I když se může zdát, že téma zamořeného ovzduší opustilo mezinárodní politické debaty, problém tím rozhodně nezmizel. Právě naopak. Smog a prach ve vzduchu zabije ročně více lidí než podvýživa, drogy či AIDS.
V některých místech světa je pak dokonce větším zabijákem než dopravní nehody.
Život kratší o roky
Nejzamořenější vzduch lidé dýchají v Asii, nicméně prim mezi asijskými státy hraje Indie. V žebříčku dvacítky nejproblematičtějších měst světa je jich třináct indických. Jaký to má dopad na tamní obyvatele?
Obrázek si lze udělat ze závěru studie americké univerzity v New Yorku. Podle ní špatná kvalita vzduchu připravila polovinu všech Indů v průměru o tři roky života. Každý rok pak zde na následky znečištění zemřou statisíce lidí.
Větší zabiják než automobil
V nejlidnatějším městě Brazílie Sao Paulu žije 11 milionů lidí a každý den jeho ulice zahlcují čtyři miliony automobilů.
I když tu míra znečištění není zdaleka tak velká jako v Asii, stále stačí k tomu, aby ve městě připravila každý rok o život více lidí, než se zabije při dopravních nehodách.
Když necháme promluvit čísla, v roce 2013 si vyžádaly smrtelné havárie 1556 obětí, na nemoci spojené se znečištěním ovzduší však v Sao Paulu zemřelo ve stejný rok 4655 lidí.
Svět má dvojí metr
Na tom, kdy už je hustota znečištění opravdu závažná, se však světoví odborníci nedokážou shodnout. Hygienická norma platná v Evropské unii uvádí hranici 40 miligramů částic na metr krychlový.
Světová zdravotnická organizace však za rizikovou normu stanovuje už polovinu tohoto objemu. Na čem se však odborníci naopak shodnou, je fakt, že už každých 10 miligramů navíc znatelně zvyšuje zdravotní rizika.
„Problémy spojené se znečištěným ovzduším by měly být řešeny na mezinárodním poli stejně hlasitě, jako je třeba globální oteplování,“ dodává britský ekolog Mathew Thomas.