Když se jako 21letý mladý muž krade přes mexicko-americké hranice, bez víza a bez znalosti slova anglicky, dost možná ho následuje i nějaký ten pes. Už tehdy je Cesar Millan znalcem psí duše. V Americe se z něj ale stane nejslavnější trenér psů na světě.
Na farmě jeho dědečka v Mexiku, kde vyrůstá, mu říkají „psí chlapec“ – všude ho následuje smečka psů, vlastních i cizích. V Americe mu pak nezbývá, než jako ilegální imigrant začít úplně ode dna.
Nakonec se vypracuje na nejslavnějšího trenéra s vlastním televizním pořadem. Jeho Znalce psí duše (2004–2012), kde radí majitelům nezvladatelných psů, jak se stát vůdcem smečky, sledují chovatelé ve více než 80 zemích světa.
Teorie dominance
Podle Cesara potřebuje pes hodně pohybu a pevně nastavené hranice. Až pak náklonnost. „Majitelé dávají svým psům příliš lásky úplně zadarmo,“ kritizuje chovatele. Jeho „teorie dominance“, praktikovaná na agresivních psech, není ale po chuti všem.
Přidušení vodítkem nebo šťouchnutí prstem do břicha psa považují jeho kritici za kruté a zastaralé. „Můj způsob není jedinou metodou,“ brání se Cesar. Negativního se v jeden moment sejde už příliš.
V květnu 2010 mu zemře jeho milovaný pitbul Danny a manželka zároveň vyplní žádost o rozvod. Tehdy se Cesar pokusí o sebevraždu.
Psi na celém světě tak málem přijdou o spřízněnou duši, která stojí v první řadě boje proti psím farmám, černému trhu se zvířaty i plošnému odsuzování bojových plemen.
https://www.youtube.com/watch?v=f6ru7QLEYD4