Domů     Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
19.9.2023

Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex!

Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo skrývá mnohem víc! Některé jsou žádoucí, jiné méně, ale všechny mají smysl! U některých ho už dávno známe, jinde ho vědci teprve hledají…

Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Pro bezpečný spánek

SVALOVÁ ATONIE

Pokud máte rýmu, kolikrát asi tak kýchnete během spánku? Je to chyták – ve spánku totiž nikdo nekýchá!

Může za to reflex, který se nazývá svalová atonie (nebo také REM atonie). Jakási pojistka, která vlastně znemožňuje mozku dávat tělu pokyny, když spíme. Svaly jsou zkrátka odpojeny! Tento reflex nás tak chrání od mnohých nebezpečí. Jen si představte, že byste ve spánku začali dělat stejné věci jako v bdělosti!

Pokud tedy máte pocit, že někdo spící skutečně kýchne, nejspíš ho něco dráždilo natolik, že ho mozek na chvilku probudil. Anebo je u něj tento reflex porušený. Stává se to zhruba u 2 % lidí a není žádná legrace.

Takový člověk s sebou ve spánku škube, křičí, může spadnou z postele nebo se jinak zranit.

Tak trochu opakem, a rovněž noční můrou, je tzv. spánková obrna. Pří ní totiž téměř vše vnímáme, ale nejsme schopni se pohnout.

Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.
Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.

Pozor na uši!

ARNOLDŮV REFLEX

73letá pacientka už několik týdnů hrozivě kašle a lékaři si neví rady. Žádné léky ani ověřené postupy nezabírají, všechna možná vyšetření žádnou nemoc neprokážou. Tedy až na jedno – při ušní kontrole se zjistí, že má žena ve zvukovodu velký kus zaschlého mazu. Když ho lékař vyčistí, pacientka kašlat přestane!

Kouzlo? Nikoliv. Floridská lékařka Marika Alois případ uzavře s tím, že maz v uchu tlačil na bloudivý nerv neboli Nervus Vagus. A jeho podráždění právě může způsobit zdánlivě nesouvisející kašlání!

Vcelku vzácný jev se jmenuje Arnoldův reflex, podle německého anatoma Friedricha Arnolda (1803-1890). Ten sice reflex neobjeví, ale studuje onu část bloudivého nervu sídlící ve zvukovodu.

Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.
Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.

Přestaň mrkat

GLABELÁRNÍ REFLEX

Tento reflex si můžete snadno vyzkoušet sami na sobě. Na nose si najděte místo přesně mezi obočím a začněte si do něj lehce ťukat prstem. Co se teď bude dít? Aniž byste si to přáli, s každým ťuknutí mrknete.

A pokud budete ťukat na nos jiné osobě, bude mrkat také! V obou případech však jen chvíli – za nějakou dobu si každý na tu podivnou činnost zvykne a oči udrží otevřené.

Připadá vám to jako zbytečnost? Rozhodně není! Pokud si všimnete, že se někdo ťukání na nos nepřizpůsobí a mrká dál, mohlo by to být znamení nějaké poruchy mozku.

Absence reflexu může prozradit třeba i nastupující Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu anebo demenci!

Místo na hlavě, kam při tomto testu ťukáme prstem, se jmenuje glabella, a reakci se tedy říká glabelární reflex. Jako první ho v roce 1896 objeví anglický lékař Walker Overend (1858–1926).

Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay
Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay

Vylez už z vody!

VARHÁNKY NA PRSTECH

Známe to všichni. Když jsme dlouho ve vodě, naše konečky prstů začnou připomínat sušené švestky. Je to proto, že jsou zkrátka moc mokré, prosáklé vodou z bazénu nebo z vany? Ne tak docela, hlavní roli tu hrají cévy umístěné pod kůží.

Ty se při dlouhém namáčení trochu scvrknou, a stáhnout tak k sobě i okolní pokožku.

Nad původem tzv. varhánků vědci už dlouho bádají a jednou se všimnou například toho, že když má někdo na ruce poškozené nervy, zkrabatělé prsty se mu nevytvoří. Ani kdyby si je máčel celý den!

Což jen dokazuje, že s mokrou kůží varhánky mnoho společného nemají – je to nervový reflex, který nám nejspíš zbyl po našich dávných předcích!

Jedna z nejzajímavějších teorií vysvětluje, že mezi vrásky na prstech se vám udělají kanálky, kterými může odtéct voda. Vy pak budeme mít pevnější úchop a věci vám nebudou vyklouzávat z ruky.

Výzkumy již skutečně potvrdily, že lidé s varhánky na rukou lépe udrží mokré předměty než lidé, kteří mají ruce zcela suché.

Není ti zima?

HUSÍ KŮŽE

Jak vypadá drůbež, když z ní oškubeme peří? Přeci podobně jako naše kůže, kdy je nám zima! Nebo když se něčeho vyděsíme. Co přesně se v těle děje, když máme husí kůži, už víme.

V reakci na chlad nebo na emoční rozrušení naše nervová soustava stáhne svalová vlákna kolem chlupů, které se tím napřímí.

Ale k čemu nám takový legrační reflex slouží? Jeden pohled tvrdí, že jde o snahu těla se zahřát. Mezi naježenými chlupy se zadrží více vzduchu, a ten pak vytvoří vrstvu tepelné izolace. Husí kůži ale mají i mnohá zvířata a u nich je účel trochu jiný.

Třeba kočce se tvoří ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení – napřímené chlupy totiž zvíře opticky zvětší a predátoři z něj pak mají větší strach!

Protože i my ale máme husí kůži ze strachu, její původní funkce je možná kombinací obou zmíněných. Anebo je tu ještě nějaká další?

Před časem přijdou vědci z Harvardu se zjištěním, že husí kůže podporuje aktivitu vlasového váčku a mohla aby tak pomoci v boji proti plešatosti. Anebo že se nám někdy doslova ježí chlupy i ve chvíli mimořádného soustředění mozku.

O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.
O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.

Jsem v rozpacích…

ČERVENÁNÍ

Nechtěli jsme, aby se to stalo, ale stejně jsme rudí až za ušima! Když nás něco rozruší, stydíme se, jsme v rozpacích anebo máme trému, náš obličej začne připomínat zralé rajče. Co se přesně děje?

Emoční napětí už nevydrží drobné cévy, které zásobují povrch těla, rozšíří se a stoupne tak průtok krve do obličeje. Někomu se červenají i uši, krk a horní část hrudníku. Hlavně ale žádnou paniku – za malou chvilku to zase zmizí.

Co však je na tom nejzajímavější – u žádných zvířat podobné červenání nenajdeme. Je to reflex čistě lidský, reagující pouze na pohnutku naší mysli!

Červenání se zájmem zkoumá už Charles Darwin (1809-1882), podle nějž jde o jednu z nejpodivnějších lidských vlastností. A všímá se třeba i toho, že se nikdy nečervenáme, když jsme sami, pouze před ostatními lidmi.

Existuje samozřejmě i červenání, které fyziologický podnět má, třeba když zrudneme po konzumaci alkoholu. S emocemi však tento proces nemá nic společného, tady za to může hromadění acetaldehydu v těle.

Foto: úvodní foto: geralt/ Pixabay. 1: Creative Commons 2 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.