Domů     Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?
Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?

Automobil pomalu zastavuje u krajnice. Vystoupí muž, potřebuje si po dlouhé cestě ulevit. Usměje se na svou manželku sedící v autě – a náhle vzplane jako pochodeň a během chvíle shoří na popel!

Tento případ se odehraje 25. května roku 1989 v Maďarsku. „Vytvořila se kolem něj taková modrá aura, pak se prostě… skácel k zemi,“ líčí vyšetřovatelům incident šokovaná manželka.

Rychlou smrt potvrzuje i lékař, který brzy po mužově vzplanutí náhodou projíždí kolem. „Mohl jsem konstatovat jen smrt. Jedna z jeho hýždí nesla známky silného elektrického výboje. Navíc jsou všechny vnitřnosti naprosto zuhelnatělé,“ popisuje policistům.

Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.
Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.

Odborníci ho ignorují

Je ale opravdu možné, že se lidské tělo bez zjevných příčin vznítí? Záhadně samovolného vzplanutí se v minulosti na zoubek podívá řada policistů i lékařů, nakonec se ale se samovznícením jako s oficiální příčinou smrti vůbec nepočítá.

Odborníci ho zkrátka dlouho považují za hloupost a věří, že taková smrt má vždy jiný, jen těžko odhalitelný důvod. Přitom jsou případy samovznícení zaznamenávány již po celá staletí!

Ohořelý bouřlivák

Snad prvním člověkem, který má zemřít po nečekaném vzplanutí, je italský rytíř z konce 15. století, Polonus Vorstius. Víno, ženy, zpěv. To je prý jeho životní heslo. Alkohol však rytíř miluje natolik, že jím zřejmě jen urychlí konec svého bouřlivého života.

Podle svědků totiž Polonus jednu noc požije „dvě sběračky“ velmi silného vína, které mu však nesedne. Rytíř náhle začne „zvracet plameny“ a ty ho nakonec celého pohltí! Nikdo jiný přitom nemá s tím samým vínem jakýkoliv problém.

Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.
Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.

Tesař shoří i s dítětem

Známějším případem, považovaným za vůbec první zaznamenaný, je nešťastná smrt anglického tesaře Johna Hitchena a jeho ratolesti. V roce 1613 oba údajně vzplanou během spánku a o kousek dál ležící manželka unikne smrti jen o vlásek!

Rodinná tragédie se odehraje za noční bouře 26. června ve městě Christchurch v anglickém hrabství Dorset a záznamy o ní byste našli v díle Francouze Jonase Duponta Dissertatio inauguralis de Incendiis Corporis Humani Spontaneis vydaném v roce 1763.

Boží návštěva

Uhořelý John Hitchen ale není tím, jehož smrt přiměje Duponta, aby sesbíral dosud známé případy samovznícení.

Autor se k sepsání díla uchýlí až po aféře ve francouzské Remeši roku 1725. Na svatodušní pondělí je nalezeno tělo umělkyně a současně náruživé alkoholičky Nicole Milletové, zcela shořelé na popel v zachovalém slaměném křesle.

Její manžel je vzápětí obviněn z vraždy. Na scénu však nastupuje známý mladý chirurg Nicholas Le Cat, který před soudem prokáže, že na smrti Nicole nemá podíl cizí osoba.

„Jde o spontánní shoření,“ zní u soudu, který nakonec za příčinu smrti označí „návštěvu Boží“.

Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.
Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.

Rozpálené klepadlo

Paní Reeserová? Paní Reeserová!“ volá bytná Pansy Carpenterová na svou nájemnici ve floridském St. Petersburgu. Drží v ruce telegram s datem 2. července 1951 a notnou dobu už klepe na dveře 76leté Mary Reeserové. Klepadlo je však podezřele teplé.

Něco není v pořádku. Proto se s pomocí dvou mužů vrhá do pokoje. Tady ji ale čeká hrůzný pohled. Tělo téměř 80kilové nájemnice je ohořelé na kost, levá noha je ještě obutá v pantofli. Téměř celý pokoj přitom zůstává nedotčený!

Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.
Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.

Žádáme o jakékoliv informace!

Policie si neví s řešením případu rady. Policejní velitel J. R. Reichert se dokonce obrací na FBI s dopisem:

„Žádáme jakékoli informace nebo teorie, které by mohly vysvětlit, jak může být lidské tělo natolik zničeno a oheň omezen na tak malou plochu a tak málo poškozen vnitřek budovy.

Nábytek v místnosti zůstal dokonce nesežehnutý a nepoškozený kouřem.“ FBI tehdy přichází s takzvanou teorií knotu, která je jen jednou z mnoha vysvětlení jevu samovznícení. Platí však stále za nejpravděpodobnější a nejznámější verzi příčiny těchto úmrtí. V čem knotová teorie spočívá?

Často zůstane část těla neporušená.
Často zůstane část těla neporušená.

Tělo jako svíčka

Teorie knotu přirovnává lidské tělo ke svíčce, přičemž tuk oběti se chová jako vosk a oblečení představuje knot. Lidský organismus tak v podstatě vyhoří jako svíčka naruby.

Konkrétně Mary Reeserová coby silná kuřačka a konzumentka prášků na spaní zřejmě chytla od zapálené cigarety, s níž usnula. Ve zprávě FBI se píše následující:

„Jakmile tělo začne hořet, je v něm dostatek tuku a dalších hořlavých materiálů, které umožní, aby došlo k rozličným stupňům destrukce. Někdy tato destrukce ohněm pokračuje do takového stupně, který vyústí v téměř dokonalé shoření těla.“

Vepřová pečínka

Pro teorii knotu hovoří i experiment, který v roce 1989 zveřejňuje britská televize BBC. Mrtvý vepř je zabalen do prostěradla a položen na postel.

Poté, co je zapálen pomocí trochy benzinu, hoří tělo dlouhých sedm hodin, aniž by oheň jakkoliv poškodil své okolí. Knotová teorie však může vyšetřovatele uspokojit pouze v případech samovznícení u krbu (ty jsou také nejčetnější).

Samovolné vzplanutí pod širým nebem, které postihlo muže v Maďarsku, se tak zdá stále záhadou.

Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.
Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.

Teorie jako z románu

Jak jinak lze tedy vysvětlit fenomén, který dráždí lidskou představivost i mysl odborníků už stovky let? V řadě případů hraje velkou roli alkohol. Samovznícení se tak po dlouhou dobu dává do souvislosti s alkoholismem nebo požitím nadměrného množství alkoholu.

Tímto pojítkem se dokonce inspiruje spisovatel Jules Verne (1828–1905) v knize Patnáctiletý kapitán nebo Charles Dickens (1812–1870) v Ponurém domě. Dnes se však od této teorie ustupuje.

Pro hoření tkání je potřeba takové množství alkoholu, že by oběť dříve zemřela na toxický šok než na samovznícení.

Nebezpečí koberce

Mohou tedy za spontánní vzplanutí elektrostatické jevy? Vysvětlení, že za krutou, ale bleskovou smrtí stojí výboj nashromážděného elektrostatického náboje, už přijímají odborníci s větším uznáním.

Vždyť při samotné chůzi po syntetickém koberci se může tělo nabít tak obrovskou energií (až několik tisíc voltů), že dotyk s uzemněným elektrickým vodičem vytvoří jiskru!

Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.
Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.

Pozor na nadýmání!

Právě takováto jiskra může údajně způsobit vzplanutí hořlavých plynů uvnitř lidského těla. Ano, přesně těch plynů coby produktů trávení přijímané potravy, které se nacházejí v trávicím traktu každého z nás!

Není to ale jen kombinace elektrostatické energie a plynatosti, která může prý ve vysoce extrémním případě způsobit samovznícení člověka.

K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.
K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.

Ideální k hoření

Jako rozbuška může působit i elektrolýza vody, která tvoří lidské tělo ze 70 procent. Při té totiž vzniká vodík a kyslík – ideální směs pro hoření. S nejnovější verzí pak přichází britský biolog Brian J. Ford.

Tajemné samovznícení může mít prý příčinu v nahromaděném acetonu, který je důsledkem špatné stravy, alkoholismu nebo cukrovky. Pokud vám dělá vaše životospráva starost, nemějte strach.

Za stovky let se mluví zhruba o 200 případech tragické smrti, která je navíc rychlejší, než si oběť stačí uvědomit.

Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Foto: paranormalhaze.com, forquestions.com, creepypasta.wikia.com/, oddee.com
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se