Domů     Vznik Československa: Jak obtížný byl návrat vojáků z fronty domů?
Vznik Československa: Jak obtížný byl návrat vojáků z fronty domů?
28.10.2018

První světová válka změnila politické uspořádání světa. Padla rakousko-uherská monarchie a vzniklo mnoho nezávislých států včetně první Československé republiky.

Její vojáci přitom ve válce bojovali na obou stranách fronty, ovšem jejich návrat do vlasti byl komplikovaný, zejména proto, že republika musela hned v zárodku čelit bojům o Slovensko. Jak se vojáci vraceli domů?

Na počátku první světové války stál úspěšný atentát na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Došlo k němu při jeho návštěvě Sarajeva v červnu 1914. Pachatelem byl Gavrilo Princip, člen radikálního hnutí Černá ruka, které bojovalo za nezávislost Srbska na monarchii.

Na Františka Ferdinanda d’Este zaútočil atentátník Gavrilo Princip.
Na Františka Ferdinanda d’Este zaútočil atentátník Gavrilo Princip.

Vypuknutí války

Rakousko-Uhersko poté zaslalo Srbsku ultimátum. Protože ale jeho přijetí by znamenalo ztrátu suverenity, přijali Srbové, na radu svého spojence Ruska, jen devět bodů z deseti. Dne 28. července 1914 proto Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku.

Podporované přitom bylo Německem (to v aktu vidělo příležitost zaútočit na Rusko). Brzy se vytvořily dvě koalice: mocnosti Dohody na straně jedné a Ústřední mocnosti na straně druhé. Ty pak do konfliktu postupně vtáhly celý svět.

Kdo s koho

Při vypuknutí války stály na straně Dohody Francie, carské Rusko a Británie, později se přidaly Itálie (1915) a USA (1917). Ústředními mocnostmi byly Rakousko-Uhersko a Německo, později je podpořily Osmanská říše (dnešní Turecko) a Bulharsko (1915).

Mobilizováno bylo přes 60 milionů vojáků. České království, jakožto součást Rakouska-Uherska, vyhlášení války s nadšením nepřijalo. Lidé konflikt vnímali jako vnucený, navíc namířený proti „slovanským bratrům“, tedy Srbům a Rusům.

Do zbroje!

Ačkoliv byla nálada mezi Čechy stran války pochmurná, mobilizace proběhla bez potíží, což rakouské velení překvapilo. Povoláni byli i záložníci a příslušníci domobrany, takže celkově se do války na straně rakouské monarchie vydal asi 1 400 000 českých vojáků.

Protože Češi byli vzdělaní, často v armádě zastávali vysoké posty. Působili i u námořnictva, jako strojníci, dělostřelci či potápěči. Kromě toho se menší počet Čechů (kolem 140 000) později zapojil i do bojů na opačné straně fronty. Šlo o tzv. československé legionáře.

V armádě zastávali čeští vojáci vysoké posty.
V armádě zastávali čeští vojáci vysoké posty.

Bída, hlad a ztráta svobod

Doma zatím došlo ke zrušení základních ústavních práv, tedy práva na osobní svobodu, na ochranu domácnosti, listovní tajemství, na svobodu shromažďování nebo svobodu tisku i projevu. Byl rovněž rozpuštěn nejvyšší zákonodárný orgán monarchie, Říšská rada.

Zemědělská produkce během války poklesla na 40 %, stagnovala i těžba uhlí. V dubnu 1915 byl zaveden přídělový systém. Na venkově byla zabavována mouka, obilí, seno i sláma a hospodářská zvířata. Kvetl černý obchod s potravinami, lidé jedli psy, kočky, veverky i vrány.

První myšlenky na samostatnost

Vyhlídky nevládnoucích národů monarchie na poválečné uspořádání nebyly růžové. Státy Dohody s nimi nepočítaly, takže je s největší pravděpodobností čekala germanizace nebo maďarizace.

Po vypuknutí války ale v čele českého protirakouského odboje stanul Tomáš Garrigue Masaryk, poslanec Říšské rady, který silně toužil po vytvoření samostatného československého státu.

Zpočátku podporu pro svoji myšlenku ale našel jen u Čechů žijících v zahraničí. V srpnu 1914 pak ve Francii vznikla rota Nazdar (dobrovolná vojenská skupina Čechů a Slováků), v srpnu samostatný oddíl ruské armády zvaný Česká družina.

Československá národní rada

Tomáš Garrigue Masaryk v průběhu roku 1914 cestoval po západní Evropě a světové politiky seznamoval se svou myšlenkou na osamostatnění Čechů. V dubnu 1915 pak předal v Londýně memorandum, v červenci měl projev v Ženevě.

Odtud se již ale nemohl vrátit, protože doma byl na něj vydán zatykač. V září téhož roku za ním emigroval i Edvard Beneš.

Následujícího roku připravil Milan Rastislav Štefánik přijetí Masaryka u francouzského premiéra a následně vznikla v Paříži Československá národní rada, tedy reprezentativní orgán našeho zahraničního odboje.

Na budoucího prezidenta byl na začátku války vydán zatykač.
Na budoucího prezidenta byl na začátku války vydán zatykač.

Válečné zvraty

V listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský císař František Josef I., a tak ho na trůně vystřídal jeho prasynovec Karel V., té době také v Rakousko-Uhersku probíhaly protesty proti hladu a stávky.

Císař Karel proto pro uklidnění situace obnovil Říšskou radu i některé ústavní svobody. Dokonce se pokusil o podání mírového návrhu a po jeho odmítnutí Německem sám tajně jednal s představiteli Dohody. Jednání ovšem ztroskotala, navíc byla vyzrazena.

V dubnu 1917 vstoupily do války proti Německu USA. V prosinci se postavily i proti monarchii.

Zařídí legie uznání první republiky?

Hlavní představitelé odboje, tedy Masaryk, Beneš a Štefánik, věřili, že uznání samostatné Československé republiky zeměmi Dohody usnadní, když jim budou čeští vojáci pomáhat.

S čelními představiteli Francie, Ruska a Itálie tak začali vyjednávat o vytvoření československých legií. Předchůdcem legií přitom byla Česká družina v Rusku, která se také postupně rozrůstala. Češi působili i ve Francii a v srbské dobrovolnické divizi.

Skutečné legie vznikly v Rusku na začátku roku 1917, v prosinci pak ve Francii a v dubnu 1918 v Itálii.

Československé legie v Rusku

Situace na východní frontě byla výjimečná tím, že Češi chovali k Rusům sympatie.

Nadřazené chování rakouských velitelů jim také nepřidávalo, a tak zde snadněji docházelo k dezercím.  To pak bylo využíváno k negativní agitaci, kdy vina za vojenské neúspěchy Rakouska-Uherska v Rusku se svalovalo na nedisciplinovanost Čechů. Pravdou ale je, že i tam většina Čechů věrně bojovala za císaře.

Češi často bojovali proti sobě.
Češi často bojovali proti sobě.

Legendární bitva u Zborova

V červenci 1917 se odehrála bitva u Zborova (dnešní Ukrajina), ve které českoslovenští legionáři v Rusku zvítězili nad rakousko-uherskými jednotkami. V nich ovšem také bojovali Češi, a tak nezřídka docházelo ke střetům mezi rodinnými příslušníky.

Mnohdy bratr bojoval proti vlastnímu bratrovi, otec proti synovi. Bitva byla nicméně využita k následné propagandě, díky čemuž se do legií začalo hlásit více lidí a do konce roku 1917 byl vytvořen armádní sbor. Celkem v legiích v Rusku bojovalo přes 60 000 Čechů (padlo jich na 4000).

Bolševická revoluce

V listopadu 1917 pak došlo k vojenskému převratu v Rusku. Carismus byl svržen a k moci se dostali levicoví bolševici, jejichž cílem bylo uzavření míru s Ústředními mocnostmi.

Armády těchto států pak využily oslabení ruských vojsk a dostaly se až do Pobaltí, Běloruska a na Ukrajinu. Nakonec, dne 3. března 1918, došlo k podepsání tzv. brestlitevského míru, mezi Německem, Rakousko-Uherskem a Ruskem. Jeho součástí bylo i ujednání o vzájemném předání si zajatců, tedy i legionářů.

Převrat v Rusku zkomplikoval legiím návrat

Na jaře 1918 měl být uskutečněn přesun legií transsibiřskou magistrálou z Ruska do Francie. Češi byli částečně zbaveni zbraní, dalšímu odzbrojování se však bránili, protože bolševikům nevěřili. Požadovali volný průjezd do Vladivostoku.

