Domů     Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
28.9.2024

Říkalo se jí „oheň svatého Antonína“, protože nemocným kvůli nekróze odpadaly tkáně a zčernalé pahýly končetin vypadaly jako sežehnuté ohněm. Trvalo staletí, než se přišlo na to, že nejde o infekce, ale masové otravy.

Středověká medicína neměla žádnou možnost zjistit, co se to děje a proč, tím méně zabránit podivným onemocněním, která se čas od času lavinovitě šířila.

Z tehdejšího pohledu tak byl oheň svatého Antonína, dnes známý jako ergotismus, prostě jen další podobou moru. A stejně jako mor přicházel v epidemiích, které se opakovaly a lišily jen silou, s jakou propukly.

Ta zřejmě nejničivější si v roce 994 vyžádala ve Francii kolem 40 000 obětí, což bylo při tehdejším řídkém osídlení obrovské číslo. Zdaleka nebyla poslední, další velký úder nemoci následoval o století později.

Čím nemoc tak děsila, barvitě vylíčil v zápisu do kroniky v roce 1089 mnich Sigebert z Gembloux:

„Byl to morový rok, zvláště v západní části Lotrinska, kde mnohým, jejichž vnitro strávil Svatý oheň, hnily rozežrané končetiny, které zčernaly na uhel. Buď zemřeli bídně, nebo pokračovali v ještě bídnějším životě poté, co jim byly shnilé ruce a nohy odděleny.“

Bloudění v kruzích

Francouzský mnich Robert Drumont upozornil už roce 1125 na podivnou souvislost mezi onemocněním a obilím, do nějž „bylo přimícháno tmavé, zkažené zrno, v důsledku čehož byla mouka krvavě zbarvená a jedovatá“.

Jenže jeho varování se pozornosti nedočkalo, a tak záhadná nemoc dál zabíjela a mrzačila tisíce lidí po celé Evropě.

Jen ve Francii, která byla ergotismem spolu s Německem postižená nejvíc, proběhlo mezi 10. a 13. stoletím 26 velkých epidemií, k tomu řada menších.

Plodnice s hlavičkou a stopkou. FOTO: Bildoj / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Plodnice s hlavičkou a stopkou. FOTO: Bildoj / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Konečně pokrok

Pravděpodobně první, kdo poznal, že ergotismus není infekční onemocnění, byl Louis Tuillier, osobní lékař vévody de Sully.

V roce 1630 si během jedné z francouzských epidemií zapsal, že intenzita nemoci odpovídala množství námele, parazitické houby, která rostla v klasech obilí a vytvářela v nich falešná černá zrna.

Že jsou toxická, prokázal na pokusech se zvířaty, což byl první skutečný krok směrem k rozluštění záhady ergotismu. Jenže to, co zjistil, nepublikoval, takže se výsledky jeho výzkumu dostaly na veřejnost až o několik desítek let později.

Dlouhé hledání příčiny epidemií je o to paradoxnější, že otravy námelem nebyly žádnou novinkou, známé byla od počátků civilizace.

Za to, že nabraly tolik na síle právě ve středověké Francii a Německu, mohl nejspíš příklon k častějšímu pěstování žita, což je oblíbená hostitelská rostlina námele.

Po objevení souvislosti s ergotismem byla nařízena přísnější kontrola obilí, což se však ne vždy dodržovalo, a tak se epidemie zcela vymýtit nepodařilo, ale byly méně časté.

Poslední velká vlna ergotismu postihla porevoluční Sovětský svaz v letech 1926 až 1927 a vyžádala si asi 11 000 obětí.

Námel objevila medicína

Už ve starověku byla ovšem černá „zrnka“ známá nejen jako jed. Používala se také k léčení, hlavně k ovlivnění porodů. Byla to však riskantní praxe, protože mletá houba se obtížně dávkovala. Obsahuje totiž desítky různých alkaloidů.

S jejich izolací si věda poradila až počátkem 20. století. První z nich, ergotamin, z námele získal švýcarský biochemik Arthur Stoll. Pro jeho zaměstnavatele, výrobce barev Sandoz, to znamenalo úspěšný start farmaceutické divize.

Už o tři roky později z ergotaminu vyráběli lék proti obávanému poporodnímu krvácení.

Další komerčně úspěšnou látku pro Sandoz, jeden ze základů dnešní firmy Novartis, objevil chemik Albert Hofmann, když se pokoušel upravit kyselinu lysergovou z námele na něco, co by stimulovalo krevní oběh.

Jenže v laboratoři nebyla ventilace a Hofmannovi se udělalo špatně. A tak sedl na kolo a jel domů nehledě na nevolnosti a barevné halucinace. Přežil, a tak látku, kterou vytvořil, začal zkoušet cíleně – na sobě.

Osvědčila se natolik, že udělala kariéru v psychiatrii i u tajných služeb, které ji zkoušely jako „sérum pravdy“, a nakonec skončila na seznamu „rekreačních“ drog.  Hofmann, jinak vynikající chemik, je dodnes známý pod nelichotivou přezdívkou „otec LSD“.

Albert Hofmann FOTO: Philip H. Bailey / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Albert Hofmann FOTO: Philip H. Bailey / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Houba, která má budoucnost

Novartis si mohl připsat zásluhu za izolování většiny alkaloidů z námelu dnes využívaných jako léky. Uplatnění našly především v gynekologii, ale také léčbě migrén nebo některých dalších potíží.

Pro farmaceutické využití se dnes námel pěstuje uměle a Česko paří mezi jeho přední producenty. Tradiční metoda využívá vyšlechtěné žito, u nějž je potlačený růst zrní.

Toto žito se postřikuje námelovou očkovací látkou s namnoženými buňkami vybraných kmenů námele, každý pro produkci jiného druhu alkaloidu. Modernější cestou je pěstování námele na živných médiích, což je mnohem efektivnější. A oheň svatého Antonína?

Ten nezmizel. Jen se z Evropy přesunul do rozvojových zemí, kde není tak propracovaná ochrana před rizikem nákazy ergotismem od úpravy osiva a ošetření fungicidy až k několikastupňové kontrole obilí v mlýnech.

Foto: viz popisky. Náhled: FOTO: JoJan / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Související články
Historie
Jaká choroba skolila možného kandidáta na českého krále?
Pochází z mocného rodu. Rebel, který se stane tváří českého stavovského povstání by se býval mohl stát českým králem. Smrt ho ale dohonila dříve. Změnil by nějak chod dějin? Otázka zůstává dodnes nezodpovězená. Hlavou svého rodu, který je tehdy nejbohatším v Čechách, se Albrecht Jan Smiřický (1594–1618) stává v pouhých 20 letech. O rok později se stává vyslancem […]
Historie
Liška ryšavá Zikmund: Obyvateli Uher veleben, Čechy nesnášen!
Zatímco v Evropě, a zejména v Uhrách je mladší syn Karla IV. Zikmund (1368–1437) považován za velice schopného krále, Češi mu dlouho nemohou přijít na jméno. Vyčítají mu smrt Jana Husa i křížovou výpravu, kterou vedl proti husitům. Trvá mu tak dlouhých sedmnáct let od smrti bratra Václava IV., než je v českých zemích všeobecně přijat jako […]
Historie
Václav IV. jako následník předurčený k vládnutí: Dělal všechno pro to, aby panovat vůbec nemusel
Je prosinec 1378. Mladý král Václav štve jelena a nic mu nesejde na tom, že teprve včera uložili jeho královského otce k poslednímu odpočinku. Je přece král, a to z Boží vůle, všichni ho musejí poslouchat, copak on má dřít jako kůň? Však se to nějak zařídí jako za jeho nebožtíka otce. On má svůj […]
Historie
Henry Morgan, korzár z Karibiku: Dodnes ho připomíná i známý rum
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal jméno jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů a následně pak jako jejich nepřítel, když vstoupil do služeb Anglie a přijal úkol pirátství potlačovat. Svou kariéru Morgan započal na ostrově Tortuga, jenž v roce 1493 objevil a též i pojmenoval […]
reklama
zajímavosti
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
svět zločinu
Nevyřešená vražda otce rodiny: Policie stále pátrá po vrahovi
Rodinná dovolená v kalifornském kempu se pro Tristana Beaudetteho a jeho dvě malé dcery změnila v noční můru. Muž byl během spánku zastřelen a jeho dcery spaly nevědomky vedle jeho mrtvého těla. Policie stále pátrá po vrahovi a rodina vypsala vysokou odměnu za jakékoli informace vedoucí k jeho dopadení. Dcery klidně spí vedle mrtvého otce […]
Mladý maniak popraví za 12 minut 13 lidí
Chladnokrevný vrah, nebo duševně nemocný člověk? Oběť vlastních běsů, nebo jasný kandidát nejvyššího trestu? Dilema, které před skoro 70 lety řešila prakticky celá Amerika, dodnes nemá jednoznačnou odpověď. A tak to i zůstane. Je úterý 6. září 1949 a svět má stále v čerstvé paměti dozvuky 2. světové války. „Dost bylo zabíjení, je třeba hledět kupředu […]
Násilník Petr Stehlík: Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste
Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste – spíše naopak. Během let nesvobody se postupně „propracovává“ do stále těžší vězeňské kategorie. Dotáhne to až do nechvalně proslulých Valdic, ale ani mezi nejotrlejšími mukly nehodlá hrát druhé housle. Navzdory stále ještě útlému věku získá i mezi nimi výrazné postavení. V kriminále se setká také se svým způsobem legendárním […]
Dramatický zásah policie v plzeňské katedrále
34letý Slovák se v podroušeném stavu dostal do plzeňské katedrály svatého Bartoloměje, kde začal řádit. Poškozoval majetek, napadal policisty a musel být zpacifikován pomocí slzného plynu. Slovenský opilec se houpá v katedrále Katedrála svatého Bartoloměje, umístěná na náměstí Republiky v Plzni, už zažila ledacos. Vždyť vznik původního kostela se datuje do roku 1295. Po mnoha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz