Skip to content

Zrada v českém knížectví: Podplaceného kastelána ztrestali Přemyslovci krutou smrtí

Lidé se zatajeným dechem sledují krvavé divadlo. Z těla bez nohou a rukou se řine krev a zalévají se jí i důlky po vyloupnutých očích. Zohavený trup vzápětí se šplouchnutím dopadne do řeky Bíliny. Tak Přemyslovci trestají v polovině 11.

století zradu.

Bílinské hradiště pod Krušnými Horami se na konci 10. století stává kvůli své strategické poloze centrem ochrany českých hranic. Už listina papeže Jana XV. († 996) z roku 993, potvrzující založení břevnovského kláštera, zmiňuje „provincii Belinensis“ (Bílinskou provincii – pozn. red.).

Jde o území kolem hradu, které spravuje kastelán. Ten sice zastupuje knížete, ale nemůže si moc vyskakovat, protože jeho funkce není dědičná a vládce ho může kdykoli odvolat a za jeho nepěkné činy navíc i krutě potrestat, jak na vlastní kůži pozná velmož Prkoš Bílinský (†1040).

Jindřich III. Černý si chce vyřizovat účty s českým panovníkem.

Císař padne do léčky Římskoněmecký císař Jindřich III. Černý (1017 – 1056) má v roce 1040 nevyřízené účty s českým knížetem Břetislavem I. (1002/1005 – 1055). Nelíbí se mu Břetislavův nájezd do Polska, kde v Hnězdně ukořistil ostatky svatého Vojtěcha a odvezl si je domů.

Břetislav samozřejmě odmítne vrátit, co v Polsku sebral, a oba proto šikují své vojáky k boji. Na jih Čech míří sám Jindřich, na severu mu pomáhá míšeňský markrabí Ekkehard II. (asi 985 – 1046), který jde „jedinou cestou, kudy se chodí přes Srbsko a kde je východ z pomezního hvozdu do naší země přes hrad Chlumec (na půli cesty mezi Ústím nad Labem a Teplicemi – pozn.

red.),“ jak píše kronikář Kosmas (asi 1045 – 1125). Jindřichova armáda ale padne na Šumavě do léčky a Břetislavovi bojovníci jeho vojáky pobijí nebo zajmou.

blank
Kníže Břetislav I. přichystá na císařská vojska léčku a pobije je.

Úplatný správce Na severu je ovšem situace příznivější. Ekkehard si dává na čas, k česko-saským hranicím dorazí až 24. srpna 1040. Přechod s vojskem z třicet kilometrů vzdáleného saského Donína mu trvá deset dní, ačkoli to jiní před ním zvládli za jedinou noc.

Markrabě ale má plné ruce práce s vymýšlením plánu, jak se na cizí území dostat bez boje. Schází se s kastelánem Prkošem a vyjednává. „Dostanete spoustu peněz, když si vaše jednotky nebudou všímat mých vojáků a necháte nás projít hranicí,“ nabízí správci strážního hradu.

Prkoš se rozmýšlí, ale vábení bohatství je nakonec silnější než loajalita k Břetislavovi. Nechá se podplatit a mění původní plán obrany.

blank
V místech dnešní Bíliny stojí v 11. století hradiště, které střeží vstup do Čech.

Loupí a vraždí devět dní „Místo aby rozmístil své vojsko v opevněních u strážní brány, přeložil linii obrany hlouběji do nitra země,“ líčí současná polská historička Barbara Krzemieńská. „Stáhněte se z obranných pozic do vnitrozemí,“ přikazuje Prkoš svým vojákům a Ekkehard projde se svými bojovníky pohraničním opevněním až do míst, kde jsou „lesíky nepřátelům schůdné,“ jak poznamenává Kosmas.

Vojáci naladění snadným úspěchem vyrážejí loupit a vraždit. Dobrá nálada jim ale dlouho nevydrží. „Neseme zlou zprávu. Jindřichovo vojsko bylo pobito,“ dorazí po devíti dnech poslové od císaře. „Zpátky za hranice,“ zavelí proto podle Jindřichova rozkazu saský markrabě.

blank
Saský markrabě Ekkehard projde českým pohraničím hladce – díky zradě kastelána.

Když se Břetislav dozví o Prkošově zradě, okamžitě s vojenským doprovodem míří na sever. „Zrádce si zaslouží to nejkrutější potrestání,“ vyhrožuje. „Prkoš se ovšem nesmírně provinil… nedodržel svůj slib věrnosti, na nějž nyní kníže spoléhal, ukázal se jako nehodný té důvěry, kterou mu kníže poskytl,“ objasňuje kastelánovu vinu Krzemieńská.

Podle dobových svědectví mu za trest Břetislav nechal „vyloupati oči, utíti ruce a nohy a hoditi ho do hlubin řeky“. Prkoš skončil ve vodách řeky Bíliny a Břetislav s Jindřichem a Ekkehardem sjednali mír.

Foto: wikipedia.org, ff.ujep.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...