Sovětská vláda si však nebyla jistá, jak nejlépe s legionáři naložit. Němci žádali jejich vydání, Sověti se však nevzdávali naděje, že se jim podaří vojáky přiklonit na svoji stranu. To ale Československá národní rada důrazně odmítla.

Rusové začali v legionářích spatřovat nebezpečí, a tak členové Národní rady v Rusku byli zatčeni.

Další boje na Sibiři

Legionáři záhy pochopili, že další jednání se sovětskou vládou nemají smysl a že je státy Dohody ponechaly vlastnímu osudu. Začali si tedy probíjet vlastní cestu domů.

Mezi květnem a říjnem 1918 obsadili asi 500 kilometrů transsibiřské magistrály a posléze si ji podmanili celou. Stali se tak světovými legendami.

Dobyli všechna velká města Sibiře, i Jekatěrinburg, ale cara Mikuláše II. s rodinou, kteří zde byli vězněni, už zachránit nestihli (na příkaz Kremlu byli zavražděni).

Velmi dlouhá cesta zpátky

Po dlouhých měsících bojů se v listopadu 1918 českoslovenští legionáři konečně dostali do Vladivostoku. O vzniku samostatného Československa se tak dozvěděli se zpožděním několika týdnů. První spojenecká loď s legionáři na palubě se jmenovala Roma.

Z Vladivostoku vyplula 15. ledna 1919 a o dva měsíce později doplula do Neapole. Odvezla 139 vojáků. Mezi loděmi USA, Velké Británie a Itálie byla i jedna, která plula pod československou vlajkou. Jmenovala se Legie.

Legionáři se velmi komplikovaně dostávali zpátky do své rodné země.
Legionáři se velmi komplikovaně dostávali zpátky do své rodné země.

Kudy domů?

Lodě pluly buď okolo čínských, indických a arabsko-egyptských břehů do italského Terstu, nebo okolo Japonska přes Tichý oceán k Americe.

Odtud se, třeba přes Panamský průplav, dostávaly do Atlantského oceánu, přes který pokračovaly do některého z přístavů ve Francii, Itálii nebo Německu.

Poslední transport, který provedla americká loď Heffron (s 875 Čechy na palubě), se uskutečnil 2. září 1920. Československé legie se tak z Ruska domů dostaly až po dvou letech od ukončení války.

Legie ve Francii

Základ pro zformování legií ve Francii hned na začátku války položili čeští krajané, kteří vytvořili rotu Nazdar (šlo převážně o sokoly, takže název vycházel z jejich běžného pozdravu).

Ti se i v květnu 1915 účastnili nakonec vítězné bitvy u Arrasu, kde však utrpěli významné ztráty, a tak jejich rota byla rozpuštěna.

V závěru roku 1917 se pak, díky příjezdu legionářů z Ruska a návratu dalších vojáků ze zajetí, začaly ve Francii formovat skutečné legie.

Jejich vznik také posvětil francouzský prezident, a to vydáním dekretu o vytvoření samostatné československé armády ve Francii. Tvořilo ji asi 10 000 mužů (560 z nich padlo). Jejich návrat domů byl pozvolný.

Pluky byly ihned posílány na Těšínsko (boje od ledna 1919) a Slovensko (od listopadu 1918), kde bránily hranice nově vzniklé republiky.

Návrat legionářů z Francie byl jen velmi pozvolný.
Návrat legionářů z Francie byl jen velmi pozvolný.

Rok 1918

Situace v Rakousko-Uhersku nebyla začátkem roku 1918 vůbec příznivá. Například nejen civilisty, ale i vojáky trápil nedostatek potravy. Vojákům navíc chyběla motivace k dalším bojům, a tak často hromadně dezertovali.

V Čechách zněl stále silněji požadavek na samostatnost.

Dne 29. června uznala francouzská vláda Československou národní radu jako základ příští československé vlády, v srpnu ji následovalo Spojené království a v září USA. Císař Karel ve svém manifestu z října 1918 oznamoval federalizaci monarchie, americký prezident Woodrow Wilson ji ovšem nepřijal.

První republika

V českých zemích vznikl 13. července 1918 Národní výbor socialistický, který měl připravit převzetí státní moci. Jeho předsedou byl Karel Kramář. Socialisté si vytvořili Socialistickou radu a usilovali o vyhlášení samostatné republiky.

Její vznik ale nezajistili mocensky. Oproti tomu Československá národní rada se 14. října prohlásila za prozatímní vládu a o čtyři dny později vydala Washingtonskou deklaraci, adresovanou prezidentu Wilsonovi a prohlašující československou nezávislost.

Vyhlášení nezávislosti omylem?

Prezident Wilson vytvořil program o 14 bodech, který měl řešit poválečné uspořádání Evropy včetně práva národů na sebeurčení. V reakci na něj pak rakousko-uherský ministr zahraničí hrabě Andrássy vytvořil tzv.

Andrássyho nótu, která vyjadřovala ochotu Rakousko-Uherska k zahájení okamžitých jednání o příměří. Tato nóta byla dne 28. října 1918 zveřejněna v českém tisku, ale lidé si ji mylně vyložili jako rakouskou kapitulaci.

V Praze to tudíž vyvolalo spontánní demonstrace a oslavy konce války. Lidé strhávali symboly monarchie a spontánně vyhlásili nezávislost Československa.

Konec první světové války

Postupně začaly svou nezávislost vyhlašovat i další národy monarchie, a tak se Rakousko-Uhersko rozpadlo. Ještě 3. listopadu 1918 však jeho vláda podepsala příměří se státy Dohody u italské Padovy. Vyjednávat s nimi začali i Němci.

Dne 9. listopadu abdikoval německý císař Vilém II. a v Berlíně byla vyhlášena republika. Dne 11. listopadu se vměšování do státních záležitostí Rakouska vzdal i císař Karel I. a opustil Schönbrunn. Německo pak ve stejný den podepsalo v Compiègne příměří.

Tím první světová válka skončila, dne 11. listopadu v 11 hodin zavládl na všech frontách klid.

Návrat vojáků

Situace Čechů, kteří bojovali na straně Rakousko-Uherska, byla po vyhlášení míru nelehká. Většinou zůstali bez velení i žoldu (ten si s sebou odvezli velitelé).

Nově vzniklá republika měla dost problémů sama se sebou, na Těšínsku vypukly boje o území s Polskem, na Slovensku s Maďarskem. Vojáci se proto museli dostat domů takzvaně na vlastní pěst.

Svezli se dobytčákem, šli pěšky nebo někoho umluvili ke svezení… Vracelo se jich přes milion (ve válce padlo asi 140 000 českých vojáků), naštěstí většina jich byla do Vánoc 2018 u svých rodin.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
lifestyle
Alarmující data o kouření: Polovina mladých Čechů užívá nikotin
Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich. Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním […]
Čistíte si špatně zuby? Hrozí vám Alzheimer, rakovina i mrtvice!
Plískanice za okny nepolevuje. „Udělám zatím čaj, dáš si?“ Na stolku brzy přistane ohromný hrnek, ze kterého stoupá pára. „Díky,“ hlesne, když opatrně přiblíží šálek ke rtům. Bolestně sykne. „Spálil ses?“ „Ne, to ty zuby. Bolí to na horké i studené…“ Parodontóza či vrtání kazu ale ještě není to nejhorší, co vás kvůli zubním bakteriím […]
Tajemství košíčků: Od kdy se vlastně nosí podprsenky?
Krajkové, až přechází zrak, sportovní, co umí proměnit běhání v příjemnější zážitek nebo třeba bandeau, které se vzdaly ramínek. A pak tu jsou samozřejmě push-upky, to když chce dáma tak trochu klamat tělem. Člověk by řekl, že podprsenky jsou tu již celé věky. Ještě před pár lety jsme však měli za to, že jen jedno […]
Slavní fandové: Hitler miluje mayovky, Hitchcock erotiku
Elvis Presley je velkým fandou britské skupiny. Jejich nahrávky zná zpaměti a často z nich cituje. Ne, nejsou to Beatles. Jsou to Monty Python. Legendy britského humoru. Jsou sice slavní a mají spoustu fandů a obdivovatelů, ale i oni sami jsou často fandy a nadšenými obdivovateli. A do některých byste to, čemu fandí, rozhodně neřekli. Elvis, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz