Skip to content

Zázračný meč Vikingů: Předběhl dobu o tisíc let!

Archeologové jsou v šoku. Vikingové měli meče z oceli, kterou svět začal vyrábět až o 1000 let později. „Jak to tehdy mohli severští bojovníci zvládnout?“ ptají se historikové. Odpověď nezná dodnes nikdo…

Meče Vikingů se značkou Ulfberht se na tehdejší dobu se vyznačovaly nevídanou prvotřídní kvalitou oceli. Vyrobit takovou ocel se zdálo na tehdejší dobu nemožné. „Evropa v té době takovou technologii neznala!“ shodují se odborníci. Jak je tedy možné, že kováři Vikingů předběhli dobu o tolik let?

ulfberht-digital
Díky skvělým mečům byli Vikingové nejen slavní námořníci, ale i úspěšní válečníci.

Odborníci bezradně krčí rameny. Jedno je jisté. Vikingský meč nemá téměř žádné příměsi nežádoucí nečistoty a obsahuje nejméně třikrát více uhlíku, než podobné výrobky tehdejší doby. Existují spekulace, že se radili ve starověké Číně nebo Indii.

Nikdo však nikdy nezaznamenal, že by Vikingové do těchto oblastí pronikli. Těchto skvělých mečů s mimořádnými vlastnostmi se našlo kolem 170.

sverd1
Původních mečů typu Ulfberht se našlo pouze 170 kusů.

„Byly daleko lehčí, pružnější, lépe pronikaly brněním a nezasekávaly se do štítů,“ obdivuje jejich vlastnosti Richard Furrer, americký odborník kovoobráběcích činností. Kromě svých vlastností se meče poznaly podle značky ve spodní části čepele.

Bylo tam vyraženo slovo † ULFBERHT †, se dvěma kříži.

image130
Každý originální meč měl na čepeli vyražen nápis † ULFBERHT †
Foto: robert-moc.sk, sagy.wikingove.cz, agentura-argo.cz, consiliumlibertatis.bloqsppot.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …