Domů     Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
6.7.2016

S rozlohou přes 13 milionů kilometrů čtverečních a hustotou zalidnění cca 3 obyvatelé na čtvereční kilometr patří Sibiř k nejméně osídleným oblastem na naší planetě.

Nezměrná krajina tundry, tajgy, lesů a permafrostu, který taje jen na několik měsíců v roce, tvoří 77% plochy ruské federace. Její obyvatelé se životu v izolaci přizpůsobili. Jejich svět je nelítostný, ale přesto krásný.

Většina z nás patrně vnímá Sibiř pouze coby místo gulagů, zamrzlých odkladišť nepohodlných osob během stalinské éry rusky federace.

Minulost nelze popřít, pracovními tábory v oblasti Kolima a v Krásnojarském kraji na severovýchodě Sibiře prochází jen mezi roky 1929 a 1953 odhadem přes 14 milionů lidí, z toho asi milion v nich nalezne smrt.

Tradice odsouzení do táborů na nucené práce má na ruské půdě bohatou historii, sahající až do 18. století, kdy se Sibiř stává součástí Ruska.

Carská říše tehdy odsuzuje trestance na galeje, do táborů zvaných katorga, budovaných v odlehlých oblastech pro doplnění chybějících kapacit k manuální práci jako dřevorubectví nebo hornictví.

Anton Pavlovič Čechov (1860-1904) ve svém románu Ostrov Sachalin popisuje právě dřevařskou katorgu. Lágry pak o desítky let později zevnitř nedobrovolně prozkoumá Alexandr Solženicyn (1918-2008).

I po zrušení pracovních táborů si Sibiř nadále zachovává pověst území, kde se dá velice snadno zmizet, a když nechcete, nikdo vás nenajde. Příběh rodiny Lykovských o tom vypovídá své.

Bohatství pustiny

Zájem o krajinu věčné tundry a tajgy, nezměrnou a širou jako dlaň, je ze strany Ruska logický především kvůli obrovským zásobám minerálů, drahých kovů, uhlí a ropy.

Sibiřská platforma je kratón (velice stará a stabilní část litosféry), který kdysi tvořil samostatný kontinent, tzv. Angalarand, ještě před zformováním posledního superkontinentu – Pangey.

Jeho bohatství spočívá v ložiscích diamantů, zlata, rud zinku, manganu, niklu, mědi, kobaltu, molybdenu a dalších. Není proto žádný divem, že báňští (horničtí) a po nich geologičtí prospektoři vyrážejí do hlubin nespoutané divočiny už několik století. Skutečně nečekaný nález však přináší až výprava v roce 1978.

Stranou historie

Uprostřed lesů, v neobydlené krajině zhruba 160 kilometrů od Mongolských hranic u řeky Abakanu, nachází výprava geologů šestičlennou rodinu, která tam v úplné izolaci přežívá od roku 1936. Bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem, žijíce v dřevěné chatrči z poražených stromů, bez elektřiny, s jediným čtivem v podobě starého ohmataného svazku Bible a několika modlitebních knížek.

Když se geologové přiblíží, mají nejdříve strach, ale ten postupně ustupuje zvědavosti. Prospektoři se dozvídají, že jde o rodinu Lykovských. Otec rodiny, Karp Lykov, nakonec vědcům vypoví celý příběh.

Do divočiny se odebrali během náboženských čistek rozpoutaných převážně ateisticky smýšlejícími bolševiky.

On, jeho žena Akulina a dvě děti, tehdy devítiletý Savin a dvouletá Natalia, jsou příslušníky hnutí starověrců, odtržené části pravoslavné církve, jejíž příslušníci jsou pronásledováni už od dob Petra I. Velikého (1672-1725).

Nemají tušení o druhé světové válce ani o vzniku SSSR, žijí bez elektřiny a odmítají uvěřit tomu, že člověk stanul na Měsíci. S družicemi obíhajícími kolem planety však problém nemají, jak vysvětluje otec Karp sám:

„V padesátých letech jsme si všimli, že se některé hvězdy po nebi pohybují rychleji. Myslel jsem si, že lidé něco vynalezli a posílají tam nahoru světla, která jsou hvězdám podobná.“ Opustit svůj domov v divočině Lykovští odmítnou.

Poslední z celé rodiny, sedmdesátiletá Agafia Lykova, v dřevěné chatrči v lůně přírody, kde teploty v zimě padají i na -40°C, žije dodnes.

Průmyslové peklo

Svět jako by na Sibiř zapomněl. 40 milionů lidí soustředěných ve větších městech, z valné většiny vystavěných v okolí průmyslových závodů, se bez něj však dokáže obejít.

Některé usedlosti za hranicí polárního kruhu, jako je například Norilsk položený poblíž největšího ložiska niklu, palladia a mědi na Zemi, jsou jakýmisi ostrovy uprostřed ničeho. Silnice nebo železnice odtamtud vedou jen do nejbližšího okolí, ale dál už ne.

Nikdo je nikdy nepostavil. Jedinou spojnici s vnějším světem skýtá letecká doprava, která kvůli průměrným teplotám -10°C nemůže fungovat celý rok. Nekontrolované vypouštění zplodin ze slévárenských závodů řadí toto město mezi deset nejznečištěnějších na Zemi.

Podle NASA je dokonce otrava půdy tak vysoká, že by bylo možné z povrchových vrstev těžit těžké kovy. Ačkoliv je Norilsk jedním z nejseverněji položených míst, skutečné srdce Sibiře a zimy se nachází jinde.

Pól chladu

Jím je Ojmjakon, někdejší zastávka kočovníků a pastevců sobů, vesnice situovaná asi 800 kilometrů na východ od Jakutsku, hlavního města stejnojmenné republiky, a nepočítaje stanice v Antarktidě, jde o nejchladnější obydlené místo na světě.

Mráz zde v roce 1924 dosáhl neuvěřitelných -71.2°C (benzín například mrzne při -58°C), od kteréžto doby je víska označována jako pól chladu severní polokoule.

Vozy zde musí parkovat ve vytápěných garážích a není ojedinělou praxí, že k rozmražení nádrže se pod ní prostě rozdělá ohníček.

Vzhledem k permafrostu, který na krátkou část roku roztává (navzdory zimním extrémům tu totiž letní teploty mohou dosáhnout i 30°C), se staré budovy vlastní vahou pomalu „potápějí“ do půdy a mělce pohřbené objekty naopak vyplouvají na povrch.

Obzvlášť nepraktický je tento jev pro pohřbívání. Nick Middleton, učitel geografie, cestoval a korespondent časopisu National Geographic, který Ojmjakon navštívil, k tomu říká:

„Samotný zvyk pohřbívání do půdy není Sibiřský, přišel sem z Evropy. Původní obyvatelé své zesnulé vypravovali na poslední cestu tak, že je zabalili do plachtoviny a zanechali na vyvýšeném místě nebo pověsili na strom.

O vzdušný pohřeb se postarali mrchožrouti a ptáci.“ Jedinou věcí, která zde podle něj stojí mezi člověkem a chladem, je kožešina, nejlépe sobí, neboť její chlupy jsou duté a k izolaci perfektní. Při teplotách okolo mínus padesáti syntetické materiály nevydrží. Zmrznou, popraskají a jsou k ničemu.

Foto: wikipedia.org, smithsonian.com, amusingplanet.com, travelrussia.info
Související články
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Věda a technika
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám