Domů     Zvířecí lékaři v akci: Kteří živočichové zachraňují lidské životy?
Zvířecí lékaři v akci: Kteří živočichové zachraňují lidské životy?
10.1.2024

Farmaceutický průmysl chrlí každý rok nové a nové léky, které mají lidem navrátit zdraví. Nevyčerpatelným zdrojem účinných léčiv je ale i příroda sama.

Některá zvířata totiž produkují látky, které sice nejčastěji používají k obraně, případně omráčení kořisti, ale zároveň mohou lidem posloužit i jako léky. Kteří živočichové tedy pomáhají lékařům?

Pijavice

Přelepka: Léčila už ve starověku

Přínos pro člověka: záchrana končetin a kůže

Pijavka lékařská má za sebou hodně bohatou medicínskou historii. FOTO: Karl Ragnar Gjertsen/Creative Commons/CC BY 2.5
Pijavka lékařská má za sebou hodně bohatou medicínskou historii. FOTO: Karl Ragnar Gjertsen/Creative Commons/CC BY 2.5

Už tisíce let používají lidé k léčbě pijavice, najdeme je vyobrazené třeba na staroegyptských památkách. Napoleon Bonaparte kdysi prohlásil, že bez nich nemohou fungovat nemocnice. Pomáhaly dokonce zachraňovat končetiny vojáků během války ve Vietnamu.

Pouštění žilou pomocí pijavic bylo dlouhou dobu hojně využívanou léčebnou metodou, nejvíce prospívalo při vysokém krevním tlaku, své opodstatnění mělo i při léčbě bércových vředů.

Pijavice totiž do rány uvolňovaly protizánětlivý a detoxikační hirudin, který poskytuje okamžitou úlevu.

Hvězda klasické i plastické chirurgie

Ve světě jsou využívány i dnes, a to jeden konkrétní druh, pijavka lékařská. Ta má ideální velikost, takže si z rány vezme jen tolik krve, aby to neohrozilo pacienta na životě. Je tak skvělým nástrojem pro záchranu končetin a kůže.

Pijavice se proto využívají hlavně v chirurgii a v plastické chirurgii. Ve znovupřipojené části těla (například v palci) lékaři opraví tepny, šlachy a svaly, ale malé žíly, které odvádějí krev zpět do oběhového systému, jsou poškozené.

Proto se v nově připojené končetině hromadí krev, kterou odsávají právě pijavice, a to dokud se žíly znovu nerozvinou.

(Ne)obyčejné žáby

Přelepka: Polibek smrti pro bakterie

Přínos pro člověka: antibiotika

Objev penicilinu v roce 1929 sirem Alexandrem Flemingem byl dílem náhody. Od té doby zachránila antibiotika miliony lidských životů. Problémem dnešní doby ale je, že si bakterie postupně budují vůči těmto lékům odolnost.

Proto se vědci snaží přijít s léky, které by tento zázrak medicíny, jimž antibiotika bezesporu jsou, nahradily. A zdá se, že se blýská na lepší časy.

Doktor Michael Zasloff, profesor chirurgie z Georgetownské univerzity v USA, si při svých výzkumech žabích vajec povšiml zajímavé věci.

Stehy na břiše žabích samic po odstranění vaječníků se zahojily, aniž by žáby postihl jakýkoliv druh infekce, a to i v nesterilní nádrži.

Bakterie se jim neubrání

Na kůži těchto obojživelníků se totiž vyskytuje vysoká koncentrace silných antibiotik specifického typu, tak zvané antimikrobiální peptidy. Ty na rozdíl od klasických antibiotik rozeznávají spíše membrány mikrobů než jejich proteiny a enzymy.

Změna membrány, ve snaze vyvinout si rezistenci vůči lékům, je pro bakterie mnohem složitější než změna proteinu.

Doktor Zasloff provedl klinickou studii na pacientech s diabetem, kteří měli nehojící se vředy na nohou, a mast na principu žabích antibiotik na ně dobře fungovala.

Vědci ještě musejí zapracovat na zvýšení jejich odolnosti vůči lidským krevním enzymům a zároveň na snížení toxicity pro lidi.

Křovinář žararaka

Přelepka: Smrtící jed léčí vysoký krevní tlak

Přínos pro člověka: léčba hypertenze a srdečních onemocnění

Uštknutí od toho krasavce není vůbec nic příjemného. Jeho jed však obsahuje účinný enzym, kterého se chopili vědci. FOTO: Felipe Süssekind/Creative Commons/CC BY 2.0
Uštknutí od toho krasavce není vůbec nic příjemného. Jeho jed však obsahuje účinný enzym, kterého se chopili vědci. FOTO: Felipe Süssekind/Creative Commons/CC BY 2.0

Křovinář je zmijovitý had, vyskytující se pouze v Jižní Americe, kde má na svědomí více uštknutí než kterýkoli jiný had. Jeho jed způsobuje otoky, modřiny a puchýře, často šok a někdy i zástavu činnosti ledvin.

V roce 1949 objevil brazilský vědec Mauricio Rocha e Silva v jedu těchto hadů látku, která způsobuje rozšiřování cév a kontrakci hladkého svalstva, kterou pojmenoval bradykinin.

Jeho pokračovatelé následně zjistili, že rozkladu bradykininu v plicích brání enzym, jež byl následně označen jako ACE.

Další nadějný lék z hadího jedu

Inhibitory ACE jsou dnes často využívaným lékem k léčbě vysokého krevního tlaku neboli hypertenze, chorob srdce vedoucích k městnání krve i akutního infarktu myokardu. Dále se uplatňují při selhání ledvin z nejrůznějších příčin.

Jed jiného hada, chřestýšovce Waglerova, by zase mohl pomoci při prevenci krevních sraženin. Dnes se při trombózách podávají léky na ředění krve, které však zvyšují riziko rozvoje krvácivých příhod.

Bílkovina z jedu chřestýšovce by mohla zabránit srážení krve, aniž by zvyšovala riziko nadměrného krvácení v případě poranění.

Korovec jedovatý

Přelepka: Sliny pomáhají diabetikům

Přínos pro člověka: léčba cukrovky

Jed Korovce pomáhá pacientům bojovat s diabetem. FOTO: I, Blueag9/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jed Korovce pomáhá pacientům bojovat s diabetem. FOTO: I, Blueag9/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Korovci jsou studenokrevní plazi, kteří tráví zimu ve stavu brumace (určitý druh hibernace), při níž sníží svoji tělesnou teplotu a zpomalí metabolismus.

Na jaře je pak jejich tělo schopno opět nastartovat všechny orgány a pochody v těle, včetně funkce slinivky a produkce inzulinu.

Endokrinolog John Eng objevil v roce 1992 v jedu těchto zvířat hormon, který je velmi podobný hormonu inkretinu, jež produkují lidská střeva v reakci na příjem potravy. Inkretiny jsou zodpovědné za tzv. inkretinový efekt. Díky jejich působení se do krve uvolní dvakrát více inzulinu než bez nich.

Léky na bázi jedu korovce

Vědec však zjistil, že hormon uvolňovaný korovcem zůstává v těle účinný déle než lidský hormon. Odtud byl jen malý krok k vývoji léků, které dnes pomáhají diabetikům po celém světě, u nichž inkretinový efekt nefunguje.

Podávají se injekčně vybraným pacientům s diabetem 2. typu, kterým pomáhají udržovat zdravou hladinu glukózy v krvi. Zpomalují vyprazdňování žaludku, snižuje chuť k jídlu, a tak pomáhá těmto nemocným zhubnout. Tyto léky už se používají i u nás.

Pavouci

Přelepka: Pavučina jako materiál budoucnosti

Přínos pro člověka: výroba umělých vazů a šlach

Hedvábné vláko, které produkují pavouci, je unikátní materiál s řadou mimořádných vlastností. Vyznačuje se mimořádnou pevnosti, poměr jeho váhy k pevnosti je čtyřikrát vyšší než u oceli.

Takže vlákno silné jako tužka by dokázalo zastavit letící Boeing 747. Vlákna jsou mimořádně pevná v tahu, ohebná a mají výjimečnou protažitelnost.

Je to zkrátka materiál budoucnosti, který by bylo možné využít jak například na výrobu textilu, neprůstřelných vest, padákových šňůr či lan k poutání letadel k letadlovým lodím, tak i ve zdravotnictví.

Můžete se pavouků štítit nebo bát jak chcete, faktem zůstává, že pavučina je materiál budoucnosti. FOTO: pxfuel
Můžete se pavouků štítit nebo bát jak chcete, faktem zůstává, že pavučina je materiál budoucnosti. FOTO: pxfuel

Neprůstřelné vesty, kosmetika i léčba lidí

Úskalím je, že velkochov pavouků je neekonomický, a zejména fakt, že není možné je chovat hromadně, protože mezi nimi dochází k bojům na život a na smrt. Proto se vědci z celého světa snaží najít jiný způsob, jak pavoučí hedvábí získávat.

Gen pro jeho produkci byl například vložen do genomu koz, vojtěšky či bource morušového.

