Domů     Vzor britského manželství: Winston a Clementine Churchillovi spolu vydrželi 57 let
Vzor britského manželství: Winston a Clementine Churchillovi spolu vydrželi 57 let

„Byla to úžasná a hluboce milující manželka, která se dokázala vyrovnat s Churchillovým impulsivním a panovačným chováním a jeho zvyky,“ říká současný britský historik Patrick Delaforce o Clementine Churchillové.

S Winstonem to přitom neměla jednoduché.

„Nemám ráda lidi, kteří ve mně vyvolávají dojem, jako kdybych někde nebyla přítomna,“ prohlašuje o Winstonovi Churchillovi (1874–1965) aristokratka Diana Listerová (1893–1983), pozdější lady Westmorlandová.

Rozčiluje ji, že Churchill, vnuk 7. vévody z Malborough (1822–1883), není ochoten vést zdvořilou konverzaci podle britských zvyklostí. Je ironický, jízlivý.

Některým ženám zkrátka vadí, když si z nich někdo střílí a všechno se netočí kolem nich… Mladý Winston ale má ženy rád a líbí se mu. První lásku potkává v indickém Sikandrábádu, kam ho zavádí vojenská služba.

S Pamelou Plowdenovou (1874–1971), dcerou zdejšího zástupce britské vlády, jezdí na slonu, večeří u jejích rodičů. Když ji v roce 1898 v dopise ujišťuje, že ji miluje, chybí tomu ale vášeň. „Ještě se nemusím vázat,“ myslí si.

Jejich cesty se rozejdou, přesto se později budou potkávat a dopisovat si, i když je Pamela vdaná a Winston ženatý. Je za tím ale pouhé přátelství. „Když se s Winstonem poprvé setkáte, okamžitě vidíte všechny jeho chyby.

Zbytek života strávíte obdivováním jeho ctností,“ tvrdí Pamela, která skvěle zvládá roli přítelkyně, se kterou se muž nenudí.

Clementine Churchillová v roce 1915. V té době žije s Winstonem už 7 let. Unattributed/Creative Commons/Public domain
Clementine Churchillová v roce 1915. V té době žije s Winstonem už 7 let. Unattributed/Creative Commons/Public domain

Tchyni se vyhýbá

Winston si nakonec v srpnu roku 1908 vezme Clementine Hozierovou (1885–1977). Věří, že se z jeho matky Jennie (1854–1921) a manželky stanou přítelkyně, vždyť Jennie se přátelí i s Blanche Hozierovou, matkou Clementine.

Jenže k tomu nikdy nedojde. Snacha se tchyni vyhýbá, jejími radami se neřídí, cítí se v její společnosti nepříjemně. Politik s úspěšně nastartovanou kariérou také vidí, že manželčin klid je jenom povrchní slupkou.

Ve skutečnosti dokáže pěkně vybouchnout a svůj hněv dát najevo. Clementine je rozčarovaná tím, jak velkou úlohu v životě jejího muže hraje práce a mužská společnost.

Clementine s dcerou, malou Sarah. FOTO: John Lavery/Creative Commons/Public domain
Clementine s dcerou, malou Sarah. FOTO: John Lavery/Creative Commons/Public domain

Přijímá vítězství i pády

Na některé věci má Clementine odlišný názor než její manžel a nenechá se přesvědčit o opaku. Otevřeně třeba sympatizuje s hnutím sufražetek, bojovnic za volební právo žen.

Vadí jí, že politiku může v zákulisí přes své manžely ovlivňovat jenom hrstka žen ve vyšším postavení. „Zacházení s ženami ve věznicích je otřesné,“ namítá před manželem, když slyší zprávy o tom, jak sufražetky násilím krmí při hladovce.

Vzhledem k tomu, že se Winston roku 1910 stává ministrem vnitra, je ale navenek loajální a mlčí. Chápe, že povinností manželky ministra je respektovat jeho politické názory.

Dekorum zachovává i později, když roku 1911 Churchill nastupuje do funkce jako první lord admirality. Přijímá zkrátka jeho kariéru i se všemi vítězstvími a pády. Vyrovnává se i s tím, když je její muž v roce 1915 odvolán z funkce prvního lorda.

Svoji ženskou seberealizaci Clementine zatím nachází v práci ve výboru muničních továren.

Churchillovi spolu zůstali přesto, že měli na spoustu věcí různé názory. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0
Churchillovi spolu zůstali přesto, že měli na spoustu věcí různé názory. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0

Osamění v sídle premiérů

Na svět přivádí děti Dianu (1909–1963), Randolpha (1911–1968), Sarah (1914–1982), Marigold (1918–1921) a Mary (1922–2014).

Často se cítí osamělá, zejména během druhé světové války, když v letech 1940–1945 její manžel zastává funkci premiéra. Clementine se tehdy hodně sbližuje se svojí snachou Pamelou (1920–1997).

S manželem se potkává hlavně ve společnosti, chvilek o samotě je málo. Stýká se s ministry, generály a jejich manželkami, ale k málokomu z nich cítí opravdové přátelství. Nejásá, když se v roce 1951 stává Winston podruhé premiérem.

Věřila, že už se do sídla britských ministerských předsedů na Downing Street číslo 10 nikdy nevrátí. Oba už mají zdravotní potíže a Clementine by nejraději strávila zbytek života v poklidu. I tentokrát ale zůstane svému muži věrně po boku.

Clementine kráčí za manželovou rakví. Přežila ho o 12 let. FOTO: Jack de Nijs for Anefo/Creative Commons/CC0
Clementine kráčí za manželovou rakví. Přežila ho o 12 let. FOTO: Jack de Nijs for Anefo/Creative Commons/CC0

Kočička a prasátko

Po celý život si Clementine a Winston píšou dopisy, z nichž je cítit oboustranná úcta a náklonnost. Ona se v nich podepisuje jako Cat (Kočička) a on Pig (Prasátko). „Ach miláčku, tolik myslím na Tebe a na to, jak jsi obohatil můj život.

Milovala jsem a miluji Tě velice, ale přála bych si, abych Ti byla bývala zábavnější manželkou,“ adresuje mu roku 1935 vyznání po dlouhých 27 letech manželství.

„Můj miláčku Klemmie, v dopise jsi napsala několik slov, která jsou mi nesmírně drahá, o tom, že jsem obohatil Tvůj život. Ani Ti nedovedu vyjádřit, jak mne to potěšilo, protože mám neustále zdrcující pocit, že jsem zavázán já Tobě,“ odpovídá Winston.

Vydrží to spolu dlouhých 57 let – Winston umírá roku 1965, Clementine o 12 let později.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Gaius Cornelius/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h