Skip to content

Generace zrzků: Ohnivé unikáty kráčející světem!

Říká se, že nemají duši, ale za to oplývají energičností a vášnivostí. Jsou opředeni mnoha mýty a legendami, podle některých dokonce vládnou magickým silám. Život s nimi je jako jízda na horské dráze.

Tato generace totiž neví, co je obyčejnost…

Jejich přednostmi jsou temperament, divokost a nespoutanost. Kam vstoupí, tam pro svůj ohnivý a mnohdy exotický vzhled přitáhnou pozornost, aby ostatním zbyly jen oči pro pláč. Nevynikají však jen svojí krásou, působivá je i jejich genová základna!

Seznamte se s generací zrzků, kteří jsou chodícími hříčkami přírody skrývající nejedno zajímavé tajemství.

Pořádně vykutálený gen

Barevné kouzlo má na svědomí mutace genu MC1R, známého pro svoji nadměrnou produkci červenohnědého pigmentu feomelaninu. Ten je mimo barvy vlasů zodpovědný také za vznik pih a světlou barvu pleti. Pokud má nenarozené dítě štěstí a od obou rodičů zdědí zmutované geny MC1R, má na celoživotní zrzavost zaděláno.

A to i v případě, že se nikdo v rodině dosud ohnivou hřívou nepyšní. Samotný gen si totiž v sobě nosí až 40 % populace. Zrzavost si dokonce vyslouží vlastní odborný název – rutilismus. Odkud se jedinci s takto ojedinělým vzezřením vzali je dlouhá léta předmětem spekulací.

Alespoň do té doby, než vědeckými kruhy nezahýbe názor, že rezavé jedince je možné objevit i mezi neandrtálci. Hypotézu potvrdí nález dvou, zhruba 50 000 let starých kosterních pozůstatků, u kterých se gen objeví.

Za neodolatelnou, divokou hřívou je potřeba hledat mutaci genu MCR1, který stojí mimo jiné i za vznikem pih.

Červení na černé listině…

Pro svoji originálnost jsou děti často terčem posměchu a kruté šikany. Dokonce i jeden z největších myslitelů – Aristoteles (384–322 př.n.l.) se vůči této barvě neváhá hanlivě vyjádřit. Problém mají rusovlasými jedinci i ve Starém Egyptě, jejich nositele totiž Egypťané považují za přívržence boha zla Setha.

Podobně smýšlejí také křesťané, kteří neváhají takové ženy dovléct na hranici. Navíc zrzky spojují s největším zrádcem v dějinách – Jidášem, který je na mnoha obrazech znázorněn s rusými vlasy. Na druhou stranu patří ženy ve starověkém Římě k nejcennějším otrokyním, které otrokáři nabízejí klidně i za dvojnásobné ceny!

O několik staletí později na ně má spadeno Adolf Hitler (1889–1945), který kvůli obavě z narození postižených dětí, zakazuje veškeré sňatky a styky osob s takto barevnými vlasy.

V minulosti jsou zrzci ve společnosti nežádoucí. Lidé je spojují s čarodějnictvím i ďáblem.

Jednorožec mezi lidmi

Nejčastější kombinací, kterou můžeme mezi lidmi spatřit jsou rezavé vlasy podpořené oříškovým nebo smaragdovým pohledem. Občas se však přírodě podaří pořádně zakouzlit a vytvořit nejvzácnější kombinaci v podobě pomněnkových očí a rusých vlasů.

Takových jedinců je však na světě jako šafránu a právem jsou proto označováni za genetické mutanty. Specifický genový fond stojí nejspíš i za faktem, že většina zrzků svírá tužku v levé ruce.

Lidé pyšnící se přírodní rusými vlasy a modrými kukadly jsou chodícími unikáty. Odborníci je mnohdy označují jako genetické mutanty.

Malé citlivky

Říká se, že pro krásu a jedinečnost se musí trpět nebo něco obětovat. A zrzci o tom vědí své. Nejen, že trpí větší krvácivostí, ale také jsou velmi citliví a náchylní na bolest. Při jakémkoliv lékařském ošetření potřebují mnohem více anestetik, což mnohdy příliš nevoní lékařům.

Studie, jíž se v roce 2002 na Louisvillské univerzitě zúčastní 20 žen ukáže, že k uvedení do narkózy je u zrzavých pacientů zapotřebí dokonce o 20 % více analgetik. Nesprávné dávkování může v jejich případě vést k nežádoucímu probuzení nebo útržkovitým vzpomínkám.

Zároveň jsou také vůči některým druhům analgetik více imunní. Prokletím je pro ně i sluneční záření se kterým si jemná, alabastrová pleť doopravdy nerozumí. Stačí kůži vystavit přímému slunečnímu svitu jen na pár minut a bolestivá spálenina je na světě.

Mističku vah však vyvažuje výroba vlastního vitaminu D, který je za normálních okolností tvořen právě slunečním zářením.

Foto: Pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zpěvačku Lady Gaga prý pronásledoval na světovém tour duch
enigmaplus.cz

Zpěvačku Lady Gaga prý...

Hvězdy formátu zpěvačky Lady Gaga jsou nejspíše zvyklé...
Ta plastika se nepovedla!
nasehvezdy.cz

Ta plastika se nepovedla!

Americká herečka Jennifer Aniston (51)...
Zvíkovská věž Markomanka: Místo s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Zvíkovská věž Markomanka:...

V Jihočeském kraji ležící hrad Zvíkov je krásnou...
Hnízdečko skryté v oblacích
epochalnisvet.cz

Hnízdečko skryté v oblacích

82. patro, 63 milionu dolarů a nejvyšší...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Internetové seznamky jí nahání hrůzu
nasehvezdy.cz

Internetové seznamky jí...

Rodina a práce. Na nic jiného se v...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Branišovský les: Svědectví o levitujícím muži
enigmaplus.cz

Branišovský les: Svědectví o...

Branišovský les – místo na...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Bulharsko s vůní růží
epochanacestach.cz

Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže,...