Domů     Záhada podzemní říše Inků vyřešena?
Záhada podzemní říše Inků vyřešena?
25.1.2023

Dozvíme se vůbec někdy, kdo skutečně vytvořil mimořádné, avšak legendami opředené stavební dílo? Nekonečná síť tunelů údajně vede pod celým jihoamerickým kontinentem.

Jisté je, že tyto tunely skutečně existují a natrefit na ně můžeme v Ekvádoru, Peru, Bolívii, Uruguayi nebo v Argentině.

Inkové sice neznají kolo ani psaný jazyk, ale vybudují říši, která se táhne po mohutných andských výšinách do dálky 3680 kilometrů. A dost možná také pod zemí. Kdo jim pomáhá a čí tajemství v nitru Země střeží?

Křivolaké tunely jsou veřejnosti nepřístupné

Cuzco znamená v kečuánském jazyce pupek a město skutečně leží v samotném středu původní říše Inků.

Ti však za jeho vznikem údajně nestojí, naopak – prastaré a architektonicky dokonalé stavby jakéhosi města budoucnosti mají být už v době příchodu kmene Inků staré několik tisíciletí.

Na jeho základech budují město Cuzco, jehož součástí jsou také zrádné, rozsáhlé a křivolaké labyrinty chinkanas, kam je možné ukrývat nejen poklady, ale i celé další civilizace.

Vždyť před fatálním příchodem Španělů v 16. století má mít indiánské město na tři sta tisíc obyvatel a některé zdroje neváhají udávat až šest milionů. Kam se všichni ti lidé – i se svým zlatem – ztratili?

Chinkanas mají být staré celá tisíciletí a údajně vést pod celou Jižní Amerikou. Některé vchody do těchto tunelů se zachovaly do dnešních dnů, ale jsou veřejnosti nepřístupné – údajně z bezpečnostních důvodů.

Osobní kronikář F. Pizzara: kam Inkové schovali všechno své zlato?

Je rok 1533 a hlavní incké město Cuzco rozvrací, stejně jako celou říši, španělští dobyvatelé v čele s Franciscem Pizarrem (1478–1541). Je zřejmé, že celé kultuře hrozí zánik, přesto se několik nezlomných Inků rozhodne zachovat její slávu.

Tajně budují nové sídlo v místech, kde pohoří pyšných And sestupuje do amazonského pralesa. Město pojmenují Vilcabamba a přesouvají do něj všechny své drahocenné poklady.

Když se roku 1572 Španělé džunglí prosekají i sem, město ke svému úžasu nacházejí čerstvě a velmi narychlo opuštěné – z ohniště se ještě kouří a po zlatu opět ani památky.

Není divu, že roku 1615 už kronikář Felipe Huamán Poma de Ayala (1534–1615), píše o špatné náladě, která eskaluje mučením a vražděním Inků, kteří nechtějí polohu zlata určit.

Zmiňuje se rovněž o existenci tunelů, které se mají táhnout pod džunglí, a které Španělé často objevují. Jsou proto přesvědčeni, že právě tunely jsou důkazem o důlní činnosti, a možným úkrytem pokladu.

Francisco Pizarro toužil po zlatě Inků. FOTO. artsy / Creative Commons / volné díly
Francisco Pizarro toužil po zlatě Inků. FOTO. artsy / Creative Commons / volné díly

Madame Blavatská a Harold T. Wilkins: V podzemí je Atlantida!

Roku 1850 se do Jižní Ameriky vydává slavná ruská theosofka a spiritistka Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) a údajně získává plány tohoto tunelu, táhnoucího se pod Peru a Bolívií.

Zakladatelka moderního okultismu píše ve své knize Odhalená Isis: „Vlastníme přesný plán tunelu, hrobky a vchodových dveří, které jsme získali od starého Peruánce…“.

Stará říše Inků se podle ní skutečně nachází pod zemí a je dlouhá tisíce kilometrů, včetně jeskyní a podzemních sálů. Podzemní dálnice v jejím podání dost možná propojuje celou planetu a navazuje na konkrétní mystická místa.

O své pravdě je přesvědčena s odkazem na množství spiritistických seancí, během kterých funguje jako médium a dokáže se spojit s dávnými strážci zapomenutého vědění.

Blavatská touží světu odkrýt tajemství astrálních sfér, převtělování, i legendární Atlantidu, která se údajně nachází právě v podzemí.

Podivní bílí indiáni

Na dílo Blavatské navazuje spisovatel Harold T. Wilkins (1891–1960), který svět informuje o existenci Bílých bohů. Tato zmizelá rasa má podle něj ve starověku okupovat celou Jižní Ameriku.

Wilkins přichází s důkazy v podobě zpozorování podivných „bílých indiánů” v amazonském deštném pralese, o kterých se mají od 16. století až do dnešních dnů nezávisle na sobě zmiňovat průzkumníci i jezuité.

V tunelech pod Jižní Amerikou, zejména Brazílií, mají podle jeho teorie žít potomci bájné Atlantidy, a místa, kterými je možné pod zem proniknout, jsou údajně po celém světě.

V tunelech má být I hieroglyfické písmo

Podzemní říše Inků nedá spát ani mistru záhadologické literatury Dänikenovi (*1953), který v knize Zlato bohů velmi detailně píše o ekvádorské jeskyni Cueva de los Tayos. V 70. letech má s průvodcem osobně prozkoumávat zdejší podzemní tunely.

Nachází v nich hieroglyfické písmo na stěnách, tajemné kovové desky, sochy a chodby prý osvětluje fascinující zelené světlo. Je proto přesvědčený, že jde o výsledek práce mimozemské civilizace.

Kniha se těší velkého úspěchu, který může kazit jen rýpání novinářů. Ti údajně hovořili s Dänikenovým průvodcem, který připouští, že v jeskyni spolu vůbec nebyli a spisovatel vychází jen z jejich dlouhé konverzace.

Fotografie mají být podstrčené a stopy po tunelech v jeskyni nenachází ani pozdější geologické pátrání.

Co prozradí incké uzlové písmo kipu? FOTO: Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo
Co prozradí incké uzlové písmo kipu? FOTO: Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo

Osudná Kronika Akakoru přináší smrt

Je 3. leden roku 1984, osm let od prvního vydání kontroverzní knihy Kronika Akakoru, a německý novinář Karl Brugger (1941–1984) padá zasažen kulkou k zemi.

Je popraven v Rio de Janeiru za denního světla a před svědky, totožnost střelce policie nikdy nedopátrá. Ještě ten den pracovníci německého konzulátu zabaví v jeho bytě všechny důležité dokumenty a fotografie. Rodina získává jen zlomek z nich. Věděl snad Brugger příliš?

Pásky s tajemstvím

„Cesta z Akakoru do dalších měst vyžaduje mnoha dní pochodu. Chodby i města disponují umělým

osvětlením, které se mění současně s pohybem slunce. Jen Mu, nejmenší z podzemních sídel, spojují s povrchem kanály, přes které vstupuje přirozené světlo a prostřednictvím velkých zrcadel je rozváděno po celém prostoru.

Místa protínají kanály s čerstvou horskou vodou. Potřebný vzduch k dýchání vychází ze stěn. Vchody na povrchu jsou důkladně ukryté.

V případě nebezpečí lze podzemní sídliště lehce uzavřít zevnitř ovládanými velkými kamennými bloky, s nimiž lze lehce manipulovat,” vypráví v knize indián Tatunca Nara (*1941), údajný příslušník amazonského kmene Ugha Mongulala.

Brugger s ním nahrál celkem dvanáct pásek, na kterých indián popisuje příchod „prvních mistrů” na Zem. Podle jeho vyprávění mají bílou kůži, tmavé vlasy a šest prstů, coby znak božského původu. S jeho kmenem se před staletími křížili.

A právě oni mají být autory ztraceného podzemního města Akakor v Brazílii, poblíž hranic s Peru a s Bolívií. Brugger, ačkoli se tam s indiánem plánuje vypravit, svoji výpravu nikdy nestihne realizovat.

Šestiprsté bytosti

„O konstrukci těchto míst nic víc nevíme. První Mistři je vybudovali podle vlastních plánů a na základě nám neznámých fyzikálních zákonů. Odtud řídili své pozemní impérium. Řídili lidi i zemi. Měli lodě létající na obloze rychleji než ptáci.

Lodě bez vesel a bez plachet, létající ve dne i v noci. Měli magické kameny, aby mohli daleko dohlédnout. Mohli vidět vše, co se kde na zemi i na obloze děje.

Ale nejzázračnější byla podzemní města, svěřená ,vybraným spojencům’ jako poslední testament,“ vysvětluje Tatunca v knize. Jeho kmen zapisuje všechny důležité události do Kroniky Akakoru, jejíž kopii indiáni dodnes střeží.

Kronika má popisovat příchod těchto šestiprstých bohů, zrození Inků, boje s kolonizátory, ale také události, které se teprve stanou. Tatunca dodnes žije, ale výpravu do džungle pod jeho vedením už velké množství dobrodruhů zaplatilo životem. Ostatně, objevují se také spekulace, že Bruggera odpravil on sám.

Nedávný objev v Cuzcu dává naději

Město Cuzco, rok 1920. Do jednoho z labyrintů vchází dva místní chlapci a nemohou najít cestu zpět. Po týdnu se zkroušené rodině vrací jeden z nich, je však nepříčetný a zraněný. Do týdne umírá a v rukou svírá masivní kukuřičný klas z ryzího zlata.

Podle vyprávění místních je v okolí více schodů, které vedou kamsi pod zem, do neznáma. Vypravila se tam už řada dobrodruhů, ale nikdo se prý zatím nevrátil, a z bezpečnostních důvodů proto vchody uzavírají.

V roce 2019 svět obletí zpráva, že tým archeologů skutečně nachází v peruánském městě Cuzcu komplex podzemních staveb. Podle legendy má podzemní tunel spojovat chrám Slunce s pevností Sacsayhuamán, a právě zde měli Inkové ukrýt svůj poklad.

 „Nalezené struktury se nacházejí v podzemí kláštera Santo Domingo, který dobyvatelé vybudovali na troskách inckého chrámového komplexu Coricancha, jenž zahrnoval i chrám Slunce,“ říká španělský badatel Javier Sierra (*1971).

Dosud skryté prostory vědci lokalizují díky použití radarového systému, zatím však stále nemají povolení k dalšímu zkoumání od katolické diecéze. Není tak jasné, jak rozsáhlé tyto chodby jsou, kam vedou a co vlastně ukrývají. Radar pouze potvrzuje jejich překvapivou rozlehlost.

Pozůstatky hradeb pevnosti Sacsayhuamán FOTO: RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Pozůstatky hradeb pevnosti Sacsayhuamán FOTO: RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Je to jen práce prehistorických lenochodů?

 

Rok 2017 přináší zbrusu novou teorii, která všechny milovníky záhad nepříjemně rozruší. Brazilská geologická služba se totiž rozhodla jednou pro vždy vyřešit, kdo za tunely, kterých jsou v celé Jižní Americe tisíce, vlastně stojí.

Většina z nich není příliš dlouhá a průměr mají přibližně 1, 5–2 metry. Zajímavé jsou ovšem kulovité výdutě, které se uvnitř zpravidla nacházejí. Co mají rovněž společné, jsou nápadné a hluboké rýhy, umístěné v pravidelných odstupech.

V roce 1930 už se v nich archeologové pokoušejí nalézt pozůstatky lidského osídlení, ale marně.

Staré tisíce let

Geology tedy napadlo – proč by tunely, jejichž stáří se odhaduje až na 10 000 let, nemohla vyhrabat zvířata? Soudě dle hlubokých rýh od drápů ale pravděpodobně dost velká zvířata.

„Máme co do činění s paleo-doupaty a norami vyhrabanými zástupci megafauny,“ přebírají otěže paleozoologové a hned přispěchají s možnými autory těchto tunelů – prapásovci a pralenochodi!

Jeden takový pralenochod vážil přes tunu, byl dlouhý dobré čtyři metry, a pod zemí se ukrýval jistě s oblibou. Jak je tedy vidno, současná věda je s výsledkem bádání spokojená a považuje celou věc za uzavřenou.

Přes to všechno, některé otázky zůstávají stále nevysvětlené a ani pravěký lenochod je rozlousknout nedokáže.

Foto: Martin St-Amant / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, artsy / Creative Commons / volné díly, Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo, RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a