Skip to content

Neuvěřitelné zjištění: Delfíni se navzájem oslovují jmény!

Francouzský spisovatel Robert Merle ve slavné knize „Až delfín promluví“ nastiňuje možnost vzájemné a vyspělé komunikace mezi lidmi a delfíny. Tak daleko zatím nejsme. Pravdou však je, že schopnosti komunikace mezi delfíny jsou až překvapivé.

Poslouchá-li člověk hvízdání delfínů, bude mu leckdy připadat monotónní a těžko v něm bude hledat rozdíly. Ovšem uchu delfína vše zní jinak. Podle zjištění skotských vědců na sebe tito vysoce inteligentní savci dokonce „hvízdají“ jménem.

2
Delfíni plavou rychlostí průměrnou rychlostí kolem 26 km/h, ale byla už naměřena i rychlost 64 km/h.

Delfíni jsou schopni vydávat docela slušnou škálu zvuků. Nejen hvízdání, ale třeba i zvláštní skřehotání nebo cvakání a mlaskání. Již před nějakou dobou badatelé zjistili, že si každý delfín vytváří během prvních měsíců života své vlastní typické hvízdání, se kterým se ztotožní.

Tak si vytvoří jméno, které ostatním delfínům oznamuje tak dlouho, dokud si je nezapamatují. Ostatní delfíni to samozřejmě slyší. Vědce zajímalo, jak interakce mezi skupinou těchto živočichů probíhají.

Badatelé ze skotské univerzity St. Andrews pozorovali velkou skupinu delfínů skákavých čítající asi 200 jedinců. A zjistili, že se delfíni podle jména nejen poznají, ale že jím na sebe i volají.

3
Delfíni jsou schopni rozvazovat uzly na rybářských sítích, útočit na smluvený signál písknutí nebo nahánět ryby ve formacích.

Delfíni se tak zařadili po bok člověka, ani u primátů zatím nebylo nic podobného stoprocentně potvrzeno. „Je to první důkaz, který doopravdy máme o pojmenování a označení ve zvířecím světě. Vyvstávají tu jisté dost zajímavé paralely mezi lidskou a delfíní komunikací, o které lidé předpokládali, že existuje, ale až dosud nebyla experimentálně prokázána,“ řekla hlavní autorka studie Stephanie Kingová z katedry biologie na Univerzitě St. Andrews.

Vědci si svá zjištění ověřili i experimentálně. Hvízdání delfínů nahráli a poté je některým jedincům znovu pouštěli. „Delfíni reagovali jen v případě, že slyšeli své hvízdání,“ uvedla Kingová. Podle ní delfíni zareagovali velmi rychle a mnohdy i opakovaně.

„Stejným způsobem na žádná jiná hvízdání nereagovali,“ dodala badatelka.

4
Delfíni zpravidla s lidmi vycházejí po dobrém.

Vědce nyní čeká další úkol. Poté, co zjistili, že vzájemné oslovování tvoří zhruba polovinu komunikace mezi delfíny, chtějí zjistit, o čem si delfíni švitoří v půlce druhé. „Zatím nevíme, k čemu je užívána zbylá polovina komunikace.

A to bude další krok ve výzkumu delfíního dorozumívání,“ nastiňuje další svou práci Kingová. Dočkáme se tedy někdy toho, že si člověk na břehu popovídá s delfínem? To se asi jen tak nestane, ale určité možnosti se tu otevírají.

Badatel Lou Herman z Kewalo Basin Marine Laboratory na Havaji společně se svým týmem vytvořil znakový jazyk pro komunikaci s delfíny. A ono to fungovalo. Delfíni nejen, že rozuměli jednotlivým slovům, ale byli schopni chápat i slovosled ve větě.

Když jim vědci řekli: „dotkni se létajícího talíře ocasem a pak jej přeskoč“, delfíni to skutečně udělali. Jejich reakce tedy nejsou naučené, delfíni opravdu chápou, co se po nich chce.

5
Delfíni se dorozumívají pomocí dýchacích orgánů a jazyka. Vydávají zvuky jako pískání, mlaskání nebo vrzání.

Delfíni jsou mezi lidmi nesmírně populární, za svou oblíbenost vděčí své inteligenci i z lidského hlediska usměvavému vzhledu. Historky o delfínech, kteří zachránili nějakého člověka, jsou již legendami.

Ale i tito živočichové mají své temné stránky. Sexuální náruživost samců vede k tomu, že samice bývají hromadně znásilněny. Vědci pozorovali případy, kdy se samice snažila uniknout, ale tlupa samců se nerozpakovala ji zranit.

Hravost delfínů je všeobecně známá. Hraví nejsou jen ti delfíni, kteří v životě nepoznali nic jiného než zajetí. I ve volné přírodě si tito savci rádi hrají, byť někdy poněkud drsně. Biologové popsali zvláštní kratochvíli delfínů žijících u břehů Floridy: hráli si zde s mláďaty žraloků.

Ovšem, nebyla to žádná nevinná hra, nešťastný žralok zde měl roli míče a delfíní volejbal nemohl přežít. Zábava se mezi delfíny stala natolik populární, že žraločí populaci v okolí výrazně zdecimovala…

Foto: ibisci, 7-themes, balisuntours
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...