Skip to content

Z kapsy rovnou do uší: Pamatujete předchůdce iPodu?

Kdo v minulosti neposlouchal Depeche Mode nebo Queen jako by nebyl. Namísto sezení u velkého rádia je tu najednou možnost vzít si svého oblíbeného interpreta všude s sebou. Jde o průlom, který je pro všechny fajnšmekry příslibem vytoužené svobody.

Rok 1979 je pro všechny hudební nadšence rokem přelomovým. Právě tehdy uvádí na trh společnost Sony věcičku, která veškerou hudbu strčí do kapsy. Doslova. Jediné, co je k tomuto luxusu potřeba je párek baterií, kazeta a sluchátka.

Koncert samotný může začít.

Pomůcka do letadla

Zkonstruovat první model se podaří už v roce 1978, japonskému inženýrovi Nobutoshi Kiharovi (1926–2011). Úkolu se zhostí na přání spoluzakladatele Sony Masary Ibuky (1908–1997). Ten při svých několikahodinových pracovních letech nejčastěji využívá přenosný rekordér, jehož tíha mu ale po čase začíná být dost na obtíž.

Začne se proto zamýšlet nad menší alternativou. Jádrem celého přehrávače se stane diktafon, který je díky řadě „plastických zásahů“ přeoperován k poslechu hudby. Ibuku výsledek natolik nadchne, že se začne uvažovat o sériové výrobě.

První walkman „vkročí“ na trh 1. července roku 1979. I když se zprvu uvažuje o změně názvu, nakonec se od nápadu ustoupí.

Šedomodrý zázrak

Když se o rok později na japonských pultech objeví magická krabička s názvem walkman TPS-L2, umožňující poslech hudby kdykoliv a kdekoliv jde o naprostý průlom. I přes pesimistické vize, že se produkt mezi uživateli s tímto jménem nikdy neuchytí, slaví nevídaný úspěch.

Jeho výjimečnost totiž spočívá i v možnosti využití dvou párů sluchátek. Během měsíce má o walkman zájem tisíce nadšených posluchačů! Sony, která celou výrobu zaštítí svojí značkou, slaví. A to i přesto, že nápad nevzejde z její hlavy.

Kolotoč masových kampaní se právě roztáčí. Nejen, že mohou lidé kdykoliv naladit své oblíbené „pecky,“ jde také o skvělou možnost, jak pilovat slovní zásobu. Stačí mít jen kazetu s potřebným výukovým materiálem a nová učící pomůcka je na světě.

Za oceánem se zatím pro japonskou senzaci vymýšlí příhodnější název. Než je však vynesen konečný verdikt, walkman natolik zdomácní, že se od chystané inovace raději upustí.

Složitá manipulace s kazetami po letech bere za své, když se o slovo přihlásí CD přehrávače.

Dárek ke kulatinám

Od uvedení prvního modelu uplyne v roce 1999 přesně 20 let. Za tu dobu z obchodů zmizí na 186 milionů přehrávačů. V té době se pomalu začíná rozvíjet také éra přenosných CD přehrávačů, které firma Sony pokřtí jako discman.

Světlo světa spatřují také první „empétrojky.“ Kazetový boom tak rázem ustupuje pohodlnějším novinkám, které dokážou nejen pojmout víc muziky, navíc při poslechu odpadá riziko zašmodrchání pásky. Zlom přichází o dva roky později, kdy je na trh uveden první iPod od společnosti Apple.

Steve Jobs (1955–2011) se v jednom rozhovoru nechává slyšet, že k vytvoření vlajkové lodi na poli hudby jej inspiruje právě převratná myšlenka walkmanu.

Další velkou revoluci způsobí představení prvního iPodu od značky Apple. Tehdy je poslech hudby povýšen na novou úroveň.

Konec jedné éry

V roce 2010 společnost Sony vydává prohlášení, že k 22. říjnu oficiálně ukončuje další výrobu walkmanů. Zatímco v České republice jsou raritou a výdobytkem „středověku“ už dávno, ve Spojených státech či na Novém Zélandu mají pořád jistou fanouškovskou základnu.

V době mp3 přehrávačů a čím dál lepších iPodů už zkrátka neobstojí. I tak se stane nesmrtelným symbolem, který nás doprovází dodnes. V roce 2005 je zvolen nejlepší technickou vychytávkou za posledních 50 let.

Foto: Wikipedia.org, Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...
Spánek je všemocný lék
nasehvezdy.cz

Spánek je všemocný lék

Každý den bychom měli naspat alespoň sedm až osm...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Archeologové popsali záhadnou mumii ženy, kterou po smrti obalili bahnem
enigmaplus.cz

Archeologové popsali...

Novou proceduru při přípravě mumií...
Městu daroval totem, který později proklel. Dar prý místním dodnes nosí smůlu
enigmaplus.cz

Městu daroval totem, který...

Uprostřed města Livermore v americké Kalifornii...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Bukit Timah: Singapurský Bigfoot, kterého se prý podařilo vyfotit
enigmaplus.cz

Bukit Timah: Singapurský...

Zdá se, že každá část planety má svého...
Tajuplné věštění z kávové sedliny
nasehvezdy.cz

Tajuplné věštění z kávové...

Zdá se, že věštění nebylo nikdy příjemnější. Pokud právě...
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...