrží. „Neseme zlou zprávu. Jindřichovo vojsko bylo pobito,“ dorazí po devíti dnech poslové od císaře. „Zpátky za hranice,“ zavelí proto podle Jindřichova rozkazu saský markrabě.

Saský markrabě Ekkehard projde českým pohraničím hladce – díky zradě kastelána.

Když se Břetislav dozví o Prkošově zradě, okamžitě s vojenským doprovodem míří na sever. „Zrádce si zaslouží to nejkrutější potrestání,“ vyhrožuje. „Prkoš se ovšem nesmírně provinil… nedodržel svůj slib věrnosti, na nějž nyní kníže spoléhal, ukázal se jako nehodný té důvěry, kterou mu kníže poskytl,“ objasňuje kastelánovu vinu Krzemieńská.

Podle dobových svědectví mu za trest Břetislav nechal „vyloupati oči, utíti ruce a nohy a hoditi ho do hlubin řeky“. Prkoš skončil ve vodách řeky Bíliny a Břetislav s Jindřichem a Ekkehardem sjednali mír.

Foto: wikipedia.org, ff.ujep.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Děsivá místa: Alej mrtvých
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Alej mrtvých

Bitva u Chlumu nebo také u Hradce...