Domů     Zkamenělo u Carnacu římské vojsko?
Zkamenělo u Carnacu římské vojsko?
19.8.2022

Spor s císařem Trebonianem Gallem (asi 206–253) má pro papeže Kornelia (?–253) nepříjemné důsledky. I když je jeho moc potvrzena biskupským synodem, musí spěšně opustit Věčné město. Aby toho nebylo málo, v patách jsou mu římské legie.

Dokonce v počtu několika tisíc mužů. Kornelius tuší, že jejich úkol sahá možná mnohem dále, než jen k jeho vyhnání. Co když mají vojáci za úkol ho – pokud možno nenápadně – zlikvidovat?

Papež proto nemá stání, utíká před svými pronásledovateli dál a dál. Už dávno opustil území dnešní Itálie, na cestě je již mnoho dní, ale pronásledovatelé jsou mu stále v patách. Jenže cesta před ním se pomalu začíná uzavírat. Nechal se vehnat do pasti.

Jen kousek před ním už je moře. Má se sem nechat zahnat vojáky a utopit se? Nebo se raději podvolit a zemřít jejich rukou? Už pomalu vidí rysy v tvářích prvních řad vojáků. Z jejich křiku je jasné, že se ho chystají zabít.

Papež ale padne na kolena a v poslední chvíli se obrátí k Bohu. Požádá ho o pomoc a snaží se smířit se smrtí. Když otevře oči po modlitbě, musí si je znovu promnout. Tam, kde ještě před chvílí žhnuly oči vojáků, je najednou obrovská řada kamenů! Co se mohlo stát?

Papež Kornelius musel prchat před pronásledovateli. FOTO: Peter Strub / Creative Commons / volné dílo
Papež Kornelius musel prchat před pronásledovateli. FOTO: Peter Strub / Creative Commons / volné dílo

Téměř tisíce menhirů

Poblíž jihobretaňského města Carnac stojí tito legionáři jako svědci zázraku dodnes. Můžeme z toho soudit, že pronásledování papeže berou tehdy Římané opravdu vážně. Zdejší seskupení kamenných sloupů je totiž největší na světě.

Dokonce i slovo menhir, kterým jsme dnes zvyklí takovéto objekty označovat, pochází ze staré bretonštiny – jedná se o spojení slov men (kámen) a hir (dlouhý).

Celkem jich lze v okolí napočítat přes 3000, dokonce i rozestavění kamenů by mohlo odpovídat pozicím armádního ležení. Najdeme tu samostatné kameny, ale i takové, které jsou vyrovnány v řadách nebo skupinky. Asi tak, jak bychom u takového vojenského ležení mohli čekat.

Kamenné řady v Carnacu nesou jménas. Této se říká Kermario. FOTO: Odedr / Creative Commons / volné dílo
Kamenné řady v Carnacu nesou jménas. Této se říká Kermario. FOTO: Odedr / Creative Commons / volné dílo

Od západu na východ

Zkamenělá armáda je uspořádána do pěti řad. Jsou to Le Ménec, Kermario, Le Manio, Kerlescan a Le Petit Ménec.

Kromě samotných menhirů, tedy kamenů stojících po jednom, lze identifikovat i několik skupin – najdeme zde i kromlech, kruhovitě uspořádané menhiry, kterými je proslulý i britský Stonehenge.

Právě takový útvar, sestávající z celkem 71 kamenů, se nachází v řadě Le Ménec, nejblíže Carnacu. Že by skupina legionářů zrovna stojící kolem ohně?

Celkem do této řady patří 1099 kamenů stojící v 11 alejích, možná tedy pozůstatek klasického římského bojového postavení. I když, pokud jde skutečně o vojáky, pak musí jít o skutečně ztepilé muže.

Kameny jsou totiž uspořádány podle výšky a přední linie dosahují až 3,7 metrů, poslední potom přibližně metr.

Obtížné datování

Jakkoli zní pověst o zkamenělé římské armádě velmi lákavě, zdá se, že kameny se v okolí dnešního Carnacu objevují mnohem dříve než vojska Římské říše.

Většina odborníků totiž překládá budování těchto staveb někdy v pátém až třetím tisíciletí před naším letopočtem, tedy do dob, kdy na tomto území žijí galo-románské kmeny.

V každém případě, o přesnější dataci menhirů stojících kolem tohoto francouzského městečka, ani moderní technologie archeologům příliš nepomáhají.

Nejsou totiž pod nimi schopni najít dostatek stop a zbytků, které by jim umožnily vztyčení kamenů zařadit přesněji.

Keltská svatyně

Takto velké skupenství kamenů pochopitelně přitahuje neustále pozornost. Jeho mystičnost nedá spát nejen hledačům záhad, ale ani celé řadě vědců a archeologů.

O první výzkumy se pokusí již sběratel starožitností a amatérský archeolog Anne Claude de Caylus (1692–1765), který poprvé přiřadí tyto megality Galům někdy v polovině 18. století.

Přibližně o 50 let později se ovšem bretonský šlechtic François René Jean de Pommereul (1745–1823) přikloní spíše na stranu Keltů. A teorie o tom, že jde o místo keltského kultu, na mnoho let vítězí.

Pod některými kameny jsou totiž nalezeny hroby a několik jich je uspořádáno do takzvaného kairn, tedy hromady kamenů obklopujících mohylu či hrob.

Ale James Miln (1819–1881) a Zacharie Le Rouzic (1864–1939) jdou ve svých výzkumech ještě dál a na základě svých archeologických výzkumů posunují vztyčení kamenů ještě před příchod Keltů do této oblasti.

Němci věří Germánům

Vzhledem k fascinaci Adolfa Hitlera (1889–1945) starogermánskými kmeny a mystikou obecně, není asi překvapením, že jeho pozornosti neunikne ani oblast v jižní Bretani.

Němci vycházejí z předpokladu, že tuto oblast osidlují indo-germánské kmeny, které sem přicházejí ze severu.

Vše dostane na starost přední německý ideolog Alfred Ernst Rosenberg (1893–1946), který je zřejmě autorem celé teorie o nadřazenosti germánské rasy.

Rosenberg vyšle dokonce na podzim roku 1940 do oblasti několik letadel s úkolem vytvořit novou leteckou topografickou mapu. Jenže pokračující boje nakonec celý projekt zhatí.

Německý ideolog Alfred Rosenberg toužil odhalit tajemství Carnacu. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Německý ideolog Alfred Rosenberg toužil odhalit tajemství Carnacu. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Jak poznat zemětřesení

Francouzský inženýr a odborník na termodynamiku Pierre Mereaux stráví výzkumem této oblasti více než tři desetiletí. Upozorní přitom na skutečnost, že Bretaň je seizmicky velmi nestabilní oblastí, kde dodnes může docházet k řadě zemětřesení.

Přitom na kamenech vysokých třeba desítky metrů se i relativně malé otřesy, které by člověk ani nezaznamenal, mohou viditelně projevit.

Možná si tak staří Bretaňci všimnou, že každé zemětřesení dá o sobě předem vědět a před velkými otřesy přijde několik mnohem menších. A tak se na planině rozhodnou postavit jakýsi primitivní seismograf.

Kameny rozestaví tak, aby na ně bylo možné vidět ze všech stran a šance, že si někdo varování před přicházející katastrofou všimne, se zvýší. Odhalí budoucnost další teorii?

Foto: Steffen Heilfort / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Peter Strub / Creative Commons / volné dílo, Odedr / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
reklama
věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou