Skip to content

Pozor: Chrápání může vést ke zapomnětlivosti!

Mít partnera či partnerku, který v noci chrápe, není rozhodně žádný med. Nové výzkumy ukazují, že tyto nelibé zvuky neruší jen noční klid, ale i zdraví.

Chrápání je vlastně zvuk vibrací, který pochází z dýchacího ústrojí některých osob nebo i zvířat během spánku. Mnohem častěji chrápou muži, ovšem po pravdě řečeno, nemohou za to. Mužské hrdlo je užší než to ženské, proto je náchylnější k vydávání těchto nepříjemných zvuků.

Smoking
Kouření je jedním z faktorů, které může způsobovat chrápání.

Vliv na vznik chrápání má také obezita, konzumace alkoholu či cigaret. Rovněž tak užívání léků může na daný stav působit, stejně tak jako věk.

Snoring woman
Častěji chrápou muži, avšak některé ženy za to také umějí vzít.

Vědci z Univerzity v německém Rostocku zveřejnili studii, která tvrdí, že chrápání a jiné poruchy dýchání během spánku způsobují zapomnětlivost. Chrápání působí na mozkové buňky, které nemají dobré podmínky pro svou činnost.

4
Mozek při chrápání trpí.

Výsledkem těchto procesů pak mohou být problémy s pamětí, se soustředěním, ale i změny psychických stavů. Podle odhadů, trpí poruchami dýchání během spánku až deset procent veškeré populace.

5
Řešit problém s chrápáním lze i operativně.

Lidé, kteří mají s chrápáním problém, mohou podstoupit chirurgický zákrok na rozšířené brance hrtanové. V současné době jsou možné i ambulantní postupy.

Foto: empyreanlighting, ziptrials, restrite, etamerica
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …