Domů     Zamykal Filip I. Sličný svoji manželku v pokoji?
Zamykal Filip I. Sličný svoji manželku v pokoji?

Jana Kastilská zuřivě lomcuje klikou u dveří. Marně, je zamčeno. Pak popadne hůl a začne bušit do podlahy. I když má manžel ložnici hned pod ní a hluk proto musí slyšet, neděje se vůbec nic. Královna odhodí hůl do kouta a spěchá do křesla. „Ty odporný nevěrníku,“ vykřikne a výbuch vzteku se změní v bezmocný pláč.

Šestnáctiletá Jana I. Kastilská (1479–1555) se v roce 1496 stává loutkou v politické hře svého otce, aragonského krále Ferdinanda II. (1452–1516), a matky, kastilské královny Isabely (1451–1504).

Má si vzít Filipa (1478–1506), syna rakouského císaře Maxmiliána I. Habsburského (1459–1519).

Ostatně druhým dynastickým sňatkem, který potvrzuje alianci katolických zemí Španělska a Rakouska, je svatba Filipovy sestry Markéty (1480–1530) s Janiným bratrem Janem (1478–1497).

Pevné spojenectví obou zemí je tak sňatkovou politikou zpečetěno hned dvakrát. Jana sice už dřív byla za Filipa provdána v zastoupení v belgickém Valladolidu, ale teď ho konečně chce vidět osobně. Všude slyšela zvěsti, jaký je to prý krasavec.

Potvrzuje to i jeho přídomek Sličný. Na setkání s ním se proto opravdu těší. Ovšem bude si muset ještě počkat – Filip je tou dobou s otcem na severu Apeninského poloostrova.

Začátek Filipova manželství je docela idylický. Se svou chotí si užije dostatek vášně.
Začátek Filipova manželství je docela idylický. Se svou chotí si užije dostatek vášně.

Ovládne je vášeň

„Prý byla nejhezčím, ale také nejobtížněji vychovatelným královským dítětem. Byla velice malá, velmi křehká, měla bledou pleť a velké tmavé oči. Stále uzavřená a nepřístupná, nemluvná a obrácená do sebe,“ líčí Janu současná rakouská autorka Thea Leitnerová.

O tom, koho jí rodiče vybrali za manžela, se dozví už ve svých 13 letech. V listopadu 1495 je pak sňatek konečně ujednán, proběhne obřad v zastoupení a má následovat řádný sňatek. Oba se setkají 18. října 1496 v belgickém Mechelenu.

Ze začátku skutečně jejich vztah vypadá docela idylicky. Filip je z Jany nadšený, třebaže je už ve svých 18 letech zkušeným milovníkem, který potřebuje opravdu silný impuls, aby se dostal do varu.

„Pohled na bledou, nesmělou a dětsky působící dívku z cizí země v něm ihned vyvolá takovou žádostivost, že odsunuje stranou i ta nejzákladnější pravidla slušnosti,“ přibližuje jeho vášeň Leitnerová. Sňatek se koná o dva dny později v belgickém Lieru.

Již při prvním setkání se však pár na sebe vrhl s takovou žádostí, že chtěl sňatek okamžitě, aby se mohl oddat rozkoši.

Filip I. Sličný má kolem sebe spousty žen a své manželky má brzy dost.
Filip I. Sličný má kolem sebe spousty žen a své manželky má brzy dost.

Sedí doma a trápí se

Jenže možná právě Janina rychlá proměna z nezralé holčičky ve skutečnou ženu způsobí ve vztahu problémy. Na Filipovi se zřejmě stane sexuálně závislou. Svoje sídlo manželé nacházejí v Mechelenu, ovšem Jana tu většinu času tráví sama.

Ceká, až se manžel vrátí z cest, na kterých vyřizuje své státnické záležitosti. Všichni vědí, že si při nich užívá s jinými ženami. A Jana pomalu začíná chápat, jak to s Filipem vlastně je.

Když už se Filip alespoň na chvíli ukáže, je nucen poslouchat jednu žárlivou scénu za druhou. A to i z toho důvodu, že u Jany se podle všeho začínají projevovat první známky duševní poruchy.

Jedná se o dědičnou záležitost, protože Isabela Portugalská (1428–1496), babička z matčiny strany, trpěla depresemi a na konci života už ani nedokázala poznat lidi ze svého okolí.

Jana I, Kastilská má zřejmě po babičce sklony k depresi a žálivost na chotě jí k duševní pohodě zrovna nepřidá.
Jana I, Kastilská má zřejmě po babičce sklony k depresi a žálivost na chotě jí k duševní pohodě zrovna nepřidá.

Posudek vyhoví zadavateli

Před Janou se ale otevírá v roce 1500 zářná kariéra. Do klína jí spadne nárok na kastilskou korunu, protože její starší sourozenci Isabela a Jan jsou po smrti a ona je v následnickém pořadí na prvním místě.

Kortesům, zdejším stavům, však tento fakt není dvakrát po chuti. Ví se o jejích sklonech k duševní nemoci. Na kastilskou korunu si ale dělá nárok i její otec Proto k dceři v roce 1503 posílá své dva dvorní lékaře.

Dostávají za úkol Janu pozorovat a sepsat zprávu o jejím zdravotním stavu. „Špatně spí. Málo jí, občas vůbec nic. Je velmi zasmušilá a hubená. Někdy s námi nechce mluvit. Přátelským prosbám není přístupná,“ uvedou lékaři.

Měl jejich posudek za cíl odstavit dceru od moci a zdůraznit, že je blázen? „Mnohé z lékařské zprávy nasvědčuje tomu, že její autoři chtěli vyhovět zadavateli,“ míní Leitnerová.

Podobný názor má i americký historik Roger B. Merriman (1876–1945).

Ferdinand II. Aragonský pošle na svoji dceru lékaře.
Ferdinand II. Aragonský pošle na svoji dceru lékaře.

Už toho mám dost!

Brzy poté Jana stále častěji propadá záchvatům zuřivosti. Svoji žárlivost už nedokáže ovládat. Nechce Filipovi dál tolerovat jeho nevěry. Křičí na něj a je vzteklá. Zarputilé mlčení střídají výbuchy hněvu.

Pro okolí je to jasný signál, že ji duševní choroba zcela ovládla. Filipa její neustálé scény otravují a dělají mu ze života peklo. Ztratí s ní proto trpělivost a jednoduše ji uvězní. Na dva nebo tři dny zamkne Janu do jejího pokoje.

Manželčina zuřivého bušení do podlahy si pak nevšímá. „Přestaňte věznit moji dceru,“ žádá Ferdinand Aragonský. Jenže Filip ho rozhodně nehodlá poslechnout a Janu pustit, své manželky má už dávno plné zuby. Na obzoru je proto konflikt s tchánem.

Samozřejmě že nejde o Janu, ale hlavně o kastilskou korunu. Filip a Ferdinand si mezi sebou vyjednají dohodu. Jejím cílem však ve skutečnosti není snaha dosáhnout příměří, ale nejspíš potvrdit Janin údajný nezájem o vládu.

Touto dohodou se z ní stává nesvéprávná osoba. Konečně ji odklidili z cesty a teď se mohou spolu utkat jenom oni dva.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz