Domů     Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
19.9.2023

Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex!

Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo skrývá mnohem víc! Některé jsou žádoucí, jiné méně, ale všechny mají smysl! U některých ho už dávno známe, jinde ho vědci teprve hledají…

Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Pro bezpečný spánek

SVALOVÁ ATONIE

Pokud máte rýmu, kolikrát asi tak kýchnete během spánku? Je to chyták – ve spánku totiž nikdo nekýchá!

Může za to reflex, který se nazývá svalová atonie (nebo také REM atonie). Jakási pojistka, která vlastně znemožňuje mozku dávat tělu pokyny, když spíme. Svaly jsou zkrátka odpojeny! Tento reflex nás tak chrání od mnohých nebezpečí. Jen si představte, že byste ve spánku začali dělat stejné věci jako v bdělosti!

Pokud tedy máte pocit, že někdo spící skutečně kýchne, nejspíš ho něco dráždilo natolik, že ho mozek na chvilku probudil. Anebo je u něj tento reflex porušený. Stává se to zhruba u 2 % lidí a není žádná legrace.

Takový člověk s sebou ve spánku škube, křičí, může spadnou z postele nebo se jinak zranit.

Tak trochu opakem, a rovněž noční můrou, je tzv. spánková obrna. Pří ní totiž téměř vše vnímáme, ale nejsme schopni se pohnout.

Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.
Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.

Pozor na uši!

ARNOLDŮV REFLEX

73letá pacientka už několik týdnů hrozivě kašle a lékaři si neví rady. Žádné léky ani ověřené postupy nezabírají, všechna možná vyšetření žádnou nemoc neprokážou. Tedy až na jedno – při ušní kontrole se zjistí, že má žena ve zvukovodu velký kus zaschlého mazu. Když ho lékař vyčistí, pacientka kašlat přestane!

Kouzlo? Nikoliv. Floridská lékařka Marika Alois případ uzavře s tím, že maz v uchu tlačil na bloudivý nerv neboli Nervus Vagus. A jeho podráždění právě může způsobit zdánlivě nesouvisející kašlání!

Vcelku vzácný jev se jmenuje Arnoldův reflex, podle německého anatoma Friedricha Arnolda (1803-1890). Ten sice reflex neobjeví, ale studuje onu část bloudivého nervu sídlící ve zvukovodu.

Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.
Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.

Přestaň mrkat

GLABELÁRNÍ REFLEX

Tento reflex si můžete snadno vyzkoušet sami na sobě. Na nose si najděte místo přesně mezi obočím a začněte si do něj lehce ťukat prstem. Co se teď bude dít? Aniž byste si to přáli, s každým ťuknutí mrknete.

A pokud budete ťukat na nos jiné osobě, bude mrkat také! V obou případech však jen chvíli – za nějakou dobu si každý na tu podivnou činnost zvykne a oči udrží otevřené.

Připadá vám to jako zbytečnost? Rozhodně není! Pokud si všimnete, že se někdo ťukání na nos nepřizpůsobí a mrká dál, mohlo by to být znamení nějaké poruchy mozku.

Absence reflexu může prozradit třeba i nastupující Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu anebo demenci!

Místo na hlavě, kam při tomto testu ťukáme prstem, se jmenuje glabella, a reakci se tedy říká glabelární reflex. Jako první ho v roce 1896 objeví anglický lékař Walker Overend (1858–1926).

Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay
Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay

Vylez už z vody!

VARHÁNKY NA PRSTECH

Známe to všichni. Když jsme dlouho ve vodě, naše konečky prstů začnou připomínat sušené švestky. Je to proto, že jsou zkrátka moc mokré, prosáklé vodou z bazénu nebo z vany? Ne tak docela, hlavní roli tu hrají cévy umístěné pod kůží.

Ty se při dlouhém namáčení trochu scvrknou, a stáhnout tak k sobě i okolní pokožku.

Nad původem tzv. varhánků vědci už dlouho bádají a jednou se všimnou například toho, že když má někdo na ruce poškozené nervy, zkrabatělé prsty se mu nevytvoří. Ani kdyby si je máčel celý den!

Což jen dokazuje, že s mokrou kůží varhánky mnoho společného nemají – je to nervový reflex, který nám nejspíš zbyl po našich dávných předcích!

Jedna z nejzajímavějších teorií vysvětluje, že mezi vrásky na prstech se vám udělají kanálky, kterými může odtéct voda. Vy pak budeme mít pevnější úchop a věci vám nebudou vyklouzávat z ruky.

Výzkumy již skutečně potvrdily, že lidé s varhánky na rukou lépe udrží mokré předměty než lidé, kteří mají ruce zcela suché.

Není ti zima?

HUSÍ KŮŽE

Jak vypadá drůbež, když z ní oškubeme peří? Přeci podobně jako naše kůže, kdy je nám zima! Nebo když se něčeho vyděsíme. Co přesně se v těle děje, když máme husí kůži, už víme.

V reakci na chlad nebo na emoční rozrušení naše nervová soustava stáhne svalová vlákna kolem chlupů, které se tím napřímí.

Ale k čemu nám takový legrační reflex slouží? Jeden pohled tvrdí, že jde o snahu těla se zahřát. Mezi naježenými chlupy se zadrží více vzduchu, a ten pak vytvoří vrstvu tepelné izolace. Husí kůži ale mají i mnohá zvířata a u nich je účel trochu jiný.

Třeba kočce se tvoří ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení – napřímené chlupy totiž zvíře opticky zvětší a predátoři z něj pak mají větší strach!

Protože i my ale máme husí kůži ze strachu, její původní funkce je možná kombinací obou zmíněných. Anebo je tu ještě nějaká další?

Před časem přijdou vědci z Harvardu se zjištěním, že husí kůže podporuje aktivitu vlasového váčku a mohla aby tak pomoci v boji proti plešatosti. Anebo že se nám někdy doslova ježí chlupy i ve chvíli mimořádného soustředění mozku.

O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.
O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.

Jsem v rozpacích…

ČERVENÁNÍ

Nechtěli jsme, aby se to stalo, ale stejně jsme rudí až za ušima! Když nás něco rozruší, stydíme se, jsme v rozpacích anebo máme trému, náš obličej začne připomínat zralé rajče. Co se přesně děje?

Emoční napětí už nevydrží drobné cévy, které zásobují povrch těla, rozšíří se a stoupne tak průtok krve do obličeje. Někomu se červenají i uši, krk a horní část hrudníku. Hlavně ale žádnou paniku – za malou chvilku to zase zmizí.

Co však je na tom nejzajímavější – u žádných zvířat podobné červenání nenajdeme. Je to reflex čistě lidský, reagující pouze na pohnutku naší mysli!

Červenání se zájmem zkoumá už Charles Darwin (1809-1882), podle nějž jde o jednu z nejpodivnějších lidských vlastností. A všímá se třeba i toho, že se nikdy nečervenáme, když jsme sami, pouze před ostatními lidmi.

Existuje samozřejmě i červenání, které fyziologický podnět má, třeba když zrudneme po konzumaci alkoholu. S emocemi však tento proces nemá nic společného, tady za to může hromadění acetaldehydu v těle.

Foto: úvodní foto: geralt/ Pixabay. 1: Creative Commons 2 – 5: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
Věda a technika
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
reklama
svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
enigmaplus.cz
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
21stoleti.cz
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud naleze
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,