Skip to content
reklama

Případ Tuskege: Jak se (ne)léčí syfilis

V roce 1929 je doktor Murray Smith v šoku z výsledku rutinního odběru krevních vzorků u obyvatel Macon County, který tvoří téměř výhradně černoši. Celý okres je doslova prolezlý syfilidou. S tím se musí něco udělat!

A taky udělá. Jenže…

O pár let později mnohým začne docházet, že tu něco nehraje. Místní rolníci jsou sice nevzdělaní, ale ne úplně hloupí. Všimnou si, že i v okolí probíhá léčba mužů se stejnými symptomy jako mají oni, jenže na rozdíl od nich se těm venku daří mnohem lépe.

Podle statistik pokles počet nakažených syfilidou ze 40 procent na 10. S výjimkou Tuskegee. Podezření se prohloubí, když po vypuknutí 2. světové války armáda odmítne přes 250 černochů z Tuskegee, kteří chtějí dobrovolně narukovat.

Rutinní kontrola vzorků krve odhalí , že okres Tuskege obývaný převážně černochy je prolezlý syfilisem. (National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)

Clinton se omlouvá

Objevují se konspirační teorie, ve kterých se mluví například o testování nových léků. Nahrává jim i řada drobností. Třeba dohoda, že pokud budou nemocní z Tuskegee souhlasit s pitvou, stát pozůstalým proplatí náklady na pohřeb.

Vše zůstává v rovině spekulací až do roku 1972, kdy je na titulní straně New York Times odhalen projekt Studie syfilidy v Tuskegee. Přesto trvá ještě čtvrt století než je případ definitivně vyjmut z kategorie konspiračních teorií.

To když se prezident Bill Clinton (*1946) v roce 1997 veřejně omluví s tím, že „Vláda Spojených států amerických provedla něco naprosto nemorálního. Bylo to potupení našeho závazku jednoty a rovnosti všech našich občanů.“

blank
Jednou z klíčových postav projektu je zdravotní sestra Eunice Riversová (vpravo). (Department of Health, Education, and Welfare. Public Health Service. volné dílo, commons.wikimedia)

Utajená epidemie

A co že to vláda provedla? Úřad veřejného zdraví Spojených států ve spolupráci s Michiganskou univerzitou se rozhodla zkoumat přirozený průběh neléčené syfilis. Do studie, za jejíhož autora je považován Taliaferro Clark, je v roce 1932 zahrnuto 600 černochů, z nichž 399 je nakažených, ostatní slouží jako kontrolní vzorek.

Původním záměrem je studovat nemocné 6 měsíců a pak je léčit. Poté se však experiment poněkud zvrhne a sledování neléčených nemocných pokračuje až do roku 1972. „Neřekli jim že jsou nemocní, jen že mají špatnou krev.

Byli pro ně jen pokusnými králíky, a oni jim přitom bezmezně věřili“ říká reportérka Jean Hellerová. Neřeknou jim ani to, ze jsou účastníky experimentu. Namluví jim, že jde o speciální bezplatnou zdravotní péči, a mnozí jsou za ni vděční, protože jako chudí zemědělci by si ji nemohli dovolit.

Místo léků však dostávají pouze placebo. I to, že je možno nemoc léčit penicilinem jim tají.

blank
Plakát obhajující včasnou léčbu syfilis. Ačkoli byly k dispozici léčby, účastníci studie je nedostali. (Works Progress Administration, volné dílo commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (Department of Health, Education, and Welfare. Public Health Service. Health Services and Mental Health Administration, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Zveřejněna tajemná fotografie. Zachycuje UFO nad Mosulem?
enigmaplus.cz

Zveřejněna tajemná...

Internet nedávno obletěl snímek pořízený americkým...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha