Skip to content
reklama
reklama

Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?

Automobil pomalu zastavuje u krajnice. Vystoupí muž, potřebuje si po dlouhé cestě ulevit. Usměje se na svou manželku sedící v autě – a náhle vzplane jako pochodeň a během chvíle shoří na popel!

Tento případ se odehraje 25. května roku 1989 v Maďarsku. „Vytvořila se kolem něj taková modrá aura, pak se prostě… skácel k zemi,“ líčí vyšetřovatelům incident šokovaná manželka. Rychlou smrt potvrzuje i lékař, který brzy po mužově vzplanutí náhodou projíždí kolem.

„Mohl jsem konstatovat jen smrt. Jedna z jeho hýždí nesla známky silného elektrického výboje. Navíc jsou všechny vnitřnosti naprosto zuhelnatělé,“ popisuje policistům.

blank
Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.

Odborníci ho ignorují

Je ale opravdu možné, že se lidské tělo bez zjevných příčin vznítí? Záhadně samovolného vzplanutí se v minulosti na zoubek podívá řada policistů i lékařů, nakonec se ale se samovznícením jako s oficiální příčinou smrti vůbec nepočítá.

Odborníci ho zkrátka dlouho považují za hloupost a věří, že taková smrt má vždy jiný, jen těžko odhalitelný důvod. Přitom jsou případy samovznícení zaznamenávány již po celá staletí!

Ohořelý bouřlivák

Snad prvním člověkem, který má zemřít po nečekaném vzplanutí, je italský rytíř z konce 15. století, Polonus Vorstius. Víno, ženy, zpěv. To je prý jeho životní heslo. Alkohol však rytíř miluje natolik, že jím zřejmě jen urychlí konec svého bouřlivého života.

Podle svědků totiž Polonus jednu noc požije „dvě sběračky“ velmi silného vína, které mu však nesedne. Rytíř náhle začne „zvracet plameny“ a ty ho nakonec celého pohltí! Nikdo jiný přitom nemá s tím samým vínem jakýkoliv problém.

blank
Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.

Tesař shoří i s dítětem

Známějším případem, považovaným za vůbec první zaznamenaný, je nešťastná smrt anglického tesaře Johna Hitchena a jeho ratolesti. V roce 1613 oba údajně vzplanou během spánku a o kousek dál ležící manželka unikne smrti jen o vlásek!

Rodinná tragédie se odehraje za noční bouře 26. června ve městě Christchurch v anglickém hrabství Dorset a záznamy o ní byste našli v díle Francouze Jonase Duponta Dissertatio inauguralis de Incendiis Corporis Humani Spontaneis vydaném v roce 1763.

Boží návštěva

Uhořelý John Hitchen ale není tím, jehož smrt přiměje Duponta, aby sesbíral dosud známé případy samovznícení. Autor se k sepsání díla uchýlí až po aféře ve francouzské Remeši roku 1725. Na svatodušní pondělí je nalezeno tělo umělkyně a současně náruživé alkoholičky Nicole Milletové, zcela shořelé na popel v zachovalém slaměném křesle.

Její manžel je vzápětí obviněn z vraždy. Na scénu však nastupuje známý mladý chirurg Nicholas Le Cat, který před soudem prokáže, že na smrti Nicole nemá podíl cizí osoba. „Jde o spontánní shoření,“ zní u soudu, který nakonec za příčinu smrti označí „návštěvu Boží“.

blank
Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.

Rozpálené klepadlo

Paní Reeserová? Paní Reeserová!“ volá bytná Pansy Carpenterová na svou nájemnici ve floridském St. Petersburgu. Drží v ruce telegram s datem 2. července 1951 a notnou dobu už klepe na dveře 76leté Mary Reeserové. Klepadlo je však podezřele teplé. Něco není v pořádku. Proto se s pomocí dvou mužů vrhá do pokoje. Tady ji ale čeká hrůzný pohled. Tělo téměř 80kilové nájemnice je ohořelé na kost, levá noha je ještě obutá v pantofli.

Téměř celý pokoj přitom zůstává nedotčený!

blank
Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.

Žádáme o jakékoliv informace!

Policie si neví s řešením případu rady. Policejní velitel J. R. Reichert se dokonce obrací na FBI s dopisem: „Žádáme jakékoli informace nebo teorie, které by mohly vysvětlit, jak může být lidské tělo natolik zničeno a oheň omezen na tak malou plochu a tak málo poškozen vnitřek budovy.

Nábytek v místnosti zůstal dokonce nesežehnutý a nepoškozený kouřem.“ FBI tehdy přichází s takzvanou teorií knotu, která je jen jednou z mnoha vysvětlení jevu samovznícení. Platí však stále za nejpravděpodobnější a nejznámější verzi příčiny těchto úmrtí.

V čem knotová teorie spočívá?

blank
Často zůstane část těla neporušená.

Tělo jako svíčka

Teorie knotu přirovnává lidské tělo ke svíčce, přičemž tuk oběti se chová jako vosk a oblečení představuje knot. Lidský organismus tak v podstatě vyhoří jako svíčka naruby. Konkrétně Mary Reeserová coby silná kuřačka a konzumentka prášků na spaní zřejmě chytla od zapálené cigarety, s níž usnula.

Ve zprávě FBI se píše následující: „Jakmile tělo začne hořet, je v něm dostatek tuku a dalších hořlavých materiálů, které umožní, aby došlo k rozličným stupňům destrukce. Někdy tato destrukce ohněm pokračuje do takového stupně, který vyústí v téměř dokonalé shoření těla.“

Vepřová pečínka

Pro teorii knotu hovoří i experiment, který v roce 1989 zveřejňuje britská televize BBC. Mrtvý vepř je zabalen do prostěradla a položen na postel. Poté, co je zapálen pomocí trochy benzinu, hoří tělo dlouhých sedm hodin, aniž by oheň jakkoliv poškodil své okolí.

Knotová teorie však může vyšetřovatele uspokojit pouze v případech samovznícení u krbu (ty jsou také nejčetnější). Samovolné vzplanutí pod širým nebem, které postihlo muže v Maďarsku, se tak zdá stále záhadou.

blank
Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.

Teorie jako z románu

Jak jinak lze tedy vysvětlit fenomén, který dráždí lidskou představivost i mysl odborníků už stovky let? V řadě případů hraje velkou roli alkohol. Samovznícení se tak po dlouhou dobu dává do souvislosti s alkoholismem nebo požitím nadměrného množství alkoholu.

Tímto pojítkem se dokonce inspiruje spisovatel Jules Verne (1828–1905) v knize Patnáctiletý kapitán nebo Charles Dickens (1812–1870) v Ponurém domě. Dnes se však od této teorie ustupuje. Pro hoření tkání je potřeba takové množství alkoholu, že by oběť dříve zemřela na toxický šok než na samovznícení.

Nebezpečí koberce

Mohou tedy za spontánní vzplanutí elektrostatické jevy? Vysvětlení, že za krutou, ale bleskovou smrtí stojí výboj nashromážděného elektrostatického náboje, už přijímají odborníci s větším uznáním. Vždyť při samotné chůzi po syntetickém koberci se může tělo nabít tak obrovskou energií (až několik tisíc voltů), že dotyk s uzemněným elektrickým vodičem vytvoří jiskru!

blank
Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.

Pozor na nadýmání!

Právě takováto jiskra může údajně způsobit vzplanutí hořlavých plynů uvnitř lidského těla. Ano, přesně těch plynů coby produktů trávení přijímané potravy, které se nacházejí v trávicím traktu každého z nás!

Není to ale jen kombinace elektrostatické energie a plynatosti, která může prý ve vysoce extrémním případě způsobit samovznícení člověka.

blank
K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.

Ideální k hoření

Jako rozbuška může působit i elektrolýza vody, která tvoří lidské tělo ze 70 procent. Při té totiž vzniká vodík a kyslík – ideální směs pro hoření. S nejnovější verzí pak přichází britský biolog Brian J. Ford. Tajemné samovznícení může mít prý příčinu v nahromaděném acetonu, který je důsledkem špatné stravy, alkoholismu nebo cukrovky. Pokud vám dělá vaše životospráva starost, nemějte strach. Za stovky let se mluví zhruba o 200 případech tragické smrti, která je navíc rychlejší, než si oběť stačí uvědomit.

blank
Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.

Foto: paranormalhaze.com, forquestions.com, creepypasta.wikia.com/, oddee.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Očenášek odpaloval rakety už za první republiky
epochalnisvet.cz

Očenášek odpaloval rakety už...

Široko daleko není jediné stavení, a navíc...
Udělala z manžela podpantofláka?
nasehvezdy.cz

Udělala z manžela...

Bez VOJTĚCHA MORAVCE (35)...
Řekla mu: Dítě teď, nebo nikdy?
nasehvezdy.cz

Řekla mu: Dítě teď, nebo...

Daniela Písařovicová...
Slezskoostravský hrad
epochanacestach.cz

Slezskoostravský hrad

Ačkoli řada lidí...
Získala jsem si srdce jeho psa
skutecnepribehy.cz

Získala jsem si srdce jeho psa

Jsem obyčejná holka z Brna. Když...
Ostrůvek v Lamanšském průlivu ukrýval podivné ostatky
enigmaplus.cz

Ostrůvek v Lamanšském průlivu...

Když před pár lety přišla informace, že na...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Co měl T-Rex skutečně v hlavě?
21stoleti.cz

Co měl T-Rex skutečně v hlavě?

Na první pohled vzbuzuje tento prehistorický masožravý...
Cassadaga, město přízraků: Navštěvuje zdejší hřbitov samotný ďábel?
enigmaplus.cz

Cassadaga, město přízraků:...

Cassadaga se pyšní titulem nejdéle fungující...
Aby digestoř opravdu fungovala…
panidomu.cz

Aby digestoř opravdu...

Máte odsávač par? Kdy naposledy jste u něj měnili...
Gin & Tonic 5 x jinak
iluxus.cz

Gin & Tonic 5 x jinak

Jen málokdo by pochyboval o tom, že...
Křenová omáčka s uzeným masem
tisicereceptu.cz

Křenová omáčka s uzeným masem

Pokud použijete nakládaný křen, důkladně ho vymačkejte...