Jak staré je pivo? Na tuto otázku hledají odpověď nejenom ti, kteří pravidelně a holdují konzumaci zlatavého moku. Po jejím rozluštění pátrají i vědci a nové poznatky přinášejí archeologické výzkumy.
Oblíbeným nápojem bylo ve starověkém Egyptě i starověké Mezopotámii a Číně, kde se jím vzdávala čest zemřelým.
Když archeologové před časem analyzovali starověké nádoby z pohřebiště Čchiao-tu v jižní Číně, dospěli k nečekanému závěru. Číňané z nich už před 9000 lety pili pivo zřejmě během rituálu uctění mrtvých.
Hrnky nalezené v pohřební mohyle svým tvarem odpovídaly nádobám ke konzumaci alkoholu z jiných částí světa, ale to nebylo zdaleka všechno.
„Analýzou zbytků v nádobách jsme zjistili, že keramika sloužily k uchovávání piva v tom nejobecnějším slova smyslu – bylo vyrobené z kvašeného nápoje z rýže, obilniny jménem slzovka a neidentifikovaných hlíz,“ řekl na podzim roku 2021 spoluautor výzkumu Jiajing Wan.
Dodal ovšem, že starověké čínské pivo nemělo s tím dnešním mnoho společného, šlo o mírně sladký zakalený kvašený nápoj.

Nejstarší vyráběný alkohol
V jeskyních poblíž izraelské Haify našli vědci v roce 2018 důkazy o tom, že se zde vařilo pivo už před 13 000 lety. Pijáci si zde přišli na své.
„Jde zároveň o důkaz o nejstarším člověkem vyráběném alkoholu, který dosud byl nalezen,“ poznamenal vedoucí výzkumu Li Liu. Naleziště Mi-ťi-ja ve střední Číně skrývalo výrobnu piva starou asi 5000 let.
Odborníci ji odhalili v roce 2016. Tvořily ji dvě podzemní komory, v obou se nacházely keramické nádoby určené ke skladování zkvašených nápojů.

Odměna za dobrou práci
Za dobře odvedenou práci pořádný hlt piva. Taková filozofie platí už před 6000 lety Ve městě Uruk objevili v roce 2017 archeologové hliněnou destičku z období 4000 př. n. l. Po rozluštění znaků zjistili, že jde o nejstarší účet za pivo.
Zaměstnavatel podle zápisu zaručoval svému dělníkovi jako odměnu i alkoholický mok. V únoru roku 2021 objevili archeologové pivovar, který vařil tento mok už před 4000 lety. Nachází se v egyptském Abydosu asi 450 km od Káhiry.
V celkem osmi budovách bylo možné uvařit až 22 tisíc litrů piva. Rozhodně šlo tedy o pořádnou varnu, směle bychom ji mohli označit za starověký výrobní koncern.