Domů     Zakladatel bankéřského rodu Medicejů vynikal skromností
Zakladatel bankéřského rodu Medicejů vynikal skromností

Zakladatel rodu Giovanni má čtyři sourozence a majetek jeho zesnulého otce se tak dělí mezi vdovu s pěti syny. Proto se musí zpočátku uskromnit.

I když se zabývá bankovnictvím a skupováním pozemků a utěšeně hromadí majetek, svoje bohatství se snaží příliš nestavět na odiv veřejnosti.

Giovanni di Bicci de Medici (asi 1360–1429) se ale zapojuje do veřejného života, v letech 1402, 1408 a 1411 zastává úřad ve florentské vládě.

Jako bankéř přichází do styku s dobrodruhem Baldassarem Cossou (1370–1419), pozdějším vzdoropapežem Janem XXIII. Spolupráce se mu bohatě vyplatí, protože se stává papežským bankéřem.

Pomoc Svatému otci oplatí roku 1414, když dojde k jeho sesazení z Petrova stolce. Vyplatí za něj kauci, aby mohl být propuštěn z vězení. Medicejská banka je v té době nejmocnější firmou v Evropě.

Giovanni di Medici se díky výhodné spolupráci stane papežským bankéřem.
Giovanni di Medici se díky výhodné spolupráci stane papežským bankéřem.

Sečtělý obchodník

Cosimo de Medici (1389–1464) vede římskou pobočku rodinné banky. Není ale jen pouhým obchodníkem. Nepodceňuje klasické vzdělání a sbírá antické rukopisy.

Za svoji sečtělost si dokonce vyslouží uznání od papeže Pia II. (1405–1464). Kdo na něj ovšem má pifku, je konkurenční florentský rob Albizziů.

Rostoucí bohatství Medicejů je jim trnem v oku, mimo jiné svým rivalům vyčítají, že jejich podpora dobročinných akcí a staveb je jenom vypočítavost a pokrytectví. Když Albizziové získají křesla ve florentské vládě a ovládnou město, Cosima dokonce uvězní.

Vyženou ho na deset let do Padovy, jenže kvůli neúspěchu albizziovské vlády se už po roce vrací zpátky. Žije skromně a po malých krůčcích upevňuje svoji moc.

V roce 1439 dokonce přesvědčí papeže Evžena IV. (1383–1447), aby ve Florencii uspořádal koncil.

Cosimo se stává nejenom vynikajícím bankéřem, ale zároveň také sečtělým mužem,
Cosimo se stává nejenom vynikajícím bankéřem, ale zároveň také sečtělým mužem,

Půjčuje i papeži

Ve stínu svého staršího a výraznějšího bratra zůstává Lorenzo de Medici (1394–1440). Když má ale Cosimo problémy s rodem Albizziů a je zatčen, Lorenzo neváhá, shromažďuje vojsko a chystá se bratrovi na pomoc.

Albizziové proto následně rozhodnou o tom, že také Lorenzo musí z Florencie odejít. A to přesto, že je podle slov anglického historika Christophera Hibberta (1924–2008) je„osoba pokornější a mnohem méně dráždivá“.

„Uklidí“ ho na pět let do Benátek. Lorenzo dál zůstává v úzkém styku s bratrem. Podílí se také na přesvědčování papeže Evžena IV. ohledně uspořádání koncilu ve Florencii. Dokonce mu na to neváhá přislíbit půjčku. Svatý otec jeho nabídku přijímá.

Podceňovaný a nemocný Piero coby hlava rodiny nakonec obstojí.
Podceňovaný a nemocný Piero coby hlava rodiny nakonec obstojí.

Podceňovaný syn

Nejstarší Cosimův syn Piero de Medici (1414–1469) je od mládí často nemocný. Proto se pozornost jeho otce soustřeďuje spíše na dalšího syna Giovanniho. Jenže ten si oblíbí dobré jídlo, nevzdá se hodování a postihne ho srdeční záchvat.

Hlavou rodiny se proto po Cosimově smrti stává právě Piero. Navzdory otcově podceňování obstojí. „Byl uvážlivý, trpělivý, zdvořilý,“ hodnotí jeho charakter dějepisec Hibbert. V bankovnictví sice postrádá otcův čich, ale o to více postupuje metodicky.

Od roku 1448 zasedá ve florentské vládě, jako florentský vyslanec působí v Miláně, Benátkách a Paříži.

Na dvoře francouzského krále Ludvíka XI. (1423–1483) udělá tak dokonalý dojem, že mu vládce dokonce dovolí, aby koule ve znaku rodu Medicejů ozdobil třemi liliemi náležejícími francouzskému rodu z Valois.

Ještě jako dospívající chlapec se Lorenzo Medici stává diplomatickým poslem.
Ještě jako dospívající chlapec se Lorenzo Medici stává diplomatickým poslem.

Vyslancem už v patnácti letech

Všichni ho považují za zázračné dítě. Lorenzo de Medici (1449–1492), přezdívaný Nádherný, sice není žádný krasavec, ale vyniká atletickou postavou. Dosáhne vynikajícího vzdělání a na co sáhne, to se mu daří.

Už jako 15letý chlapec dostává těžké úkoly jako diplomatický vyslanec rodiny. Později se v dospělém věku musí v roce 1478 potýkat se spiknutím rodiny Pazziů proti své osobě.

26. dubna 1478 je zavražděn Lorenzův bratr Giuliano (* 1453), ale Pazziům se přesto nepodaří vládu Medicejů svrhnout. Lorenzo naopak získává ještě větší moc. Chytrý a obratný politik má velmi příjemné a uhlazené chování.

Sbírá starožitnosti a jako mecenáš renesančních umělců nadšeně podporuje začínající malíře a sochaře, například Michelangela Buonarrotiho (1475–1564). Také financuje univerzity ve Florencii nebo Pise.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
reklama
historie
Osudy československých letců za 2. světové války: Nepřátele posílali na onen svět jako na běžícím pásu
Nejstarším bardem mezi našimi letci se stává Alois Vašátko (1908–1942). Když prchá do Polska, v životopise má už deset let vojenské služby. Zničí 15 nepřátelských letounů, než mu návrat na zem překazí německý Focke-Wulf Fw 190. František Peřina (1911–2006) reprezentoval vlast už v roce 1937 na letecké přehlídce v Curychu. I když v bojích s Němci strávil jen chvilku, protože […]
Karel IV. se stal mistrem diplomacie už ve svých 19 letech
Masivní zdi starobylého hradu se tyčí na kopci nad Dunajem. Kočár, kterým přijíždí Karel, teprve 19letý moravský markrabě, drkotá po cestě. „Už abychom dojeli nahoru,“ vzhlédne dychtivě do výšky na malou kamennou tečku. Těší se na další diplomatické zkušenosti. Visegrád je jednou z jeho prvních státnických reprezentačních cest… Pevnost na vrcholku strmé skály, o níž […]
Nejstarší banka na světě se zrodila v Sieně
Banky patří ke starým finančním institucím. Kolébkou bankovnictví je Itálie. Právě zde se rodily první finanční domy. Jeden z nich nepřetržitě přetrval až do dnešních dnů. Nejstarším dosud fungujícím bankovním institutem na světě je italská banka Monte dei Paschi v Sieně. K jejímu založení došlo 4. března 1472 nařízením radních městské republiky Siena. Šlo v podstatě o […]
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v