Syntetické pavoučí hedvábí nyní produkuje několik firem na světě, využívá se k tvorbě textilií, polymerů i jako medicínský biomateriál, který by měl v budoucnu sloužit k výrobě umělých šlach a vazů, lepšímu hojení ran a snížení výskytu jizev a možná i k léčbě rakoviny.

Homolice mágová

Přelepka: Smrtelně jedovatý plž uleví od bolesti

Přínos pro člověka: analgetikum, lék na bolest

Homolice mágová je plž obývající mělké vody Indického a Tichého oceánu. Pro svoji krásnou ulitu je oblíbeným terčem sběratelů. Ti však mohou za svoji vášeň zaplatit životem. Homolice jsou totiž jedovaté, svoji kořist usmrcují dutou jedovou harpunou.

Až 70 % neléčených napadení člověka končí smrtí. Na základě jednoho z proteinů obsažených v jedu tohoto plže, který se nazývá zikonotid a působí na nervovou soustavu, byl syntetizován lék proti bolesti, zvaný Privlt.

Je to velice účinný lék, na který nevzniká tolerance. Zabírá při léčbě silné, chronické bolesti u dospělých, kteří nemohou používat, případně na ně neúčinkují, léky na bázi opiátů.

Počítá se s tím, že by v budoucnu mohl být zikonotid využit i při terapii poškození mozku.

Mořská houba Latrunculia austini

Přelepka: Zelený zázrak z mořských hlubin

Přínos pro člověka: léčba rakoviny slinivky břišní a mezoteliomu

Mořská houba účinně pomáhá proti rakovině. FOTO: Pbsouthwood at wts wikivoyage/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Mořská houba účinně pomáhá proti rakovině. FOTO: Pbsouthwood at wts wikivoyage/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rakovina je metlou moderní doby, ročně si její nejrůznější formy vyžádají na 10 milionů lidských životů. Některé druhy rakoviny jsou léčitelné lépe, jiné hůře.

Mezi obzvláště agresivní formy nemoci patří rakovina slinivky břišní a mezoteliomu (tkáně pokrývající mnoho vnitřních orgánů), proti kterým dosud prakticky nebylo obrany.

Vědec Bob Stone z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) při zkoumání vod kolem Aljašky objevil v moři nenápadnou zelenou houbu označovanou jako Latrunculia austini, která by v léčbě těchto druhů rakoviny mohla znamenat průlom.

Extrakt z této houby totiž při laboratorních testech účinně zabíjí rakovinné buňky. Houba totiž nemůže prchat před predátory, takže na svoji obranu proto vypouští silné chemické látky.

Losos stříbrný neboli kisuč

Přelepka: Chutná prevence úbytku kostní tkáně

Přínos pro člověka: léčba akutní osteoporózy

Domovskými vodami tohoto druhu lososa je severní Tichý oceán od Japonska po Aljašku, ročně se ho při rybolovu vyloví přes šest milionů kusů. Je zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správné fungování srdce, mozku i zraku.

Ale to není to jediné, čím tento losos přispívá k lidskému zdraví. Vylučují totiž hormon kalcitonin, který působí proti úbytku kostní tkáně, tedy jako prevence osteoporózy.

Syntetické lososí kalcitoniny se používají k léčbě akutní ztráty kostní hmoty u imobilizovaných pacientů a u Pagetovy choroby.

V minulosti byly používány i u žen po menopauze, ale kvůli malému zvýšení rizika rozvoje nádorových onemocnění od toho u nich bylo upuštěno.

Lama

Přelepka: Naděje v boji s viry

Přínos pro člověka: léky proti chřipce i koronaviru

Lama vědcům posloužila díky protilátkám obsaženým v její krvi. FOTO: pxfuel
Lama vědcům posloužila díky protilátkám obsaženým v její krvi. FOTO: pxfuel

Bezhrbé velbloudy v Jižní Americe chovali už dávní Inkové, kteří měli využití pro jejich vlnu, kůži maso i trus. Dnešní vědci však objevili ještě jednu unikátní vlastnost lam, kterou by rádi využili v boji proti virovým onemocněním.

Jsou to protilátky z jejich krve. I lidské tělo si pro boj s viry vyvíjí protilátky, problémem je, že ty nejúčinněji útočí na špičky proteinů nacházejících se na vnější části viru, které ale u chřipky i koronaviru mutují nejrychleji.

Protilátky vzniklé v těle lam tento problém nemají, jsou nesmírně drobné, takže se dostanou k proteinům hlouběji, a mohou tak zaútočit i na ty jejich části, které mutují výrazně pomaleji.

Výzkum je zatím ve velmi raném stádiu, ale je možné, že jednoho dnes se léku na obě tyto metly lidstva dočkáme.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností. Vitamin A Vitamin A můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s