Domů     Rum: Na tuzemák zapomeňte!
Rum: Na tuzemák zapomeňte!
19.8.2022

Má sice jen tři písmena, ale zajímavostí, které se kolem něj točí, je nepočítaně. V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci.

Těm raněným slouží mimo jiné jako tišící prostředek. Jednu dobu funguje jako platidlo a 16. srpna má svůj mezinárodní den.

Jasně, není pochyb! Řeč je samozřejmě o rumu. Ovšem nikoliv o tak oblíbeném nápoji návštěvníků českých hospod tzv.

tuzemáku, který se jako rum v podstatě jen tváří (ve skutečnosti jde o náhražku pravého rumu, vyráběnou dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí), ale o skutečném, světově milovaném nápoji, vyráběném kvašením a následnou destilací melasy nebo šťávy z cukrové třtiny.

Není rum jako rum

Rum protéká v podstatě celým světem, největšími specialisty na něj jsou ale v Karibiku. Vždyť více než 80 % světové produkce pochází právě odtud, konkrétně z okolí Portorika. Pěstuje se tu totiž ta nejkvalitnější cukrová třtina.

V hlavním městě San Juan taktéž sídlí společnost Bacardi (založená původně na Kubě již v roce 1862), jejíž tolik ceněný bílý rum protéká světem v hektolitrech. A to hlavně jako součást koktejlů.

Vlastně by se dalo říct, že je spoluzakladatelem těch nejznámějších z nich jako jsou Mojito, Cuba Libre, Daiquiri a Piňa Colada. Rum, to je totiž tekutina mnoha využití. Dá se pít jak čistý, tak jako součást větší tekuté party.

Jen je třeba dávat pozor, jaký typ rumu do míchaného drinku přidáváte. On totiž není rum jako rum.

Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash
Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash

Tmavý je nejlepší čistý

Obecně s koktejly fungují hlavně světlé rumy. Ty se v sudech moc neohřejí (rum získává tmavší barvu mimo jiné podle toho, jakou dobu v sudech zrál), a tak se jejich výrazná, osvěžující chuť skvěle hodí jako základ oblíbeného drinku.

Univerzálnější využití mají rumy zlaté, nebo chcete-li jantarové. Z těch sice také můžete udělat ingredienci koktejlu, chybu ale rozhodně neuděláte, když si je do sklenice nalijete jen tak, čisté.

V podstatě hlavně tímto způsobem byste si pak měli vychutnávat tmavé rumy, jejichž bohatá, vyzrálá chuť tak vynikne nejlépe. A podobné je to i v případě vaření s rumem.

Ty tmavší se hodí, když má být výsledkem jídlo s hutnou, robustní a velmi výraznou chutí, ty světlejší naopak pro pokrmy jemné a delikátní.

Námořníci ho musí sladit

Koho už nebaví vybírat jen mezi světlými a tmavými a dostane zálusk na něco speciálního, měl by sáhnout po tzv. flavoured, neboli ochuceném rumu. Tomu šmrnc dodává kokos, mango, banán, pomeranč, ale také třeba káva.

Na novou úroveň s ním dostanete koktejly, pít se ale dá i samotný. Mimochodem, první ochucené rumy mají na svědomí námořníci, kteří si nejrůznějšími způsoby vylepšují rum, který dostávají na příděl. Kvůli jeho extrémní síle ho ředí, sladí a ochucují ovocnou šťávou.

U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash
U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash

Melasa nebo přímo šťáva

Vyrobit rum není jen tak. Pro kýžený výsledek je potřeba několika poměrně složitých kroků, ve kterých může jediná chyba znamenat tekutinu, vhodnou tak leda k vylití do kanálu. Začíná se sklízením zralých rostlin cukrové třtiny.

Tu je následně potřeba co nejrychleji zpracovat. Většinou tak, aby vznikla melasa, což je vedlejší produkt, v podstatě odpadní látka, vznikající při výrobě cukru z třtiny.

Někteří výrobci, hlavně ti ve francouzsky mluvících zemích (Martinik či Guadalupe), ale používají jako základ pro výrobu rumu přímo vylisovanou šťávu z cukrové třtiny.

Rum, šmiknutý whisky

Druhým krokem je fermentace. K melase či šťávě přibudou kvasnice a voda, což dá vzniknout jakési kašovité hmotě. Druh kvasinek má vliv na finální chuť rumu.

Rychlejší kmeny, které zvládnou svou práci během několika hodin, jsou používány pro jemné rumy, ty pomalejší, při kterých probíhá kvašení i několik dnů, mají za následek rumy silnější.

Následuje destilace, po které už přichází na řadu zrání rumu, obvykle ve vypalovaných (zuhelnatělé dřevo produkuje estery, které rumu dodávají barvu, chuť a vůni) dubových sudech. Velmi často v těch, použitých předtím na jiný druh alkoholu. Třeba whisky, což zanechává zajímavou stopu na následné chuti a aroma.

