Domů     Rum: Na tuzemák zapomeňte!
Rum: Na tuzemák zapomeňte!
19.8.2022

Má sice jen tři písmena, ale zajímavostí, které se kolem něj točí, je nepočítaně. V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci.

Těm raněným slouží mimo jiné jako tišící prostředek. Jednu dobu funguje jako platidlo a 16. srpna má svůj mezinárodní den.

Jasně, není pochyb! Řeč je samozřejmě o rumu. Ovšem nikoliv o tak oblíbeném nápoji návštěvníků českých hospod tzv.

tuzemáku, který se jako rum v podstatě jen tváří (ve skutečnosti jde o náhražku pravého rumu, vyráběnou dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí), ale o skutečném, světově milovaném nápoji, vyráběném kvašením a následnou destilací melasy nebo šťávy z cukrové třtiny.

Není rum jako rum

Rum protéká v podstatě celým světem, největšími specialisty na něj jsou ale v Karibiku. Vždyť více než 80 % světové produkce pochází právě odtud, konkrétně z okolí Portorika. Pěstuje se tu totiž ta nejkvalitnější cukrová třtina.

V hlavním městě San Juan taktéž sídlí společnost Bacardi (založená původně na Kubě již v roce 1862), jejíž tolik ceněný bílý rum protéká světem v hektolitrech. A to hlavně jako součást koktejlů.

Vlastně by se dalo říct, že je spoluzakladatelem těch nejznámějších z nich jako jsou Mojito, Cuba Libre, Daiquiri a Piňa Colada. Rum, to je totiž tekutina mnoha využití. Dá se pít jak čistý, tak jako součást větší tekuté party.

Jen je třeba dávat pozor, jaký typ rumu do míchaného drinku přidáváte. On totiž není rum jako rum.

Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash
Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash

Tmavý je nejlepší čistý

Obecně s koktejly fungují hlavně světlé rumy. Ty se v sudech moc neohřejí (rum získává tmavší barvu mimo jiné podle toho, jakou dobu v sudech zrál), a tak se jejich výrazná, osvěžující chuť skvěle hodí jako základ oblíbeného drinku.

Univerzálnější využití mají rumy zlaté, nebo chcete-li jantarové. Z těch sice také můžete udělat ingredienci koktejlu, chybu ale rozhodně neuděláte, když si je do sklenice nalijete jen tak, čisté.

V podstatě hlavně tímto způsobem byste si pak měli vychutnávat tmavé rumy, jejichž bohatá, vyzrálá chuť tak vynikne nejlépe. A podobné je to i v případě vaření s rumem.

Ty tmavší se hodí, když má být výsledkem jídlo s hutnou, robustní a velmi výraznou chutí, ty světlejší naopak pro pokrmy jemné a delikátní.

Námořníci ho musí sladit

Koho už nebaví vybírat jen mezi světlými a tmavými a dostane zálusk na něco speciálního, měl by sáhnout po tzv. flavoured, neboli ochuceném rumu. Tomu šmrnc dodává kokos, mango, banán, pomeranč, ale také třeba káva.

Na novou úroveň s ním dostanete koktejly, pít se ale dá i samotný. Mimochodem, první ochucené rumy mají na svědomí námořníci, kteří si nejrůznějšími způsoby vylepšují rum, který dostávají na příděl. Kvůli jeho extrémní síle ho ředí, sladí a ochucují ovocnou šťávou.

U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash
U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash

Melasa nebo přímo šťáva

Vyrobit rum není jen tak. Pro kýžený výsledek je potřeba několika poměrně složitých kroků, ve kterých může jediná chyba znamenat tekutinu, vhodnou tak leda k vylití do kanálu. Začíná se sklízením zralých rostlin cukrové třtiny.

Tu je následně potřeba co nejrychleji zpracovat. Většinou tak, aby vznikla melasa, což je vedlejší produkt, v podstatě odpadní látka, vznikající při výrobě cukru z třtiny.

Někteří výrobci, hlavně ti ve francouzsky mluvících zemích (Martinik či Guadalupe), ale používají jako základ pro výrobu rumu přímo vylisovanou šťávu z cukrové třtiny.

Rum, šmiknutý whisky

Druhým krokem je fermentace. K melase či šťávě přibudou kvasnice a voda, což dá vzniknout jakési kašovité hmotě. Druh kvasinek má vliv na finální chuť rumu.

Rychlejší kmeny, které zvládnou svou práci během několika hodin, jsou používány pro jemné rumy, ty pomalejší, při kterých probíhá kvašení i několik dnů, mají za následek rumy silnější.

Následuje destilace, po které už přichází na řadu zrání rumu, obvykle ve vypalovaných (zuhelnatělé dřevo produkuje estery, které rumu dodávají barvu, chuť a vůni) dubových sudech. Velmi často v těch, použitých předtím na jiný druh alkoholu. Třeba whisky, což zanechává zajímavou stopu na následné chuti a aroma.

V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel
V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel

Cenění mistrové

Jak už bylo řečeno, čím déle rum v sudech zůstane, tím tmavší barvu a výraznější chuť má. Tedy pokud výrobci nesáhnou ke karamelu, kterým rum dobarví. Těžké tmavé rumy zrají klidně i 20 nebo 30 let. Ty lehké bílé naopak jen pár měsíců či let.

Některé země mají ovšem stanovenou minimální dobu zrání. Třeba ve Venezuele jsou to tři roky. Ovšem pozor! Číslo na etiketě ne vždycky úplně přesně vyjadřuje jeho stáří. Hlavně pokud je rum míchán, tedy blendován.

To je pak dost možné, že číslo informuje o vyzrálosti nejstarší složky, zatímco ostatní rumy ve směsi mohou být mladší. Mimochodem, specialisté na míšení rumů, tzv.

„Master Blenders“ jsou tak cenění, že třeba ti, pracující pro společnost Bacardi, nesmějí na společné schůzky jezdit pohromadě, stejně jako například dědicové trůnu britské královské rodiny, aby v případě nehody firmu svou nepřítomností nepoložili.

Rum, nebo auto?

Ačkoliv je tu s námi rum už minimálně od 14. století, nedá se říci, že by lidstvu zevšedněl. Například v roce 2016 se ho na světě vypije 1,3 miliardy litrů! A vůbec nevadí, že za cenu některých by se dalo pořídit luxusní auto.

Minimálně za ten nejdražší na světě určitě. Je jím ten jamajské značky J. Wray & Nephew z roku 1940, obsahující až 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. Jedna lahev je k mání za 54 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 1,3 milionu korun.

Pokud o ní máte zájem, pospěšte si. V současnosti totiž zbývají pouze čtyři kusy.

Legenda o Barrym

Součástí rumového fenoménu jsou i nejrůznější mýty. Ten rozhodně nejznámější se týká záchranářského bernardýna se soudkem rumu na krku. Takové chrabré psisko skutečně existuje.

Jmenuje se Barry (1800–1812) a za svůj 12letý život zachrání více než 40 lidí, kteří uvíznou v horách. Je na to ostatně cvičený svými majiteli, švýcarskými mnichy z kláštera a hospice ve Svatobernardském průsmyku.

Když nadejde jeho čas, je na věčnou upomínku jeho hrdinských kousků vycpán. Jenže se stane pravý opak. Po čase upadne v zapomnění a je přesunut do depozitáře, kam po letech zabrousí místní pracovník, vytírající zrovna podlahu.

Ten v jednu chvíli vezme polorozbitý soudek s drátěným okem, který mu překáží v práci, a pověsí ho na krk jakémusi v rohu zastrčenému vycpanému psovi.

Už ho ovšem zapomene sundat, a tak když se Barry po čase, v rámci výročních oslav tamní horské služby dostane opět na světlo, ozdoba už mu na krku zůstane. Jediné, co není jasné, je, jak přesně se do ní v tradované představě dostal ten rum.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.