Skip to content

Kdo chtěl audienci u královny Alžběty I., musel mít pořádný balík

Musím je nějak přimět kupovat losy,“ přemítá anglická královna Alžběta I. nakonec se jí to podaří. Potřebuje nějak financovat výstavbu anglických vojenských přístavů. Mazanou taktikou je k tomu nakonec donutí!

Anglická královna Alžběta I. (1533 – 1603) smutně kouká do vymetené královské pokladny. Trápí ji otázka, zda Anglie bude vojensky stačit tvrdé konkurenci okolních států. Prázdná kasa jednoznačně napovídá, že ne. „Kde sebrat peníze a zalepit díru v rozpočtu?“ leží panovnici dnem i nocí v hlavě.

Audience u anglického dvora není lacinou záležitostí. Alžběta I. na ni vydává losy.

Na šlechtu vymyslí lest
Naštěstí přijde na jednoduchý, ale přitom vynalézavý nápad: na výstavbu vojenských přístavů vypíše loterii. Jenže losy jsou drahé a nikdo je nekupuje. Na nic proto nečeká a obratně vymyslí lest. Chce-li se bohatá anglická šlechta zúčastnit tolik oblíbených radovánek u královny, musí mít vstupenku, a tou je los!

Peníze a zase paníze. Spousta jejich potřeba na armádu a stavbu přístavů. Jenže kde je vzít?

Bez balíku na ples nechoď!
Podle počtu předložených losů byl šlechtic s chotí při vstupu do sálu vítán. Koupil-li jich málo, dveřník jen šeptal, nikdo nevěděl, kdo vlastně vchází, a byla z toho ostuda,“ líčí současný autor Ivo Kasal. Alžbětina taktika způsobí, že příslušníci modré krve kupují losy po stovkách a početní sloužící za nimi nosí jejich stohy na společenské akce u dvora.

Alžběta I. přemítá, jak zaplnit státní pokladnu. Nakonec dostane spásný nápad.

Nákladně oblečený šlechtic vstupuje do dveří sálu v Buckinghamském paláci. Jeho sluha za ním táhne veliký balík. „Sir Thomas Gresham,“ vyvolá hlasitě dveřník jméno významného královnina poradce. Všichni přítomní se otočí a zahlédnou sluhův bohatý náklad.

Anglická královna má kolem sebe neustáole houf šlechticů. Za svoji přítomnost u dvora ale musejí štědře zaplatit.

Nonstop hazard
Společenská prestiž člověka zkrátka stoupá s počtem koupených losů. Tím, kdo ale při výkřicích královského dveřníka cítí údajně největší zadostiučinění, jsou prý manželky šlechticů. Mohou tak dát na odiv svoji důležitost v dvorské hierarchii. Jisté je, že právě díky Alžbětinu snažení získaly loterie v Anglii oblibu. O obrovském zájmu lidí svědčí i ta z roku 1569. Aby uspokojili všechny zájemce o hazardní dobrodružství, tah probíhal dnem i nocí od 11. ledna až do 6. května 1569!

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …