O bájném zlatém pokladu, který údajně měl roku 1812 odvézt francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) z Moskvy, se mluví dodnes. Současný ruský historik Vjačeslav Ryžkov nyní tvrdí, že zná místo jeho uložení.
Prý se nachází v jezeře Bolšaja Rutaveč poblíž obce Rudnja na rusko-běloruských hranicích. Jiné teorie ale označují za místo úkrytu jezero Semlevskaja u Smolenska.
Podle Ryžkova tam Napoleon sice poslal stovky naložených saní, ale jenom proto, aby všechny zmátl.
Druhý konvoj
Ve skutečnosti existoval prý ještě druhý konvoj a ten převážel poklad právě k jezeru Bolšaja Rutaveč… „Napoleon nevhodil poklad v sudech do vody… Pohřbil ho v podvodním zámku, který nechal k tomu postavit,“ tvrdí Ryžkov.
Opírá se o to, že voda v jezeře obsahuje velké množství stříbrných iontů, a míní, že vojáci postavili na jezeře přehradu, aby je mohli částečně vysušit a na dně vybudovat skrýš pro poklad.
Jde o nesmysl
Jiní vědci ale považují jeho teorii za naprostý nesmysl. Stavět přehradu, vysušovat jezero a budovat na jeho dně zámek bylo zcela mimo schopnosti prchající zbídačelé Grande Armée.
Ta po tvrdé porážce, kterou do značné míry způsobila ruská zima, na kterou prakticky nikdo z vojáků nebyl připraven, toužila po jediném: dostat se z Ruska co nejdříve domů, pokud možno živí a ve zdraví. Ryžkov si však nedá říct a má v úmyslu poklad na dně jezera hledat…