Domů     Himmlerův Lebensborn: Organizovaná líheň árijských Němců
Himmlerův Lebensborn: Organizovaná líheň árijských Němců

V ostře střežené zámecké zahradě se rozpustile baví plavovlasá modrooká děvčata s urostlými muži v uniformách. Na první pohled to vypadá jako každý jiný večírek, tento však má velmi jasné poslání – počít pravé árijské děti, které jednou ovládnou svět!

Ačkoli to zní jako utopie, podobné scénky se za druhé světové války skutečně odehrávají, a to dokonce i na našem území.

Experimentální projekt Lebensborn, od kterého si říšský vůdce SS, šéf gestapa a organizátor holokaustu Heinrich Himmler (1900–1945) slibuje řešení populačních problémů Německa (které nedisponuje takovým počtem obyvatel, kolik by bylo potřeba), dodnes překvapuje svou zvráceností.

Heinrich Himmler má zvrhlé nápady, jak v Německu podpořit porodnost.
Heinrich Himmler má zvrhlé nápady, jak v Německu podpořit porodnost.

Záchrana německé krve

Během války padne neuvěřitelné množství Němců. Je nad slunce jasné, že až válka skončí, bude se země muset vypořádat s nedostatkem pracovní síly i s velkým počtem žen, které se nemají za koho provdat a komu porodit děti.

Heinrich Himmler ví, že je to přímo v rozporu s myšlenkou stále se množícího a vzkvétajícího německého národa. Proto je třeba nalézt ideální řešení, díky němuž se kritické situaci předejde. A s takovým skutečně Himmler velmi záhy přichází.

„Statistiky říkají, že se v Německu ročně provádí šest set tisíc potratů, a představa, že se to týká Němek té nejlepší krve, mě děsí,“ řekne na úvod ke svému geniálnímu plánu. „Podle mého názoru si nemůžeme dovolit ztrácet takto děti po statisících.

Zachránit tuto německou krev je naším prvořadým úkolem. Pokud dokážeme zmíněným potratům předejít, můžeme každý rok postavit dvě stě nových pluků. Pět set nebo šest set tisíc lidí navíc přinese miliony marek našemu hospodářství.

Díky síle těchto vojáků a dělníků bude naše Německo silnější a větší,“ sdělí. A jak řekne, tak i udělá.

Lebensborn je odpovědí na velkou úmrtnost německých vojáků.
Lebensborn je odpovědí na velkou úmrtnost německých vojáků.

Útulek pro svobodné matky

Himmler se skutečně rozhodne bojovat proti potratům, ovšem jiným způsobem, než jsme zvyklí z dnešní doby. Namísto zákazu nabídne svobodným a opuštěným matkám v nouzi jiné řešení než ukončit těhotenství v gynekologickém křesle.

Nechá vystavět mnoho porodnic, kam se takové ženy mohou uchýlit před porodem a své děti zde přivést na svět. Zůstat smějí i po porodu. Po dobu svého pobytu mají k dispozici veškerou péči, stravování, služby místního lékaře a výbavičku pro dítě.

Poté, co uplyne půlroční lhůta, se mohou rozhodnout, zda i s dítětem domov opustí, nebo se jej beztrestně zřeknou a předají ho vlasti k adopci do spořádané rodiny. Alespoň takto je myšlenka projektu představována veřejnosti.

Realita za studenými zdmi nových porodnic a útulků pro árijské novorozence je značně odlišná.

Lebensborn má původně sloužit jako útočiště pro svobodné matky.
Lebensborn má původně sloužit jako útočiště pro svobodné matky.

Krutý osud snoubenek vlasti

Mnoho informací o projektu Lebensborn se do současnosti vůbec nedochová, protože těsně před porážkou Němci zlikvidují většinu dokumentace. Z toho mála, co víme, je však patrné, že pobyt v útulcích Lebensbornu není žádná procházka rozkvetlou zahradou.

Požívat jeho výhod totiž nemohou zdaleka všechny rodičky, ale pouze ty, které odpovídají germánskému ideálu správné árijské ženy. Tedy dobře rostlé, vysoké plavovlásky s modrýma očima, jež by porodily budoucí árijskou generaci. Ostatní matky mají bohužel smůlu.

I když je ženě umožněno se do projektu zapojit, zdaleka nemá vyhráno. Pokud se rozhodne si dítě ponechat, musí složit přísahu, která ji zavazuje k výchově dítěte podle nacionálněsocialistických standardů.

Pokud by je později porušila, může jí být dítě ihned odebráno a posláno na převýchovu. To ovšem není jediné temné tajemství ústavů Lebensborn.

Do projektu se mohou zapojit pouze árijské typy děvčat.
Do projektu se mohou zapojit pouze árijské typy děvčat.

Děti na zakázku

Kromě zajišťování nemanželských dětí se Himmler rozhodne dokonce „pěstovat“ novou generaci Němců na zakázku. Za tímto účelem vyhledá zámky či luxusní hotely, ve kterých zřídí další z poboček Lebensbornu. Ty však fungují velmi rozdílně než ty dosavadní.

Z řad rasově vhodných německých dívek sem na krátkodobé pobyty jezdí vždy skupinka zhruba třiceti děvčat, která zde tráví čas procházkami, koupáním, opalováním a večírky.

Spolu s nimi zde pobývají také vybraní důstojníci SS, kteří dostávají tyto zvláštní „dovolené“ jako odměnu za dobrou službu. Jejich úkolem je navazovat intimní vztahy s přítomnými dívkami a plodit s nimi děti.

Ty jsou po narození předány do nacionálněsocialistických výchovných ústavů, aby bylo zaručeno, že z nich vyrostou ti praví Němci. Své matky už nikdy neuvidí.

Jakkoli se zdají takové praktiky kruté, mnoho mladých žen sem přijíždí dobrovolně, přestože vědí, co je čeká. Jsou přesvědčené, že jde o službu vlasti.

Důstojníci přijíždí do Lebensbornu za povyražením s mladými ženami.
Důstojníci přijíždí do Lebensbornu za povyražením s mladými ženami.

Líheň ve Veltrusech

Je doloženo, že minimálně jeden takový luxusní penzion je zřízen v protektorátu Čechy a Morava. Nachází se na zámku ve Veltrusech, který v tu dobu patří manželům Karlovi a Livii Chotkovým.

Ti kolaborovali s Němci a žili mimo veltruský zámek, kde měli svého správce. O dění za zdmi jejich zámku se dovídají spíše kusé informace.

Zatímco při obvyklých návštěvách pár vítával pouze správce a zahradník, od roku 1943 překvapeného hraběte Chotka vítá zástup dívek ve stejnokrojích zpívající lidové písně a zdravící zdviženou pravicí. Překvapený majitel se po detailech raději příliš nepídí.

Stále se měnící osazenstvo zámku vyvolává emoce i u obyvatelů přilehlých vsí. Místní ženy, které pracují na okolních pozemcích, mají například přísný zákaz se k Němkám ze zámku byť jen přiblížit, aby je náhodou neovlivnily nízkými slovanskými řečmi.

Češky o rozhovor s nimi beztak příliš nestojí, mezi lidmi se šeptandou rozšířilo, co jsou zač, a tak na ně všichni hledí s velkým despektem.

Děvčata mají většinou v okolí útulku z ostudy kabát.
Děvčata mají většinou v okolí útulku z ostudy kabát.

Ústavní výchova

Odhaduje se, že po dobu fungování Lebensbornu se v ústavech narodí kolem 40 000 dětí. Některé vychovávají jejich matky, jiné jsou dány k adopci a části z nich se dostane ústavní výchovy.

Takový osud potká také děti válečných zajatců a zločinců, které se jeví dostatečně árijsky a jsou tedy vyhodnoceny jako vhodné k poněmčení. To platí i pro některé z lidických dětí, jejichž matky skončí v severoněmeckém koncentračním táboře Ravensbrück.

A ačkoli jsou po válce tyto útulky považovány za zrůdné, kupříkladu pro britský systém péče o odložené děti se stanou v mnohém vzorem. Po stránce kvality poskytované péče totiž Lebensbornu není prakticky co vytknout. Děti, které jsou zde vychovávány, však čeká poměrně krutý osud.

Děti se stávají od narození součástí nacistické mašinerie.
Děti se stávají od narození součástí nacistické mašinerie.

Citoví mrzáci z Pramene života

Mnoho domů Lebensbornu se nachází také v Norsku. Tamější ženy totiž Němcům připomínají manželky slavných vikingských hrdinů, a tak si přejí, aby důstojníci SS plodili děti právě s nimi. Když však válka skončí, stanou se právě tyto děti předmětem nenávisti.

Norové věří, že zlé vlastnosti nacistů jsou v nich silně zakořeněny a že vychovat z nich řádné občany je takřka nemožné. Proto jsou umísťovány do výchovných zařízení, kde jsou pod záminkou terapie a převýchovy týrány a mučeny.

Později se sice některé dožadují státní omluvy, ale dočkají se jen symbolického odškodnění.

Odškodnění se děti z Lebensbornu nikdy nedočkají.
Odškodnění se děti z Lebensbornu nikdy nedočkají.
Foto: wikimedia.org
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi