Brazilské město Candido Godoi je zajímavé tím, že se zde vyskytuje velké množství světlovlasých dvojčat s modrýma očima. Ve čtvrti Sao Pedro žije 80 rodin, v nichž se vyskytuje hned 38 dvojčat.
Dlouho odborníci přemýšleli, proč se tu tolik dvojčat vlastně objevuje. Nabízeli různé teorie, ale konkrétní důkazy chyběly.
Argentinský publicista Jorge Camarasa (1953–2015) se domníval, že na vině neobvyklého jevu byl neblaze proslulý nacistický lékař Josef Mengele (1911–1979), který utekl před spravedlností do Jižní Ameriky.
Ve své knize Anděl smrti z Jižní Ameriky Camarasa tvrdí, že Mengele v Candido Godoi na počátku 60. let 20. století pokračoval v experimentech s umělým oplodněním. Dokazuje to svědectvím některých pamětníků. Před válkou v městečku žila německé komunita.
Prý zde Mengele po svém útěku začal pracovat nejdříve jako zvěrolékař a pak ošetřoval i místní ženy. Podle Camarasy zde praktikoval pokusy s umělým oplodněním.
Podobný výzkum
Jeho závěry ale vyvrátila brazilská genetička Ursula Matteová, která pracuje v nemocnici Porto Alegre. Podobné jevy se totiž vyskytují i jinde.
Její tým byl například v roce 1994 pozván k prošetření nezvyklého výskytu dvojčat do brazilského města Linha São Pedro.
Od roku 1990 do roku 1994 byl totiž podíl narozených dvojčat v Linha São Pedro 10% ve srovnání s 1,8% ve zbytku brazilského státu Rio Grande do Sul.
„I když se nám nepodařilo najít definitivní vysvětlení tohoto vyššího výskytu, existence dalších „dvojčatoměst“ po celém světě – většina z nich v odlehlých izolovaných oblastech s vysokou úrovní příbuzenské plemenitby, jako je Linha São Pedro – ukazuje, že vnější vliv není potřeba, aby se to stalo,“ uvádí Matteová.
Nemá s tím nic společného
„Nemyslím, že by Mengele měl znalosti, nemluvě o prostředcích, aby v této komunitě vyvolal nárůst porodů dvojčat,“ říká brazilská odbornice. „Je pozoruhodné, že se tam rodila dvojčata téměř v každém časovém období, dokonce i v 90. letech, tak jaký druh dlouhotrvající manipulace se mohl dopustit?“ dodává.
Podotýká, že ke zvýšenému výskytu dvojčat v městečku docházelo už ve 30. letech 20. století – tedy dávno předtím, než se zde Josef Mengele objevil.
Porody dvojčat byly spojeny s vystavením toxickému odpadu a zvýšeným používáním IVF , ale ani nyní, říká Matteová, úplně nerozumíme mechanismům, které se na tom podílejí. „Je pro mě těžké si myslet, že by to Mengele věděl koncem 60. let,“ poznamenává.