Domů     Ze života nosorožců: Poloslepý plašan s rohem nad zlato
Ze života nosorožců: Poloslepý plašan s rohem nad zlato
26.9.2022

Jako by měli na své obří hlavě namalovaný terč. Alespoň v očích pašeráckých a pytláckých gangů, kteří do nich vyprázdní klidně celý zásobník, jen aby se dostali k nosorožčímu rohu.

A tak populace těchto majestátních tvorů řídne rychleji, než vlasy po čtyřicítce.

Paradoxně se přitom z velké části honí za falešným pokladem.

Účinky, které jsou prášku z rohu nosorožce přisuzované a kvůli kterým je tak oblíben zejména v tradiční čínské medicíně a mezi nejrůznějšími lidovými léčiteli, tedy hlavně záruka pevné a dlouhotrvající erekce, jsou už delší dobu vyvráceným mýtem.

Nosorožčí roh není dle výzkumů svým složením ničím výjimečný. Naopak – rádoby léčivé výrobky z něj mohou vyústit v nějaké infekční onemocnění. Přesto má na černém trhu v současnosti větší hodnotu, než zlato nebo kokain.

Casanova je proti nim břídil

A kde se vlastně mýtus o silném afrodisiaku vzal? Základy má v náruživosti nosorožců v době páření. Věřte nebo ne, ale takový Giacomo Casanova (1725 – 1798) je proti nim vlastně úplný břídil.

Samec dokáže samici obšťastňovat klidně 40 minut v kuse, úplnou výjimkou ale není ani skoro hodinu a půl trvající akt. Během něj samec mnohokrát ejakuluje – klidně dvacetkrát a víc.

Páření navíc většinou neutne on, ale samice, která partnera, vážícího i více než dvě tuny, po čase už prostě neunese. Má štěstí, že udržet na sobě takový kolos je nucena jen jednou. Většina nosorožčích samic totiž zabřezne už po prvním páření.

Zrak sice nosorožci moc neslouží, se svými ušisky ale dokáže hotové zázraky. Foto: pxfuel
Zrak sice nosorožci moc neslouží, se svými ušisky ale dokáže hotové zázraky. Foto: pxfuel

Velké tělo, malé oči

Jenže jak už to tak bývá, když matka příroda někde přidá, jinde zase ubere. Zatímco na velikost si tak nosorožci nemohou stěžovat (takový nosorožec tuponosý je druhým největším suchozemským savcem. Hned po slonovi), zrak mají mizerný.

Jejich oči jsou totiž v poměru k velikosti těla velmi malé a tak se zkušený lovec může postavit klidně pár metrů od něj a nosorožec ho nerozezná od stromu. Nesmí se ovšem moc hýbat. Právě kvůli svému špatnému zraku nosorožci útočí prakticky na vše, co se hne. A to má potom jejich cíl na reakci sotva pár krátkých okamžiků.

Slušný rychlík

I přes svou zavalitost, jsou totiž nosorožci rychlými zvířaty. Například nosorožec dvourohý dokáže vyvinout rychlost až 55 km/hod. Jejich ostražitost jde ruku v ruce s plachostí.

Právě kvůli ní mají dokumentaristé s nosorožci při focení a filmování docela kříž.

O něco přístupnější jsou v tomto ohledu oba druhy afrických nosorožců, tedy nosorožec dvourohý a tuponosý, které jsou přirozeně zvědavé a když je nějaký zvuk zaujme, vydají se za ním. Proto je bohužel tak snadné je ulovit.

Ačkoliv účinky rohu na mužskou potenci jsou dávno vyvrácené, pytláky to nezastavilo. Foto: pxfuel
Ačkoliv účinky rohu na mužskou potenci jsou dávno vyvrácené, pytláky to nezastavilo. Foto: pxfuel

Na hřbetě mají hlídače

Místo špatného zraku sázejí na sluch a čich, které mají naopak perfektní. Zvláště pozorovat jejich kousky s ušima je poměrně zážitek. Mohou s nimi otáčet okolo celé hlavy, čímž efektivně sbírají okolní zvuky.

Přitom mají jednu vychytávku – jako varovný signál před možným nebezpečím spoléhají i na zvuky ptáků, klubáků, živící se parazity v jejich kůži. Kromě toho uši nosorožcům slouží jako ukazatel jejich nálady. Vztyčené značí zvědavost, uši přitisknuté k hlavě naštvání.

Roh z keratinu a výjimečná kůže

To, co dělá nosorožce nosorožcem je ale samozřejmě roh. Vždyť ho má i ve jméně. Věděli jste, že je jediným živoucím savcem s takovouto ozdobou na nose?

Od většiny ostatních zvířat, jejichž rohy mají pevný vnitřek, se nosorožec liší tím, že jeho „chlouba“ je z keratinu (podobně jako lidské nehty či vlasy).

Keratinová struktura nosorožčího rohu je svou stavbou mnohem podobnější koňskému kopytu, nebo zobanu mořské želvy, než třeba kostěným rohům býka. Ten nejdelší zaznamenaný měřil téměř 1,5 metru! A k jedinečné ozdobě připočtěte i výjimečnou kůži.

Tu má nosorožec jednu z nejsilnějších ve zvířecím světě a také z nejrychleji se hojících. Zatímco jeden den je po boji samý šrám, další den vypadá opět jako z alabastru.

Komunikace výkaly

Jeden velikostní nepoměr (oči vs. tělo) už jsme tu zmínili. Takových disproporcí má ale nosorožec víc. Třeba jeho hlava může vážit až 450 kg, hmotnost toho hlavního, co obsahuje, tedy jeho mozku, je ale oproti tomu zanedbatelná.

Váží zhruba půl kila, tedy o něco více, než třeba míček na kroket. I s malým kašpárkem se ale dá zahrát velké divadlo. Příkladem je důmyslně vymyšlený systém nosorožčí komunikace, jehož základem je ehm…trus.

Ten z nosorožců padá denně a obvykle na místo, zvané hnojiště. Výkaly, které se zde shromažďují, nejsou jen tak obyčejné. Nosorožci do nich totiž umisťují tajné chemické klíče, z nich ostatní nosorožci dokážou vyčuchat informace o původci.

I přes své obrovité tělo je nosorožec celkem slušný rychlík. Hlavně když se naštve. Foto: unsplash
I přes své obrovité tělo je nosorožec celkem slušný rychlík. Hlavně když se naštve. Foto: unsplash

Prostě přidá na hromadu

Ty hromady trusu můžeme považovat za jakési twitterové zprávy nebo facebookový profil, kam o sobě umisťují různé informace pro ostatní nosorožce,“ vysvětluje americký paleontolog Lawrence Witmer (*1959).

„Poznají, jestli jde o mladého nebo starého nosorožce, jestli jde o samce nebo samici a jestli je samice v říji, či naopak není,“ doplňuje profesor Robin W. Radcliffe z Cornellovy univerzity.

Takže, když chce další nosorožec majiteli původní hromady nechat vzkaz, prostě na ní přidá svůj příspěvek. Stejně jako když na sociálních sítích napíšete někomu něco na zeď. Není divu, že postupem času mají tato hnojiště i metr na výšku a pět metrů na šířku.

Nepomáhá uříznutí ani jed

Kdysi se nosorožci toulali na mnoha místech po celé Evropě, Asii i Africe. Dnes už je na starém kontinentu v přírodě nenajdete.

Jejich populace se smrkla na 5 druhů (všechny jsou ohrožené) a kolem 27 000 kusů, které dnes žijí, či spíše přežívají ve volné přírodě.

Ještě na začátku 20. století se jich přitom v Africe a Asii potuluje na 500 000. Správci národních parků či přírodních rezervací neustále zkoušejí všechno možné, aby pytlákům zabránili ve vraždění.

Nosorožcům sami po anestezii rohy uřezávají, jenže to je útočníkům fuk. I když zvíře to, pro co přišli, nemá, stejně ho zastřelí. Proto, aby se jim tam nepletlo. Anebo proto, že mu na hlavě zbyteček zůstal. Zpeněžit se dá doslova každý centimetr.

Nepomůže ani napouštění rohů jedovými preparáty. I tak je každý rok upytlačeno několik stovek nosorožců. Kromě údajně zázračného prášku se z rohů vyřezávají i rukojeti nožů a dýk.

Foto: Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Věda a technika
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Věda a technika
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné světélkující houby
V hlubinách nočních lesů se občas objeví podivuhodný jev: kmeny stromů a spadané větve jemně září zelenkavým světlem. Tento fenomén, známý jako „liščí oheň“ (foxfire), fascinoval lidi po staletí a inspiroval nespočet legend o lesních přízracích a bludičkách.​ Vědecké pozadí bioluminiscence Bioluminiscence u hub je výsledkem chemické reakce mezi luciferinem a enzymem luciferázou. Specifickým luciferinem […]
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
reklama
svět zločinu
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz