Zaměstnanci mezinárodních letišť zavazadla občas popletou, pošlou na špatné místo, poškodí nebo dokonce ztratí. To ale není všechno, čeho jsou někteří z nich schopni. Například takový Derek Giles z londýnského letiště Gatwick.
Za čas založení gatwického pašeráckého gangu můžeme považovat chvíli, kdy Craig Accra (33) v dubnu 2013 odlétá na Jamajku.
S komplici Glenroyem Williamsem (51) a Lawrencem Frenchem (54) zakrátko otevírají nový letecký koridor pro kontraband. Na letišti v Gatwicku vše jistí zaměstnanec odbavení zavazadel Derek Giles.
Tradiční kokainová pochoutka
První akci ještě parta zpacká. Giles zajistí, aby si vybraných kufrů na Gatwicku nikdo nevšímal, a v pořádku je přepošle do cílové stanice v Amsterdamu.
Tam ale kurýrka Eileen Adamsová (55) zpanikaří, kufry poplete a kokain za 100 000 liber skončí v rukou policie.
Další zásilku už Derek Giles raději ohlídá sám. Dokonce si příslušné zavazadlo odnese z práce domů. To už mu však je v patách policie a zanedlouho už buší na jeho dveře.
Kdyby byli policisté méně pečliví, možná by jim čtyři plechovky tradiční jamajské zeleninové směsi Pride Callaloo nebyly ničím podezřelé.
Takhle je ovšem otevřou a objeví kokain, za který by se v londýnských ulicích dalo utržit kolem 400 000 liber, což je v přepočtu něco přes 14 milionů korun.
TITAN je tvrdý soupeř
„Byla to dobře organizovaná skupina s kontakty v několika velkých britských městech i v zahraničí,“ konstatuje detektiv-superintendent Jason Hudson, který stojí v čele speciálního policejního týmu TITAN.
Od Gilese vedou stopy k dalším členům gangu. A nakonec také všichni předstupují před soud, odkud si odnášejí tresty v celkové délce 44 let.
Největší, přesně čtvrtinový podíl z toho připadá na Glenroye Williamse, zavazadlový specialista Derek Giles si odsedí 7 let. O pár měsíců nižší tresty pak vyfasuje také několik dalších a osmiměsíční vězení se dostane i na nešťastnou popletu Eileen Adamsovou.