Domů     Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
6.7.2016

S rozlohou přes 13 milionů kilometrů čtverečních a hustotou zalidnění cca 3 obyvatelé na čtvereční kilometr patří Sibiř k nejméně osídleným oblastem na naší planetě.

Nezměrná krajina tundry, tajgy, lesů a permafrostu, který taje jen na několik měsíců v roce, tvoří 77% plochy ruské federace. Její obyvatelé se životu v izolaci přizpůsobili. Jejich svět je nelítostný, ale přesto krásný.

Většina z nás patrně vnímá Sibiř pouze coby místo gulagů, zamrzlých odkladišť nepohodlných osob během stalinské éry rusky federace.

Minulost nelze popřít, pracovními tábory v oblasti Kolima a v Krásnojarském kraji na severovýchodě Sibiře prochází jen mezi roky 1929 a 1953 odhadem přes 14 milionů lidí, z toho asi milion v nich nalezne smrt.

Tradice odsouzení do táborů na nucené práce má na ruské půdě bohatou historii, sahající až do 18. století, kdy se Sibiř stává součástí Ruska.

Carská říše tehdy odsuzuje trestance na galeje, do táborů zvaných katorga, budovaných v odlehlých oblastech pro doplnění chybějících kapacit k manuální práci jako dřevorubectví nebo hornictví.

Anton Pavlovič Čechov (1860-1904) ve svém románu Ostrov Sachalin popisuje právě dřevařskou katorgu. Lágry pak o desítky let později zevnitř nedobrovolně prozkoumá Alexandr Solženicyn (1918-2008).

I po zrušení pracovních táborů si Sibiř nadále zachovává pověst území, kde se dá velice snadno zmizet, a když nechcete, nikdo vás nenajde. Příběh rodiny Lykovských o tom vypovídá své.

Bohatství pustiny

Zájem o krajinu věčné tundry a tajgy, nezměrnou a širou jako dlaň, je ze strany Ruska logický především kvůli obrovským zásobám minerálů, drahých kovů, uhlí a ropy.

Sibiřská platforma je kratón (velice stará a stabilní část litosféry), který kdysi tvořil samostatný kontinent, tzv. Angalarand, ještě před zformováním posledního superkontinentu – Pangey.

Jeho bohatství spočívá v ložiscích diamantů, zlata, rud zinku, manganu, niklu, mědi, kobaltu, molybdenu a dalších. Není proto žádný divem, že báňští (horničtí) a po nich geologičtí prospektoři vyrážejí do hlubin nespoutané divočiny už několik století. Skutečně nečekaný nález však přináší až výprava v roce 1978.

Stranou historie

Uprostřed lesů, v neobydlené krajině zhruba 160 kilometrů od Mongolských hranic u řeky Abakanu, nachází výprava geologů šestičlennou rodinu, která tam v úplné izolaci přežívá od roku 1936. Bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem, žijíce v dřevěné chatrči z poražených stromů, bez elektřiny, s jediným čtivem v podobě starého ohmataného svazku Bible a několika modlitebních knížek.

Když se geologové přiblíží, mají nejdříve strach, ale ten postupně ustupuje zvědavosti. Prospektoři se dozvídají, že jde o rodinu Lykovských. Otec rodiny, Karp Lykov, nakonec vědcům vypoví celý příběh.

Do divočiny se odebrali během náboženských čistek rozpoutaných převážně ateisticky smýšlejícími bolševiky.

On, jeho žena Akulina a dvě děti, tehdy devítiletý Savin a dvouletá Natalia, jsou příslušníky hnutí starověrců, odtržené části pravoslavné církve, jejíž příslušníci jsou pronásledováni už od dob Petra I. Velikého (1672-1725).

Nemají tušení o druhé světové válce ani o vzniku SSSR, žijí bez elektřiny a odmítají uvěřit tomu, že člověk stanul na Měsíci. S družicemi obíhajícími kolem planety však problém nemají, jak vysvětluje otec Karp sám:

„V padesátých letech jsme si všimli, že se některé hvězdy po nebi pohybují rychleji. Myslel jsem si, že lidé něco vynalezli a posílají tam nahoru světla, která jsou hvězdám podobná.“ Opustit svůj domov v divočině Lykovští odmítnou.

Poslední z celé rodiny, sedmdesátiletá Agafia Lykova, v dřevěné chatrči v lůně přírody, kde teploty v zimě padají i na -40°C, žije dodnes.

Průmyslové peklo

Svět jako by na Sibiř zapomněl. 40 milionů lidí soustředěných ve větších městech, z valné většiny vystavěných v okolí průmyslových závodů, se bez něj však dokáže obejít.

Některé usedlosti za hranicí polárního kruhu, jako je například Norilsk položený poblíž největšího ložiska niklu, palladia a mědi na Zemi, jsou jakýmisi ostrovy uprostřed ničeho. Silnice nebo železnice odtamtud vedou jen do nejbližšího okolí, ale dál už ne.

Nikdo je nikdy nepostavil. Jedinou spojnici s vnějším světem skýtá letecká doprava, která kvůli průměrným teplotám -10°C nemůže fungovat celý rok. Nekontrolované vypouštění zplodin ze slévárenských závodů řadí toto město mezi deset nejznečištěnějších na Zemi.

Podle NASA je dokonce otrava půdy tak vysoká, že by bylo možné z povrchových vrstev těžit těžké kovy. Ačkoliv je Norilsk jedním z nejseverněji položených míst, skutečné srdce Sibiře a zimy se nachází jinde.

Pól chladu

Jím je Ojmjakon, někdejší zastávka kočovníků a pastevců sobů, vesnice situovaná asi 800 kilometrů na východ od Jakutsku, hlavního města stejnojmenné republiky, a nepočítaje stanice v Antarktidě, jde o nejchladnější obydlené místo na světě.

Mráz zde v roce 1924 dosáhl neuvěřitelných -71.2°C (benzín například mrzne při -58°C), od kteréžto doby je víska označována jako pól chladu severní polokoule.

Vozy zde musí parkovat ve vytápěných garážích a není ojedinělou praxí, že k rozmražení nádrže se pod ní prostě rozdělá ohníček.

Vzhledem k permafrostu, který na krátkou část roku roztává (navzdory zimním extrémům tu totiž letní teploty mohou dosáhnout i 30°C), se staré budovy vlastní vahou pomalu „potápějí“ do půdy a mělce pohřbené objekty naopak vyplouvají na povrch.

Obzvlášť nepraktický je tento jev pro pohřbívání. Nick Middleton, učitel geografie, cestoval a korespondent časopisu National Geographic, který Ojmjakon navštívil, k tomu říká:

„Samotný zvyk pohřbívání do půdy není Sibiřský, přišel sem z Evropy. Původní obyvatelé své zesnulé vypravovali na poslední cestu tak, že je zabalili do plachtoviny a zanechali na vyvýšeném místě nebo pověsili na strom.

O vzdušný pohřeb se postarali mrchožrouti a ptáci.“ Jedinou věcí, která zde podle něj stojí mezi člověkem a chladem, je kožešina, nejlépe sobí, neboť její chlupy jsou duté a k izolaci perfektní. Při teplotách okolo mínus padesáti syntetické materiály nevydrží. Zmrznou, popraskají a jsou k ničemu.

Foto: wikipedia.org, smithsonian.com, amusingplanet.com, travelrussia.info
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml