Domů     Záviděli Alfonsi Muchovi pražští umělci jeho úspěch?
Záviděli Alfonsi Muchovi pražští umělci jeho úspěch?
31.10.2019

V Čechách se Mucha objevuje v létě roku 1909 už jako umělec proslulý ve Francii. Během pobytu ho navštíví architekt Obecního domu Osvald Polívka . Nabídne mu výzdobu právě dokončené stavby. Mucha si vybere dnešní Primátorský sál. Zachová se nečekaně velkoryse.

Chci zaplatit jenom podkladová plátna, lešení a barva a náklady spojené s pořízením návrhů maleb. Ostatní udělám zadarmo,“ prohlásí Alfons Mucha (1860–1939). Dokonce slíbí, že městu zdarma ponechá i návrhy maleb.

Když 2. října 1909 podepíše s Polívkou smlouvu, trvá pouhé čtyři dny, než se tahle novinka rozkřikne. Pražští umělci zuří. Česká malost totiž zahraniční úspěch neodpouští. Co na tom, že Muchovo jméno zná celá Paříž? Všem vadí, že se nezúčastnil konkursu.

V zemi, kde každý záviděl každému, kde každá soutěž byla obestřena pletichami a intrikami, se nedalo nic jiného čekat,“ komentuje situaci současný historik Jan Boněk. Noviny jsou plné útoků na malíře, který mezitím odplul zpátky do USA.

Malíř Alfons Mucha chce zaplatit jenom materiál. Tvůrčí práci dělá zadarmo. Přesto sklidí kritiku.
Malíř Alfons Mucha chce zaplatit jenom materiál. Tvůrčí práci dělá zadarmo. Přesto sklidí kritiku.

Příležitost dostanou všichni

Závistí přímo srší kritik František Xaver Šalda (1867–1937), že prý slavný syn českého národa usazený v městě nad Seinou „poctil nás svou návštěvou“.

Shazuje Muchovu plakátovou tvorbu a křivě ho obviňuje, že je jenom obchodník, ne umělec a prý „nechce docíliti nic menšího, než aby jemu a priori bez soutěže byla zadána dekorační výzdoba největšího sálu v Reprezentačním domě (Obecní dům – pozn. red)“.

Nikdo se malíře nezastane až na novináře Václava Hladíka (1868–1913), který upozorňuje, že „Mucha není členem žádného spolku uměleckého, a tudíž není vynášen žádnou klikou,“ a sotva se může útokům bránit, když je za oceánem.

Magistrát včetně architekta Polívky zatím mlčí.

Později se ale pražští malíři dozvídají, že příležitost k výzdobě samozřejmě dostanou i ostatní, například malíři Max Švabinský (1873–1962) i Mikoláš Aleš (1852–1913) nebo sochař Josef Václav Myslbek (1848–1922) a spousta dalších. Přesto reptají.

Jedovaté pera kritika Františka Xavera Šaldy se na Muchově úspěchu patřičně vyřádí.
Jedovaté pera kritika Františka Xavera Šaldy se na Muchově úspěchu patřičně vyřádí.

Ostrá slova kritika

Ke štvavé kampani přispěje i Muchův dopis pražskému starostovi Karlu Grošovi z 6. listopadu 1909. V něm se malíř zmiňuje o chystané výzdobě Obecního domu a přidává doušku, že Praze daruje i svůj chystaný 20dílný cyklus Slovanská epopej.

Dílo prý bude financovat milionář Crane. Uvádí to sice jako hotovou věc, jenže ve skutečnosti není o Craneově podpoře ještě rozhodnuto. Teprve na Vánoce roku 1909 řekne Crane své konečné ano.

Další plánovaný Muchův dar městu Praha způsobí v metropoli hotové pozdvižení. Co si to dovoluje dávat městu něco zadarmo? A navíc takové téma!

„V Evropě jest dávno odbyto toto neblahé ideové umění a nemá, kam by hlavu složilo, jen u nás vítá se s otevřenou náručí ještě dnes!“ poznamenává na adresu Slovanské epopeje kritik Miloš Jiránek (1875–1911).

Novinář Václav Hladík je jediným, kdo se umělece s úspěchem v cizině zastane.
Novinář Václav Hladík je jediným, kdo se umělece s úspěchem v cizině zastane.

Dílo ztrácí význam

Mucha dostává pod vánoční stromeček od Crane i tučný šek. Nenávistná kampaň pozvolna končí. Mucha přijíždí do Čech a snaží se najít místo, kde by mohl malovat Slovanskou epopej. Chirurg Otakar Kukula (1867–1925) ho zve na zámek Zbiroh.

„To je to pravé,“ zajásá malíř. Smlouva s pražským magistrátem po Muchovi žádá, aby každoročně odevzdal tři plátna o rozměrech 9 x 7 nebo 8 x 6 metrů. Každá trojice Cranea jako mecenáše přijde na 7500 dolarů.

Malíř ze začátku přepokládá, že by vše mělo být do pěti let hotovo. Jenže nakonec zpracování trvá celých 18 let, i když na štaflích denně stojí 8-10 hodin. Kompletní cyklus Praze odevzdá 1. září 1928. Svůj význam ale dílo ztrácí.

Posilovat sebevědomí Čechů v samostatném Československu už není třeba. První výstava pláten se koná už v roce 1928 v dostavěné Velké dvoraně Veletržního paláce.

Ztvárnění Primátorského sálu v pražském Obecním domě se Mucha ujme mistrovsky. Jenže lidem, kteří téměř neopustili český dvoreček, jeho proslulost vadí.
Ztvárnění Primátorského sálu v pražském Obecním domě se Mucha ujme mistrovsky. Jenže lidem, kteří téměř neopustili český dvoreček, jeho proslulost vadí.

Radí se s duchy

Po sedmdesátce Muchovi ubývá sil. Přesto spoustu aktivit věnuje zednářské lóži, jejímž je členem a maluje velká plátna. Během okultistických seancí ve 30. letech 20. století se několikrát ptá, kolik času mu ještě zbývá.

I když dostává uspokojivou odpověď, moc už ho bohužel nebude. Krátce po vzniku Protektorátu si ho pozve gestapo k několikadennímu výslechu. Němcům vadí jeho příslušnost ke svobodným zednářům.

Když v nelidských podmínkách onemocní zápalem plic, Němci ho propustí do domácího ošetření. Už se nezotaví a naposledy vydechne 14. července 1939.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml