Domů     Zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Osudy dvou posledních evropských králů
Zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Osudy dvou posledních evropských králů
28.11.2024

Po více než 40 letech vstoupí na rodnou půdu. Slastný pocit trvá jen několik desítek minut, než jeho vůz zastaví policejní majáky. Politici si nepřejí, aby se král do země vrátil, a tak se otočí a míří zpět na letiště. Vyjde to až o pár roků později.

Dnes jsou monarchie spíše vzpomínkou na doby minulé, kdysi měl téměř každý evropský stát svůj panovnický rod. EPOCHA se tentokrát podívá na ty, kteří vstoupili do učebnic dějepisu jako poslední králové svých zemí.

Ambice – to slovo obsahuje všechno, co císař Vilém II. vystihuje.
Ambice – to slovo obsahuje všechno, co císař Vilém II. vystihuje.

Největší zločinec historie

Kdo: Vilém II.

Země: Německo

Zajímavost: Churchill mu nabízí azyl ve Velké Británii

Rok 1888 bývá nazýván rokem tří císařů, protože umírá německý vládce Vilém I. (1797–1888), po němž nastoupí jeho syn Fridrich III. (1831–1888), toho si po 99 dnech vyzvedne zubatá. Moc tak končí v rukou Fridrichova potomka Viléma II. (1859–1941).

Atentát na kamaráda

Vnuk královny Viktorie (1819–1901) platí za ambiciózního muže, který si do ničeho nenechá kafrat. Jeho ctižádost ještě posílí o 15 centimetrů kratší ruka, jež mu připomíná komplikovaný porod.

Jakmile se ujme moci, okamžitě nechá propustit kancléře Ottu von Bismarcka (1815–1898). Rozchází se v pohledu na kolonie, o nichž Vilém tajně sní. Dokud žije babička Viktorie, drží se na uzdě, po její smrti to rozjede naplno.

Pumpuje peníze do armády, především do milovaného námořnictva. Část financí ale dává také na kulturu a umění. Pravdou však zůstává, že zemi vžene do první světové války.

Výrazně jím otřese smrt Františka Ferdinanda d´Este (1863–1914), protože mezi oběma panují vlídné vztahy. „Jsem přesvědčen, že Německo vyhraje,“ hřímá během první srpnové soboty 1914, kdy má první válečný proslov.

Císař na vejminku

Šeredně se splete, ostatně během krvavé vřavy ustupuje do pozadí a místo na výsluní nechá generálům. Rok 1918 se pro něj ukáže být špatný, protože nejprve onemocní španělskou chřipku. Chorobu porazí.

Stejně úspěšný není proti povstání z listopadu 1918. Armáda i obyčejní obyvatelé volají po jeho abdikaci. Souhlasí a okamžitě vlakem odjíždí do neutrálního Nizozemska.

O pár měsíců později ho ale ve Versailles označí za největšího zločince historie, holandské úřady ho však odmítnou vydat. „Jeho stíhání by destabilizovalo mezinárodní situaci,“ pronáší americký prezident Woodrow Wilson (1856–1924).

A tak poslední německý císař a pruský král žije téměř obyčejným životem. Vášně vzbudí až ve chvíli, kdy se vyjadřuje na adresu nacistů. „Poprvé se stydím, že jsem Němec,“ řekne údajně po Křišťálové noci.

Když ale Hitler rozpoutá druhou světovou válku, poblahopřeje mu k vojenským úspěchům. Ve chvíli, kdy vkročí do Holandska, Vilém se raději stáhne z veřejného života. V ústraní také umírá.

Hitlera probudí z mlčení až císařova smrt, chce mu totiž vystrojit státní pohřeb, jenž by využil k propagandě. Proti je ale panovníkova závět, v níž si přeje převoz pouze v případě, pokud bude obnovena monarchie. A tak věčně odpočívá v nizozemském městě Doorn.

Ve vousatém staříkovi s kloboukem by zločince hledal jen málokdo.
Ve vousatém staříkovi s kloboukem by zločince hledal jen málokdo.

S královská koruna v kufru

Kdo: Michal I.

Země: Rumunsko

Zajímavost: Až do smrti se těší velké popularitě

Celkem dvakrát přistane Michalovi I. (1921–2017) na hlavě rumunská koruna. Jednou ho oni připraví jeho vlastní otec, podruhé komunisté s instrukcemi od Stalina.

Druhá šance

Bratranec někdejší anglické královny Alžběty II. (1926–2022) zažívá turbulentní dětství. Dědeček Ferdinand I. (1865–1927) totiž vyškrtne Michalova otce – Karla II. (1893–1953) z nástupnictví.

Důvodem jsou časté zálety, a tak je dalším na řadě právě maličký princ. Moc má převzít před šestými narozeninami, vládne za něj ale regentská vláda. Na scénu se ale vrací jeho otec, který ho v roce 1930 sesadí.

Obyvatelům totiž naslibuje, že zvládne vyřešit útrapy vzniklé hospodářskou krizí. Na trůně vydrží do září 1940, tehdy Rumunsku fakticky šéfuje premiér Ion Antonescu (1882–1946), velký Hitlerův obdivovatel.

Svrhne krále a na jeho místo nainstaluje osmnáctiletého Michala, o němž je přesvědčen, že ho bude ovládat jako loutku. Rumunsko se přidává na stranu nacistů, sám král dokonce během roku 1941 poobědvá s Hitlerem.

Monarcha v sovětském satelitu

Tomu se aristokrat příliš nezamlouvá. Jeho obavy se potvrdí v srpnu 1944, kdy se vládce spřáhne s partyzány a společnými silami svrhnou obávaného maršála. Vyhlásí válku Německu, v téže době už ale zemi obsazuje Rudá armáda.

Sověti krále sice vyznamenají Řádem vítězství, sami ale tuší, že monarcha může být možnou překážkou v ovládnutí Rumunska. Po konci války ještě dva roky odolává komunistickým tlakům.

Dokonce když v listopadu 1947 odjíždí do Londýna na Alžbětinu svatbu, doma doufají, že už se nevrátí. Šeredně se spletou, Michal se navíc zamiluje do princezny Anny Bourbonsko-Parmské (1923–2016), kterou si plánuje vzít. To by jeho renomé ještě zlepšilo.

„Buď rezignujete, nebo popravíme tisíc zatčených studentů,“ sdělí mu 3. ledna 1948 ministerský předseda Petru Groza (1884–1958). Během pár hodin vlast opustí, společně s ním odjíždí i královská koruna.

Odstartuje přestřelka, kdy mu úřady odeberou rumunské občanství, Michal reaguje prohlášením, v němž označí abdikaci za neplatnou a nezákonnou.

Zpět domů už se vrací jako zkušený muž ošlehaný životem.
Zpět domů už se vrací jako zkušený muž ošlehaný životem.

Pohřeb v obležení lidí

Ožení se a žije ve Švýcarku, kde pracuje jako pilot. Po pádu režimu se po 43 letech chce vrátit do vlasti. Sen trvá jen chvíli, protože po příletu ho zastaví policie a pošle zpět za hranice.

Rumunští politici totiž mají z jeho návštěvy strach, protože i přes dlouhou absenci je velice oblíben. Když mu příjezd konečně povolí, promluví z hotelového balkonu k lidem – poslouchá ho na 100 tisíc Rumunů.

Monarchii ale zpátky nechtějí, v jednom z průzkumů se pro ni vyjádří pouze na 14 % obyvatel. Po králi alespoň pojmenují jedno z bukurešťských náměstí. Umírá v požehnaném věku, po převozu jeho těla do vlasti mu přijde projevit úctu na milion lidí!

Zdroje informací: Válka a evropské rody, Wikipedia, Britannica, Světová politika ve 20. století I a II
Foto: 1 (Emanuel Stoica / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 2.0), 2 (Studio of Theodor Heinrich Voigt / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 3 (Ruben Velleman / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (Emanuel Stoica / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 2.0)
Související články
Historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Historie
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Historie
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Historie
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
reklama
zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz