Domů     Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
19.9.2023

Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex!

Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo skrývá mnohem víc! Některé jsou žádoucí, jiné méně, ale všechny mají smysl! U některých ho už dávno známe, jinde ho vědci teprve hledají…

Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Díky REM atonii ve spánku nekýcháme. Podrážděné receptory mozek vůbec nevnímá. Foto: smashmirrorcardboardface / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Pro bezpečný spánek

SVALOVÁ ATONIE

Pokud máte rýmu, kolikrát asi tak kýchnete během spánku? Je to chyták – ve spánku totiž nikdo nekýchá!

Může za to reflex, který se nazývá svalová atonie (nebo také REM atonie). Jakási pojistka, která vlastně znemožňuje mozku dávat tělu pokyny, když spíme. Svaly jsou zkrátka odpojeny! Tento reflex nás tak chrání od mnohých nebezpečí. Jen si představte, že byste ve spánku začali dělat stejné věci jako v bdělosti!

Pokud tedy máte pocit, že někdo spící skutečně kýchne, nejspíš ho něco dráždilo natolik, že ho mozek na chvilku probudil. Anebo je u něj tento reflex porušený. Stává se to zhruba u 2 % lidí a není žádná legrace.

Takový člověk s sebou ve spánku škube, křičí, může spadnou z postele nebo se jinak zranit.

Tak trochu opakem, a rovněž noční můrou, je tzv. spánková obrna. Pří ní totiž téměř vše vnímáme, ale nejsme schopni se pohnout.

Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.
Tlak na bloudivý nerv v uchu může vyvolat kašlání. Foto: Tung256 / Pixabay.

Pozor na uši!

ARNOLDŮV REFLEX

73letá pacientka už několik týdnů hrozivě kašle a lékaři si neví rady. Žádné léky ani ověřené postupy nezabírají, všechna možná vyšetření žádnou nemoc neprokážou. Tedy až na jedno – při ušní kontrole se zjistí, že má žena ve zvukovodu velký kus zaschlého mazu. Když ho lékař vyčistí, pacientka kašlat přestane!

Kouzlo? Nikoliv. Floridská lékařka Marika Alois případ uzavře s tím, že maz v uchu tlačil na bloudivý nerv neboli Nervus Vagus. A jeho podráždění právě může způsobit zdánlivě nesouvisející kašlání!

Vcelku vzácný jev se jmenuje Arnoldův reflex, podle německého anatoma Friedricha Arnolda (1803-1890). Ten sice reflex neobjeví, ale studuje onu část bloudivého nervu sídlící ve zvukovodu.

Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.
Glabelární reflex dostane jméno podle místa nad nosem. Může odhalit závažné choroby.Foto: Krivitskiy / Pixabay.

Přestaň mrkat

GLABELÁRNÍ REFLEX

Tento reflex si můžete snadno vyzkoušet sami na sobě. Na nose si najděte místo přesně mezi obočím a začněte si do něj lehce ťukat prstem. Co se teď bude dít? Aniž byste si to přáli, s každým ťuknutí mrknete.

A pokud budete ťukat na nos jiné osobě, bude mrkat také! V obou případech však jen chvíli – za nějakou dobu si každý na tu podivnou činnost zvykne a oči udrží otevřené.

Připadá vám to jako zbytečnost? Rozhodně není! Pokud si všimnete, že se někdo ťukání na nos nepřizpůsobí a mrká dál, mohlo by to být znamení nějaké poruchy mozku.

Absence reflexu může prozradit třeba i nastupující Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu anebo demenci!

Místo na hlavě, kam při tomto testu ťukáme prstem, se jmenuje glabella, a reakci se tedy říká glabelární reflex. Jako první ho v roce 1896 objeví anglický lékař Walker Overend (1858–1926).

Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay
Kůže svraštěním reaguje na mokré prostředí. Prsty si tak zachovají pevnější úchop.Foto: Geralt / Pixbay

Vylez už z vody!

VARHÁNKY NA PRSTECH

Známe to všichni. Když jsme dlouho ve vodě, naše konečky prstů začnou připomínat sušené švestky. Je to proto, že jsou zkrátka moc mokré, prosáklé vodou z bazénu nebo z vany? Ne tak docela, hlavní roli tu hrají cévy umístěné pod kůží.

Ty se při dlouhém namáčení trochu scvrknou, a stáhnout tak k sobě i okolní pokožku.

Nad původem tzv. varhánků vědci už dlouho bádají a jednou se všimnou například toho, že když má někdo na ruce poškozené nervy, zkrabatělé prsty se mu nevytvoří. Ani kdyby si je máčel celý den!

Což jen dokazuje, že s mokrou kůží varhánky mnoho společného nemají – je to nervový reflex, který nám nejspíš zbyl po našich dávných předcích!

Jedna z nejzajímavějších teorií vysvětluje, že mezi vrásky na prstech se vám udělají kanálky, kterými může odtéct voda. Vy pak budeme mít pevnější úchop a věci vám nebudou vyklouzávat z ruky.

Výzkumy již skutečně potvrdily, že lidé s varhánky na rukou lépe udrží mokré předměty než lidé, kteří mají ruce zcela suché.

Není ti zima?

HUSÍ KŮŽE

Jak vypadá drůbež, když z ní oškubeme peří? Přeci podobně jako naše kůže, kdy je nám zima! Nebo když se něčeho vyděsíme. Co přesně se v těle děje, když máme husí kůži, už víme.

V reakci na chlad nebo na emoční rozrušení naše nervová soustava stáhne svalová vlákna kolem chlupů, které se tím napřímí.

Ale k čemu nám takový legrační reflex slouží? Jeden pohled tvrdí, že jde o snahu těla se zahřát. Mezi naježenými chlupy se zadrží více vzduchu, a ten pak vytvoří vrstvu tepelné izolace. Husí kůži ale mají i mnohá zvířata a u nich je účel trochu jiný.

Třeba kočce se tvoří ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení – napřímené chlupy totiž zvíře opticky zvětší a predátoři z něj pak mají větší strach!

Protože i my ale máme husí kůži ze strachu, její původní funkce je možná kombinací obou zmíněných. Anebo je tu ještě nějaká další?

Před časem přijdou vědci z Harvardu se zjištěním, že husí kůže podporuje aktivitu vlasového váčku a mohla aby tak pomoci v boji proti plešatosti. Anebo že se nám někdy doslova ježí chlupy i ve chvíli mimořádného soustředění mozku.

O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.
O funkci husí kůže toho zatím moc nevíme. Zbytečným reflexem ale rozhodně není! Foto: kropekk_pl / Pixabay.

Jsem v rozpacích…

ČERVENÁNÍ

Nechtěli jsme, aby se to stalo, ale stejně jsme rudí až za ušima! Když nás něco rozruší, stydíme se, jsme v rozpacích anebo máme trému, náš obličej začne připomínat zralé rajče. Co se přesně děje?

Emoční napětí už nevydrží drobné cévy, které zásobují povrch těla, rozšíří se a stoupne tak průtok krve do obličeje. Někomu se červenají i uši, krk a horní část hrudníku. Hlavně ale žádnou paniku – za malou chvilku to zase zmizí.

Co však je na tom nejzajímavější – u žádných zvířat podobné červenání nenajdeme. Je to reflex čistě lidský, reagující pouze na pohnutku naší mysli!

Červenání se zájmem zkoumá už Charles Darwin (1809-1882), podle nějž jde o jednu z nejpodivnějších lidských vlastností. A všímá se třeba i toho, že se nikdy nečervenáme, když jsme sami, pouze před ostatními lidmi.

Existuje samozřejmě i červenání, které fyziologický podnět má, třeba když zrudneme po konzumaci alkoholu. S emocemi však tento proces nemá nic společného, tady za to může hromadění acetaldehydu v těle.

Foto: úvodní foto: geralt/ Pixabay. 1: Creative Commons 2 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
lifestyle
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz