Domů     Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
18.9.2023

Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač.

Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha Petera Sutcliffa (✝74), který zemřel za mřížemi na komplikace spojené s nemocí covid-19? Kdo byl tento vrah přezdívaný Yorkshirský rozparovač a jak to s jeho vražděním vlastně bylo?

Spořádaný občan Peter Sutcliffe. Přívětivá tvář, katolická výchova, dobré zaměstnání, manželka. Ve volném čase se věnuje vraždění prostitutek. FOTO: Dewsbury Police Station/Creative Commons/Fair use
Spořádaný občan Peter Sutcliffe. Přívětivá tvář, katolická výchova, dobré zaměstnání, manželka. Ve volném čase se věnuje vraždění prostitutek. FOTO: Dewsbury Police Station/Creative Commons/Fair use

Žije spořádaný život

Peter na svět „dorazí“ 2. června 1946. Narodí se do dělnické katolické rodiny ve městě Bingley v anglickém západním Yorkshiru. Jako dítě je údajně samotář. V 15 letech pověsí školu na hřebík a začíná pracovat. Vystřídá několik zaměstnání, dělá i hrobníka.

V šedesátých letech dvacátého století se potkává se svou budoucí manželkou. Se Soniou Szurmovou, ženou česko-ukrajinského původu. Pár spolu chodí sedm let, pak do toho praští.

Lákají jej prostitutky

Dvojice se vezme 10. srpna 1974. V té době je Peterovi 28 let a stále se živí různě. Jak jen se dá. V jednu chvíli řídí třeba i kamion. To ho ale nenaplňuje tak, jak by si představoval. Ani jeho manželství není plné štěstí. Sonia mu nemůže dát děti.

To ale Petera nejspíš dvakrát nezajímá. Od ženy totiž utíká stále častěji do náruče prostitutek. Svůj sexuální chtíč u nich ostatně naplňoval už před svatbou. V roce 1969 se s jednou z nich dostal do křížku na téma peníze.

A tak ji praštil kamenem ukrytým v ponožce. Žena napadení přežila, s policií ale nechtěla nic mít. A tak jako by se nic nestalo.

Západní Yorkshire, dějiště běsnění
Západní Yorkshire, dějiště běsnění „Yorkshirského rozparovače“. FOTO: Jhamez84/Creative Commons/volné dílo

Útočí rád nářadím

V Sutcliffově hlavě se na každý pád začínají stále častěji rojit zvrácenější a zvrácenější myšlenky. Libuje si s nářadím v ruce, ale přestává jej bavit ho používat jen k jeho pravému účelu.

Kladiva, nože a šroubováky mají jedno společné – jsou z ledové oceli a tu on touží čím dál víc do některé z prostitutek zabořit. Od myšlenky přejde brzy k činu. V roce 1975 se „zacvičí“ na třech ženách, které omráčí kladivem, pořeže nožem.

Je mezi nimi i teprve 14letá dívenka. Naštěstí je vždy Sutcliffe někým vyrušen, a tak všechny tři oběti útok i přes těžká zranění přežijí.

Omráčí je a ubodá

Čtyřnásobná matka Wilma McCannová (28) ze severoanglického Leedsu už takové štěstí nemá. Dne 30. října 1975 ji Sutcliffe udeří dvakrát kladivem, potom ji 15krát bodne do krku, hrudníku a břicha. Oběť znásilní.

Když objeví mocné taje svých ocelových pomocníků, začne svá „díla“ páchat čím dál častěji. Další vraždu spáchá už v lednu 1976. Emily Jacksonová (42) je ve finanční tísni. Chce si přivydělat prostitucí.

Narazí ale na zabijáka, který ji omráčí kladivem a pak do ní 51krát vrazí šroubovák. Do krku, hrudníku, do břicha. Bodá, rozparuje, znásilňuje. Takto pokračuje dál a dál. Umírá jedna žena za druhou. Tajemný vrah děsí asi všechny anglické ženy.

Zabiják s přezdívkou Yorkshirský rozparovač plní titulní strany asi každého periodika v zemi.

Yorkshire zachvátí panika, novinové titulky křičí do světa: Pomozte zastavit rozparovačovo zabíjení. FOTO: John Frost/Creative Commons/Fair use
Yorkshire zachvátí panika, novinové titulky křičí do světa: Pomozte zastavit rozparovačovo zabíjení. FOTO: John Frost/Creative Commons/Fair use

Stopy nikam nevedou

Sutcliffe má možná více štěstí než rozumu. Vraždy mu dlouhé roky procházejí kvůli různým náhodám a chybám vyšetřovatelů. Kriminalisté se kupříkladu dlouhé měsíce zabývají nahrávkami a dopisy, o nichž jsou přesvědčeni, že jsou dílem vraha z Yorkshiru.

Jejich skutečným autorem je však John Humble, který jen hází policistům klacky pod nohy. Na to se bohužel přijde až mnohem později. Humble dostane za maření vyšetřování v roce 2006 osm let v kriminále.

Dopadnou jej náhodou

Poslední zabijákovou obětí se stane 17. listopadu 1980 Jacqueline Hillová (20). Mrazivý 2. leden roku 1981 už pro Sutcliffa není zdaleka tolik šťastný.

Ani ve snu by ho nenapadlo, že jej tento rok opustí manželka, a už vůbec, že ho teď na okraji Sheffieldu zastaví policejní hlídka. Zcela náhodou.

Nic netušící strážci zákona tímto zachrání život prostitutce Olivii Reiversové (24), která právě cestuje s vrahem na svoje pravděpodobně poslední tažení.

Při běžné dopravní kontrole policie zjišťuje, že má Sutcliffe na autě falešné poznávací značky, představí se falešným jménem, nemá doklady. Strážci zákona jej odvážejí na stanici. Záhy do sebe začne všechno zapadat.

Policie posléze nachází nedaleko místa vrahova zadržení odhozené kladivo, nůž a provaz.

Millgarth Police Station v Leedsu, kde probíhalo vyšetřování. Jak se později ukázalo, policie mohla případ vyřešit už dávno. FOTO: Mtaylor848/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Millgarth Police Station v Leedsu, kde probíhalo vyšetřování. Jak se později ukázalo, policie mohla případ vyřešit už dávno. FOTO: Mtaylor848/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Svých činů nelituje

U soudu svědčí proti zabijákovi i přeživší ženy, které rozparovače velmi dobře poznávají. „Byl to jen zázrak, že mě nezadrželi dříve – měli všechna fakta,“ poznamená Sutcliffe.

„Prostě jsem čistil ulice,“ vysvětluje soudci a říká, že mu jeho činy vnukl a posvětil sám Bůh. Jeho cílem prý nebyly náhodné oběti, ale ženy, které se své tělo snažily zpeněžit. Řádění Yorkshirskému rozparovači procházelo asi pět let.

Za tu dobu jej policisté devětkrát zadrželi, vyslechli a zase pustili. Teď už se ven nedostane. Za 13 vražd a 7 pokusů o ně je odsouzen na doživotí.

Nemoc si oběti nevybírá

Sotva se třináctinásobný vrah ohřeje ve vězení, přesouvají jej zase jinam. Lékaři mu totiž diagnostikují paranoidní schizofrenii, a tak Sutcliffa posílají do „kriminálního blázince“, do Broadmoorské nemocnice.

Po čase si nechává změnit své jméno na Petera Coonana. Po letech za mřížemi se na podzim 2020 nakazí nemocí covid-19, která se umí dostat i přes pevné a nedobytné hradby věznice.

Tou dobou má už řadu zdravotních komplikací, je obézní a trpí cukrovkou. Nedlouho nato je převezen již podruhé během pár dní do nemocnice, kde má možnost se nechat intenzivně léčit. Doktory ale odmítá.

Dne 13. listopadu 2020 jeho život definitivně ukončí zákeřná nemoc. Je to však dostatečný trest pro takovou zrůdu?

Foto: Viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Osud Kevina Spacey a jejho šance na očištění
Na začátku letošního dubna se právník filmového producenta Harveyho Weinsteina odvolává proti odsouzení svého klienta. Ne, to není žádný apríl. Soudci prý závažně pochybili a upřeli nejviditelnější tváři celosvětové kauzy MeToo právo na spravedlivý proces.   Dle mnohých předem prohranou „válku“ se producent snaží zvrátit drobnými vítěznými bitvami. Jeho pověst už je ale dávno zničená. […]
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v