V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel
V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel

Cenění mistrové

Jak už bylo řečeno, čím déle rum v sudech zůstane, tím tmavší barvu a výraznější chuť má. Tedy pokud výrobci nesáhnou ke karamelu, kterým rum dobarví. Těžké tmavé rumy zrají klidně i 20 nebo 30 let. Ty lehké bílé naopak jen pár měsíců či let.

Některé země mají ovšem stanovenou minimální dobu zrání. Třeba ve Venezuele jsou to tři roky. Ovšem pozor! Číslo na etiketě ne vždycky úplně přesně vyjadřuje jeho stáří. Hlavně pokud je rum míchán, tedy blendován.

To je pak dost možné, že číslo informuje o vyzrálosti nejstarší složky, zatímco ostatní rumy ve směsi mohou být mladší. Mimochodem, specialisté na míšení rumů, tzv.

„Master Blenders“ jsou tak cenění, že třeba ti, pracující pro společnost Bacardi, nesmějí na společné schůzky jezdit pohromadě, stejně jako například dědicové trůnu britské královské rodiny, aby v případě nehody firmu svou nepřítomností nepoložili.

Rum, nebo auto?

Ačkoliv je tu s námi rum už minimálně od 14. století, nedá se říci, že by lidstvu zevšedněl. Například v roce 2016 se ho na světě vypije 1,3 miliardy litrů! A vůbec nevadí, že za cenu některých by se dalo pořídit luxusní auto.

Minimálně za ten nejdražší na světě určitě. Je jím ten jamajské značky J. Wray & Nephew z roku 1940, obsahující až 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. Jedna lahev je k mání za 54 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 1,3 milionu korun.

Pokud o ní máte zájem, pospěšte si. V současnosti totiž zbývají pouze čtyři kusy.

Legenda o Barrym

Součástí rumového fenoménu jsou i nejrůznější mýty. Ten rozhodně nejznámější se týká záchranářského bernardýna se soudkem rumu na krku. Takové chrabré psisko skutečně existuje.

Jmenuje se Barry (1800–1812) a za svůj 12letý život zachrání více než 40 lidí, kteří uvíznou v horách. Je na to ostatně cvičený svými majiteli, švýcarskými mnichy z kláštera a hospice ve Svatobernardském průsmyku.

Když nadejde jeho čas, je na věčnou upomínku jeho hrdinských kousků vycpán. Jenže se stane pravý opak. Po čase upadne v zapomnění a je přesunut do depozitáře, kam po letech zabrousí místní pracovník, vytírající zrovna podlahu.

Ten v jednu chvíli vezme polorozbitý soudek s drátěným okem, který mu překáží v práci, a pověsí ho na krk jakémusi v rohu zastrčenému vycpanému psovi.

Už ho ovšem zapomene sundat, a tak když se Barry po čase, v rámci výročních oslav tamní horské služby dostane opět na světlo, ozdoba už mu na krku zůstane. Jediné, co není jasné, je, jak přesně se do ní v tradované představě dostal ten rum.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
Ludvík Jagellonský: Král dítě a jeho vláda na dálku
Dítě ve zlatem vyšívané peřince spokojeně žvatlá a natahuje ruky k hostům. „Ještě neumí řádně mluvit, a už mu vstavujeme na hlavu korunu,“ stěžují si současníci, pro které je k neuvěření, že droboučký princ se dnes stal králem. Otázka za milion, na niž by všichni, zejména stárnoucí a nemocný král Vladislav Jagellonský (1456–1516), chtěli znát odpověď. Porodí mu […]
Bratři, jak se patří: Život Cyrila a Metoděje je plný zvratů!
Ušli spolu stovky kilometrů, ale až v Římě se stav jednoho z nich výrazně zhorší. Propadlé tváře a těžký dech dává na vědomí, že nemocný trpí tuberkulózou. Cestování nepřichází v úvahu, dokončení započaté práce tak leží na starším z bratrů! Do historie se ale zapíší oba. Pátého července si Česko připomíná příchod Cyrila (826-869) a Metoděje (815-885). V datu má […]
Tajemný letohrádek Hvězda: Kráčí kolem něj historie a ukrývá recept na věčný život!
S mírnou nadsázkou by stačilo otevřít okno, vyklonit se a sledovat, co se děje nedaleko. Dvouhodinová bitva rozhoduje o osudu českého národa na stovky let. Letohrádek vyvázne, ale ani jeho osud neušetří. Příběh stavby, která trůní uprostřed stejnojmenné obory, potahuje háv tajemství. Zároveň se nevyhne nelichotivým kapitolám, protože z letohrádku Hvězda se na čas dokonce stává skladiště! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz