Domů     Vzor britského manželství: Winston a Clementine Churchillovi spolu vydrželi 57 let
Vzor britského manželství: Winston a Clementine Churchillovi spolu vydrželi 57 let

„Byla to úžasná a hluboce milující manželka, která se dokázala vyrovnat s Churchillovým impulsivním a panovačným chováním a jeho zvyky,“ říká současný britský historik Patrick Delaforce o Clementine Churchillové.

S Winstonem to přitom neměla jednoduché.

„Nemám ráda lidi, kteří ve mně vyvolávají dojem, jako kdybych někde nebyla přítomna,“ prohlašuje o Winstonovi Churchillovi (1874–1965) aristokratka Diana Listerová (1893–1983), pozdější lady Westmorlandová.

Rozčiluje ji, že Churchill, vnuk 7. vévody z Malborough (1822–1883), není ochoten vést zdvořilou konverzaci podle britských zvyklostí. Je ironický, jízlivý.

Některým ženám zkrátka vadí, když si z nich někdo střílí a všechno se netočí kolem nich… Mladý Winston ale má ženy rád a líbí se mu. První lásku potkává v indickém Sikandrábádu, kam ho zavádí vojenská služba.

S Pamelou Plowdenovou (1874–1971), dcerou zdejšího zástupce britské vlády, jezdí na slonu, večeří u jejích rodičů. Když ji v roce 1898 v dopise ujišťuje, že ji miluje, chybí tomu ale vášeň. „Ještě se nemusím vázat,“ myslí si.

Jejich cesty se rozejdou, přesto se později budou potkávat a dopisovat si, i když je Pamela vdaná a Winston ženatý. Je za tím ale pouhé přátelství. „Když se s Winstonem poprvé setkáte, okamžitě vidíte všechny jeho chyby.

Zbytek života strávíte obdivováním jeho ctností,“ tvrdí Pamela, která skvěle zvládá roli přítelkyně, se kterou se muž nenudí.

Clementine Churchillová v roce 1915. V té době žije s Winstonem už 7 let. Unattributed/Creative Commons/Public domain
Clementine Churchillová v roce 1915. V té době žije s Winstonem už 7 let. Unattributed/Creative Commons/Public domain

Tchyni se vyhýbá

Winston si nakonec v srpnu roku 1908 vezme Clementine Hozierovou (1885–1977). Věří, že se z jeho matky Jennie (1854–1921) a manželky stanou přítelkyně, vždyť Jennie se přátelí i s Blanche Hozierovou, matkou Clementine.

Jenže k tomu nikdy nedojde. Snacha se tchyni vyhýbá, jejími radami se neřídí, cítí se v její společnosti nepříjemně. Politik s úspěšně nastartovanou kariérou také vidí, že manželčin klid je jenom povrchní slupkou.

Ve skutečnosti dokáže pěkně vybouchnout a svůj hněv dát najevo. Clementine je rozčarovaná tím, jak velkou úlohu v životě jejího muže hraje práce a mužská společnost.

Clementine s dcerou, malou Sarah. FOTO: John Lavery/Creative Commons/Public domain
Clementine s dcerou, malou Sarah. FOTO: John Lavery/Creative Commons/Public domain

Přijímá vítězství i pády

Na některé věci má Clementine odlišný názor než její manžel a nenechá se přesvědčit o opaku. Otevřeně třeba sympatizuje s hnutím sufražetek, bojovnic za volební právo žen.

Vadí jí, že politiku může v zákulisí přes své manžely ovlivňovat jenom hrstka žen ve vyšším postavení. „Zacházení s ženami ve věznicích je otřesné,“ namítá před manželem, když slyší zprávy o tom, jak sufražetky násilím krmí při hladovce.

Vzhledem k tomu, že se Winston roku 1910 stává ministrem vnitra, je ale navenek loajální a mlčí. Chápe, že povinností manželky ministra je respektovat jeho politické názory.

Dekorum zachovává i později, když roku 1911 Churchill nastupuje do funkce jako první lord admirality. Přijímá zkrátka jeho kariéru i se všemi vítězstvími a pády. Vyrovnává se i s tím, když je její muž v roce 1915 odvolán z funkce prvního lorda.

Svoji ženskou seberealizaci Clementine zatím nachází v práci ve výboru muničních továren.

Churchillovi spolu zůstali přesto, že měli na spoustu věcí různé názory. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0
Churchillovi spolu zůstali přesto, že měli na spoustu věcí různé názory. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0

Osamění v sídle premiérů

Na svět přivádí děti Dianu (1909–1963), Randolpha (1911–1968), Sarah (1914–1982), Marigold (1918–1921) a Mary (1922–2014).

Často se cítí osamělá, zejména během druhé světové války, když v letech 1940–1945 její manžel zastává funkci premiéra. Clementine se tehdy hodně sbližuje se svojí snachou Pamelou (1920–1997).

S manželem se potkává hlavně ve společnosti, chvilek o samotě je málo. Stýká se s ministry, generály a jejich manželkami, ale k málokomu z nich cítí opravdové přátelství. Nejásá, když se v roce 1951 stává Winston podruhé premiérem.

Věřila, že už se do sídla britských ministerských předsedů na Downing Street číslo 10 nikdy nevrátí. Oba už mají zdravotní potíže a Clementine by nejraději strávila zbytek života v poklidu. I tentokrát ale zůstane svému muži věrně po boku.

Clementine kráčí za manželovou rakví. Přežila ho o 12 let. FOTO: Jack de Nijs for Anefo/Creative Commons/CC0
Clementine kráčí za manželovou rakví. Přežila ho o 12 let. FOTO: Jack de Nijs for Anefo/Creative Commons/CC0

Kočička a prasátko

Po celý život si Clementine a Winston píšou dopisy, z nichž je cítit oboustranná úcta a náklonnost. Ona se v nich podepisuje jako Cat (Kočička) a on Pig (Prasátko). „Ach miláčku, tolik myslím na Tebe a na to, jak jsi obohatil můj život.

Milovala jsem a miluji Tě velice, ale přála bych si, abych Ti byla bývala zábavnější manželkou,“ adresuje mu roku 1935 vyznání po dlouhých 27 letech manželství.

„Můj miláčku Klemmie, v dopise jsi napsala několik slov, která jsou mi nesmírně drahá, o tom, že jsem obohatil Tvůj život. Ani Ti nedovedu vyjádřit, jak mne to potěšilo, protože mám neustále zdrcující pocit, že jsem zavázán já Tobě,“ odpovídá Winston.

Vydrží to spolu dlouhých 57 let – Winston umírá roku 1965, Clementine o 12 let později.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Gaius Cornelius/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec