Domů     Ze života nosorožců: Poloslepý plašan s rohem nad zlato
Ze života nosorožců: Poloslepý plašan s rohem nad zlato
26.9.2022

Jako by měli na své obří hlavě namalovaný terč. Alespoň v očích pašeráckých a pytláckých gangů, kteří do nich vyprázdní klidně celý zásobník, jen aby se dostali k nosorožčímu rohu.

A tak populace těchto majestátních tvorů řídne rychleji, než vlasy po čtyřicítce.

Paradoxně se přitom z velké části honí za falešným pokladem.

Účinky, které jsou prášku z rohu nosorožce přisuzované a kvůli kterým je tak oblíben zejména v tradiční čínské medicíně a mezi nejrůznějšími lidovými léčiteli, tedy hlavně záruka pevné a dlouhotrvající erekce, jsou už delší dobu vyvráceným mýtem.

Nosorožčí roh není dle výzkumů svým složením ničím výjimečný. Naopak – rádoby léčivé výrobky z něj mohou vyústit v nějaké infekční onemocnění. Přesto má na černém trhu v současnosti větší hodnotu, než zlato nebo kokain.

Casanova je proti nim břídil

A kde se vlastně mýtus o silném afrodisiaku vzal? Základy má v náruživosti nosorožců v době páření. Věřte nebo ne, ale takový Giacomo Casanova (1725 – 1798) je proti nim vlastně úplný břídil.

Samec dokáže samici obšťastňovat klidně 40 minut v kuse, úplnou výjimkou ale není ani skoro hodinu a půl trvající akt. Během něj samec mnohokrát ejakuluje – klidně dvacetkrát a víc.

Páření navíc většinou neutne on, ale samice, která partnera, vážícího i více než dvě tuny, po čase už prostě neunese. Má štěstí, že udržet na sobě takový kolos je nucena jen jednou. Většina nosorožčích samic totiž zabřezne už po prvním páření.

Zrak sice nosorožci moc neslouží, se svými ušisky ale dokáže hotové zázraky. Foto: pxfuel
Zrak sice nosorožci moc neslouží, se svými ušisky ale dokáže hotové zázraky. Foto: pxfuel

Velké tělo, malé oči

Jenže jak už to tak bývá, když matka příroda někde přidá, jinde zase ubere. Zatímco na velikost si tak nosorožci nemohou stěžovat (takový nosorožec tuponosý je druhým největším suchozemským savcem. Hned po slonovi), zrak mají mizerný.

Jejich oči jsou totiž v poměru k velikosti těla velmi malé a tak se zkušený lovec může postavit klidně pár metrů od něj a nosorožec ho nerozezná od stromu. Nesmí se ovšem moc hýbat. Právě kvůli svému špatnému zraku nosorožci útočí prakticky na vše, co se hne. A to má potom jejich cíl na reakci sotva pár krátkých okamžiků.

Slušný rychlík

I přes svou zavalitost, jsou totiž nosorožci rychlými zvířaty. Například nosorožec dvourohý dokáže vyvinout rychlost až 55 km/hod. Jejich ostražitost jde ruku v ruce s plachostí.

Právě kvůli ní mají dokumentaristé s nosorožci při focení a filmování docela kříž.

O něco přístupnější jsou v tomto ohledu oba druhy afrických nosorožců, tedy nosorožec dvourohý a tuponosý, které jsou přirozeně zvědavé a když je nějaký zvuk zaujme, vydají se za ním. Proto je bohužel tak snadné je ulovit.

Ačkoliv účinky rohu na mužskou potenci jsou dávno vyvrácené, pytláky to nezastavilo. Foto: pxfuel
Ačkoliv účinky rohu na mužskou potenci jsou dávno vyvrácené, pytláky to nezastavilo. Foto: pxfuel

Na hřbetě mají hlídače

Místo špatného zraku sázejí na sluch a čich, které mají naopak perfektní. Zvláště pozorovat jejich kousky s ušima je poměrně zážitek. Mohou s nimi otáčet okolo celé hlavy, čímž efektivně sbírají okolní zvuky.

Přitom mají jednu vychytávku – jako varovný signál před možným nebezpečím spoléhají i na zvuky ptáků, klubáků, živící se parazity v jejich kůži. Kromě toho uši nosorožcům slouží jako ukazatel jejich nálady. Vztyčené značí zvědavost, uši přitisknuté k hlavě naštvání.

Roh z keratinu a výjimečná kůže

To, co dělá nosorožce nosorožcem je ale samozřejmě roh. Vždyť ho má i ve jméně. Věděli jste, že je jediným živoucím savcem s takovouto ozdobou na nose?

Od většiny ostatních zvířat, jejichž rohy mají pevný vnitřek, se nosorožec liší tím, že jeho „chlouba“ je z keratinu (podobně jako lidské nehty či vlasy).

Keratinová struktura nosorožčího rohu je svou stavbou mnohem podobnější koňskému kopytu, nebo zobanu mořské želvy, než třeba kostěným rohům býka. Ten nejdelší zaznamenaný měřil téměř 1,5 metru! A k jedinečné ozdobě připočtěte i výjimečnou kůži.

Tu má nosorožec jednu z nejsilnějších ve zvířecím světě a také z nejrychleji se hojících. Zatímco jeden den je po boji samý šrám, další den vypadá opět jako z alabastru.

Komunikace výkaly

Jeden velikostní nepoměr (oči vs. tělo) už jsme tu zmínili. Takových disproporcí má ale nosorožec víc. Třeba jeho hlava může vážit až 450 kg, hmotnost toho hlavního, co obsahuje, tedy jeho mozku, je ale oproti tomu zanedbatelná.

Váží zhruba půl kila, tedy o něco více, než třeba míček na kroket. I s malým kašpárkem se ale dá zahrát velké divadlo. Příkladem je důmyslně vymyšlený systém nosorožčí komunikace, jehož základem je ehm…trus.

Ten z nosorožců padá denně a obvykle na místo, zvané hnojiště. Výkaly, které se zde shromažďují, nejsou jen tak obyčejné. Nosorožci do nich totiž umisťují tajné chemické klíče, z nich ostatní nosorožci dokážou vyčuchat informace o původci.

I přes své obrovité tělo je nosorožec celkem slušný rychlík. Hlavně když se naštve. Foto: unsplash
I přes své obrovité tělo je nosorožec celkem slušný rychlík. Hlavně když se naštve. Foto: unsplash

Prostě přidá na hromadu

Ty hromady trusu můžeme považovat za jakési twitterové zprávy nebo facebookový profil, kam o sobě umisťují různé informace pro ostatní nosorožce,“ vysvětluje americký paleontolog Lawrence Witmer (*1959).

„Poznají, jestli jde o mladého nebo starého nosorožce, jestli jde o samce nebo samici a jestli je samice v říji, či naopak není,“ doplňuje profesor Robin W. Radcliffe z Cornellovy univerzity.

Takže, když chce další nosorožec majiteli původní hromady nechat vzkaz, prostě na ní přidá svůj příspěvek. Stejně jako když na sociálních sítích napíšete někomu něco na zeď. Není divu, že postupem času mají tato hnojiště i metr na výšku a pět metrů na šířku.

Nepomáhá uříznutí ani jed

Kdysi se nosorožci toulali na mnoha místech po celé Evropě, Asii i Africe. Dnes už je na starém kontinentu v přírodě nenajdete.

Jejich populace se smrkla na 5 druhů (všechny jsou ohrožené) a kolem 27 000 kusů, které dnes žijí, či spíše přežívají ve volné přírodě.

Ještě na začátku 20. století se jich přitom v Africe a Asii potuluje na 500 000. Správci národních parků či přírodních rezervací neustále zkoušejí všechno možné, aby pytlákům zabránili ve vraždění.

Nosorožcům sami po anestezii rohy uřezávají, jenže to je útočníkům fuk. I když zvíře to, pro co přišli, nemá, stejně ho zastřelí. Proto, aby se jim tam nepletlo. Anebo proto, že mu na hlavě zbyteček zůstal. Zpeněžit se dá doslova každý centimetr.

Nepomůže ani napouštění rohů jedovými preparáty. I tak je každý rok upytlačeno několik stovek nosorožců. Kromě údajně zázračného prášku se z rohů vyřezávají i rukojeti nožů a dýk.

Foto: Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Věda a technika
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
reklama
zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
reklama
věda a technika
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností. Vitamin A Vitamin A můžete […]
Zázrak jménem omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou složky tuku, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Jedná se o jeden z nejdůležitějších doplňků stravy. Jsou důležité pro naši psychickou pohodu, ale podporují i zrak či růst svalové hmoty, bojují s infekcemi a nepostradatelné jsou i v těhotenství či v době kojení. Jazykem expertů se jedná o polynenasycené mastné kyseliny EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová), tou třetí […]
Výhody a rizika očkování: Možná změníte váš názor!
Očkování se stalo výbušným tématem k hovoru. Argumenty obou stran překryly emoce, a to je vždy špatně. Koneckonců jde o zdraví. Pojďme se tedy s chladnou hlavou podívat, čím může očkování prospět a kdy uškodí. Za výbušnost a emoce kolem očkování může jediný člověk – někdejší britský gastroenterolog Andrew Wakefield. Někdy koncem 90. let minulého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr