Domů     Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
18.9.2023

Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač.

Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha Petera Sutcliffa (✝74), který zemřel za mřížemi na komplikace spojené s nemocí covid-19? Kdo byl tento vrah přezdívaný Yorkshirský rozparovač a jak to s jeho vražděním vlastně bylo?

Spořádaný občan Peter Sutcliffe. Přívětivá tvář, katolická výchova, dobré zaměstnání, manželka. Ve volném čase se věnuje vraždění prostitutek. FOTO: Dewsbury Police Station/Creative Commons/Fair use
Spořádaný občan Peter Sutcliffe. Přívětivá tvář, katolická výchova, dobré zaměstnání, manželka. Ve volném čase se věnuje vraždění prostitutek. FOTO: Dewsbury Police Station/Creative Commons/Fair use

Žije spořádaný život

Peter na svět „dorazí“ 2. června 1946. Narodí se do dělnické katolické rodiny ve městě Bingley v anglickém západním Yorkshiru. Jako dítě je údajně samotář. V 15 letech pověsí školu na hřebík a začíná pracovat. Vystřídá několik zaměstnání, dělá i hrobníka.

V šedesátých letech dvacátého století se potkává se svou budoucí manželkou. Se Soniou Szurmovou, ženou česko-ukrajinského původu. Pár spolu chodí sedm let, pak do toho praští.

Lákají jej prostitutky

Dvojice se vezme 10. srpna 1974. V té době je Peterovi 28 let a stále se živí různě. Jak jen se dá. V jednu chvíli řídí třeba i kamion. To ho ale nenaplňuje tak, jak by si představoval. Ani jeho manželství není plné štěstí. Sonia mu nemůže dát děti.

To ale Petera nejspíš dvakrát nezajímá. Od ženy totiž utíká stále častěji do náruče prostitutek. Svůj sexuální chtíč u nich ostatně naplňoval už před svatbou. V roce 1969 se s jednou z nich dostal do křížku na téma peníze.

A tak ji praštil kamenem ukrytým v ponožce. Žena napadení přežila, s policií ale nechtěla nic mít. A tak jako by se nic nestalo.

Západní Yorkshire, dějiště běsnění
Západní Yorkshire, dějiště běsnění „Yorkshirského rozparovače“. FOTO: Jhamez84/Creative Commons/volné dílo

Útočí rád nářadím

V Sutcliffově hlavě se na každý pád začínají stále častěji rojit zvrácenější a zvrácenější myšlenky. Libuje si s nářadím v ruce, ale přestává jej bavit ho používat jen k jeho pravému účelu.

Kladiva, nože a šroubováky mají jedno společné – jsou z ledové oceli a tu on touží čím dál víc do některé z prostitutek zabořit. Od myšlenky přejde brzy k činu. V roce 1975 se „zacvičí“ na třech ženách, které omráčí kladivem, pořeže nožem.

Je mezi nimi i teprve 14letá dívenka. Naštěstí je vždy Sutcliffe někým vyrušen, a tak všechny tři oběti útok i přes těžká zranění přežijí.

Omráčí je a ubodá

Čtyřnásobná matka Wilma McCannová (28) ze severoanglického Leedsu už takové štěstí nemá. Dne 30. října 1975 ji Sutcliffe udeří dvakrát kladivem, potom ji 15krát bodne do krku, hrudníku a břicha. Oběť znásilní.

Když objeví mocné taje svých ocelových pomocníků, začne svá „díla“ páchat čím dál častěji. Další vraždu spáchá už v lednu 1976. Emily Jacksonová (42) je ve finanční tísni. Chce si přivydělat prostitucí.

Narazí ale na zabijáka, který ji omráčí kladivem a pak do ní 51krát vrazí šroubovák. Do krku, hrudníku, do břicha. Bodá, rozparuje, znásilňuje. Takto pokračuje dál a dál. Umírá jedna žena za druhou. Tajemný vrah děsí asi všechny anglické ženy.

Zabiják s přezdívkou Yorkshirský rozparovač plní titulní strany asi každého periodika v zemi.

Yorkshire zachvátí panika, novinové titulky křičí do světa: Pomozte zastavit rozparovačovo zabíjení. FOTO: John Frost/Creative Commons/Fair use
Yorkshire zachvátí panika, novinové titulky křičí do světa: Pomozte zastavit rozparovačovo zabíjení. FOTO: John Frost/Creative Commons/Fair use

Stopy nikam nevedou

Sutcliffe má možná více štěstí než rozumu. Vraždy mu dlouhé roky procházejí kvůli různým náhodám a chybám vyšetřovatelů. Kriminalisté se kupříkladu dlouhé měsíce zabývají nahrávkami a dopisy, o nichž jsou přesvědčeni, že jsou dílem vraha z Yorkshiru.

Jejich skutečným autorem je však John Humble, který jen hází policistům klacky pod nohy. Na to se bohužel přijde až mnohem později. Humble dostane za maření vyšetřování v roce 2006 osm let v kriminále.

Dopadnou jej náhodou

Poslední zabijákovou obětí se stane 17. listopadu 1980 Jacqueline Hillová (20). Mrazivý 2. leden roku 1981 už pro Sutcliffa není zdaleka tolik šťastný.

Ani ve snu by ho nenapadlo, že jej tento rok opustí manželka, a už vůbec, že ho teď na okraji Sheffieldu zastaví policejní hlídka. Zcela náhodou.

Nic netušící strážci zákona tímto zachrání život prostitutce Olivii Reiversové (24), která právě cestuje s vrahem na svoje pravděpodobně poslední tažení.

Při běžné dopravní kontrole policie zjišťuje, že má Sutcliffe na autě falešné poznávací značky, představí se falešným jménem, nemá doklady. Strážci zákona jej odvážejí na stanici. Záhy do sebe začne všechno zapadat.

Policie posléze nachází nedaleko místa vrahova zadržení odhozené kladivo, nůž a provaz.

Millgarth Police Station v Leedsu, kde probíhalo vyšetřování. Jak se později ukázalo, policie mohla případ vyřešit už dávno. FOTO: Mtaylor848/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Millgarth Police Station v Leedsu, kde probíhalo vyšetřování. Jak se později ukázalo, policie mohla případ vyřešit už dávno. FOTO: Mtaylor848/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Svých činů nelituje

U soudu svědčí proti zabijákovi i přeživší ženy, které rozparovače velmi dobře poznávají. „Byl to jen zázrak, že mě nezadrželi dříve – měli všechna fakta,“ poznamená Sutcliffe.

„Prostě jsem čistil ulice,“ vysvětluje soudci a říká, že mu jeho činy vnukl a posvětil sám Bůh. Jeho cílem prý nebyly náhodné oběti, ale ženy, které se své tělo snažily zpeněžit. Řádění Yorkshirskému rozparovači procházelo asi pět let.

Za tu dobu jej policisté devětkrát zadrželi, vyslechli a zase pustili. Teď už se ven nedostane. Za 13 vražd a 7 pokusů o ně je odsouzen na doživotí.

Nemoc si oběti nevybírá

Sotva se třináctinásobný vrah ohřeje ve vězení, přesouvají jej zase jinam. Lékaři mu totiž diagnostikují paranoidní schizofrenii, a tak Sutcliffa posílají do „kriminálního blázince“, do Broadmoorské nemocnice.

Po čase si nechává změnit své jméno na Petera Coonana. Po letech za mřížemi se na podzim 2020 nakazí nemocí covid-19, která se umí dostat i přes pevné a nedobytné hradby věznice.

Tou dobou má už řadu zdravotních komplikací, je obézní a trpí cukrovkou. Nedlouho nato je převezen již podruhé během pár dní do nemocnice, kde má možnost se nechat intenzivně léčit. Doktory ale odmítá.

Dne 13. listopadu 2020 jeho život definitivně ukončí zákeřná nemoc. Je to však dostatečný trest pro takovou zrůdu?

Foto: Viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
reklama
lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
Rozkvět prostituce: V Aténách založil nevěstinec filozof
Nejstarší řemeslo? Samozřejmě prostituce. Lidskými dějinami se táhne už od pradávných dob a má různé podoby. Někdy zatracovaná, jindy doporučovaná, ale pořád hojně provozovaná. Velmi důležitou roli hraje prostituce také ve starověkém Řecku, hlavně v Athénách. Řecký filozof a zákonodárce Solón (asi 638–555 př. n. l.) předepisuje mužům návštěvu nevěstince jako lék proti homosexualitě. Zakládá první […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem