Skip to content
reklama

Banánová slupka: Nejužitečnější z odpadků!

Snědli jste banán a máte ještě hlad? Pokračujte dál a dejte si i slupku! Je dobrá? A je vůbec jedlá – není to nebezpečné?

Od banánové slupky nám hrozí jediné nebezpečí. To, že po ní uklouzneme! Nejde o žádný vtip, ale o pořekadlo, které se traduje především v Americe.

Uklouznutí po banánové slupce se stává častým motivem komiksů a filmů a někteří se onu kluzkost dokonce snaží vědecky popsat. „Koeficient tření, vznikající při styku podrážky se slupkou, se příliš neliší od styku boty s mokrou vozovkou…“

Samozřejmě je to nesmysl! Pověra vznikne nejspíš v polovině 19. století, kdy se do Ameriky začnou dovážet banány z Panamy a Američané si je velmi oblíbí. Mají však tehdy velký nešvar – hází odpadky jen tak na ulici.

Když se objeví v novinách článek o muži, který po uklouznutí na banánové slupce přišel o nohu, rozpoutá to paniku a v roce 1909 je například v St. Louis odhazování slupek přísně zakázáno!

I když ve skutečnosti jsou nejspíš i kluzčí věci, banánovou slupku na ulici opravdu nevyhazujte. Dá se s ní totiž naložit i jinak!

Uklouznout po banánové slupce není zas tak jednoduché, jako se zdá z řady filmů. Foto: Gadini / Pixabay.

Dobrou chuť!

V jihovýchodní Asii, Indii nebo Venezuele banán často vůbec neloupou. Prostě ho sní i se slupkou! Někdy tedy celý plod nejprve uvaří, usmaží či upečou.

Na úpravy banánových slupek najdete neskutečné množství receptů. Když ji jednoduše ve vodě uvaříte doměkka, můžete ji sníst lžící jako kaši. Slupka je jedlá a stravitelná naprosto bez problémů. Není možná tak sladká jako banánová dužina, kvalitu však dorovnává zásoba vitamínu B6 a B12, hořčíku, draslíku a dalších látek prospěšných tělu.

Ke konzumaci je ideální banán trochu zralejší. A samozřejmě pokud možno BIO, aby slupka nebyla plná chemikálií…

blank
Ve slupce najdete více vlákniny než ve sladké dužině. Foto: Alexas Fotos / Pixabay.

Lék na všechno

Banánová slupka není jen rychlou svačinkou, ale i lékem. Na jaké potíže? V podstatě na všechny!

Když budete slupkou potírat nějaké bolavé místo, údajně se bolest zmírní. A stejně tak i svědění, pokud vás zrovna něco štíplo. Pravidelnými banánovými obklady se prý můžete i zbavit bradavice.

Protizánětlivé látky ve slupce pomohou třeba při cukrovce, množství antioxidantů se hodí jako prevence rakoviny. A nálož draslíku zrychlí metabolismus, což oceníte, když se snažíte zhubnout. Ve slupce je víc vlákniny než v samotném banánu, takže dříve navodí i pocit sytosti.

A zanedbatelný není ani obsah serotoninu – látky schopné zlepšovat náladu a mírnit projevy deprese!

blank
Chcete hezčí zuby? Místo pasty zkuste banánovou slupku! Foto: ivanovgood / Pixabay.

Zuby jako perličky

Trápí vás vrásky? I na ty se prý slupka hodí – obsažený lutein a vitamín E pleť hydratuje a vypíná.

Můžete také vyškrabat jen zbytek slupky, nanést na kartáček a vyčistit si zuby. Mangan, hořčík a draslík totiž účinně bělí zubní sklovinu. Banánová slupka vyzmizíkuje nehezké pigmentové skvrny, stejně dobře ale vyčistí i špinavé boty.

Kompletní seznam zázračných účinků je tak dlouhý, že raději na nic nečekejme a pojďme banán loupat! Ale jak na to? Většina příruček vám bude tvrdit, že správně je to shora – tehdy hrozí menší riziko, že banán pomačkáte nebo zlomíte.

Mnoho lidí to přesto dělá opačně, od stopky. Správný postup je typický spíš pro opice.

Foto: úvodní foto: Alexas_Fotos / Pixabay 1 – 3: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články