Skip to content

Generace zrzků: Ohnivé unikáty kráčející světem!

Říká se, že nemají duši, ale za to oplývají energičností a vášnivostí. Jsou opředeni mnoha mýty a legendami, podle některých dokonce vládnou magickým silám. Život s nimi je jako jízda na horské dráze.

Tato generace totiž neví, co je obyčejnost…

Jejich přednostmi jsou temperament, divokost a nespoutanost. Kam vstoupí, tam pro svůj ohnivý a mnohdy exotický vzhled přitáhnou pozornost, aby ostatním zbyly jen oči pro pláč. Nevynikají však jen svojí krásou, působivá je i jejich genová základna!

Seznamte se s generací zrzků, kteří jsou chodícími hříčkami přírody skrývající nejedno zajímavé tajemství.

Pořádně vykutálený gen

Barevné kouzlo má na svědomí mutace genu MC1R, známého pro svoji nadměrnou produkci červenohnědého pigmentu feomelaninu. Ten je mimo barvy vlasů zodpovědný také za vznik pih a světlou barvu pleti. Pokud má nenarozené dítě štěstí a od obou rodičů zdědí zmutované geny MC1R, má na celoživotní zrzavost zaděláno.

A to i v případě, že se nikdo v rodině dosud ohnivou hřívou nepyšní. Samotný gen si totiž v sobě nosí až 40 % populace. Zrzavost si dokonce vyslouží vlastní odborný název – rutilismus. Odkud se jedinci s takto ojedinělým vzezřením vzali je dlouhá léta předmětem spekulací.

Alespoň do té doby, než vědeckými kruhy nezahýbe názor, že rezavé jedince je možné objevit i mezi neandrtálci. Hypotézu potvrdí nález dvou, zhruba 50 000 let starých kosterních pozůstatků, u kterých se gen objeví.

Za neodolatelnou, divokou hřívou je potřeba hledat mutaci genu MCR1, který stojí mimo jiné i za vznikem pih.

Červení na černé listině…

Pro svoji originálnost jsou děti často terčem posměchu a kruté šikany. Dokonce i jeden z největších myslitelů – Aristoteles (384–322 př.n.l.) se vůči této barvě neváhá hanlivě vyjádřit. Problém mají rusovlasými jedinci i ve Starém Egyptě, jejich nositele totiž Egypťané považují za přívržence boha zla Setha.

Podobně smýšlejí také křesťané, kteří neváhají takové ženy dovléct na hranici. Navíc zrzky spojují s největším zrádcem v dějinách – Jidášem, který je na mnoha obrazech znázorněn s rusými vlasy. Na druhou stranu patří ženy ve starověkém Římě k nejcennějším otrokyním, které otrokáři nabízejí klidně i za dvojnásobné ceny!

O několik staletí později na ně má spadeno Adolf Hitler (1889–1945), který kvůli obavě z narození postižených dětí, zakazuje veškeré sňatky a styky osob s takto barevnými vlasy.

V minulosti jsou zrzci ve společnosti nežádoucí. Lidé je spojují s čarodějnictvím i ďáblem.

Jednorožec mezi lidmi

Nejčastější kombinací, kterou můžeme mezi lidmi spatřit jsou rezavé vlasy podpořené oříškovým nebo smaragdovým pohledem. Občas se však přírodě podaří pořádně zakouzlit a vytvořit nejvzácnější kombinaci v podobě pomněnkových očí a rusých vlasů.

Takových jedinců je však na světě jako šafránu a právem jsou proto označováni za genetické mutanty. Specifický genový fond stojí nejspíš i za faktem, že většina zrzků svírá tužku v levé ruce.

Lidé pyšnící se přírodní rusými vlasy a modrými kukadly jsou chodícími unikáty. Odborníci je mnohdy označují jako genetické mutanty.

Malé citlivky

Říká se, že pro krásu a jedinečnost se musí trpět nebo něco obětovat. A zrzci o tom vědí své. Nejen, že trpí větší krvácivostí, ale také jsou velmi citliví a náchylní na bolest. Při jakémkoliv lékařském ošetření potřebují mnohem více anestetik, což mnohdy příliš nevoní lékařům.

Studie, jíž se v roce 2002 na Louisvillské univerzitě zúčastní 20 žen ukáže, že k uvedení do narkózy je u zrzavých pacientů zapotřebí dokonce o 20 % více analgetik. Nesprávné dávkování může v jejich případě vést k nežádoucímu probuzení nebo útržkovitým vzpomínkám.

Zároveň jsou také vůči některým druhům analgetik více imunní. Prokletím je pro ně i sluneční záření se kterým si jemná, alabastrová pleť doopravdy nerozumí. Stačí kůži vystavit přímému slunečnímu svitu jen na pár minut a bolestivá spálenina je na světě.

Mističku vah však vyvažuje výroba vlastního vitaminu D, který je za normálních okolností tvořen právě slunečním zářením.

Foto: Pinterest.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Bojím se o její manželství
skutecnepribehy.cz

Bojím se o její manželství

Naše rodina byla pospolitá....
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Záhadná stopařka se vždy nechá vysadit u hřbitova a zmizí
enigmaplus.cz

Záhadná stopařka se vždy...

Několik řidičů v okolí třetího největšího...
Je na dně Dračího oka kosmická loď?
enigmaplus.cz

Je na dně Dračího oka...

Byla by to ideální turistická atrakce s...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...