Pračlověk šlápne ve svém koženém střevíci do sněhu. I když je všude pěkná zima, jemu je ve slámou vystlané botě docela příjemné teplo.
Obouvání je starší, než bychom čekali. Odborníci si myslí, že lidé nosili velmi primitivní obutí už před 40 tisíci lety. Nemají sice důkazy v podobě dochovaných pozůstatků obuvi, ale soudí tak podle kostí na chodidlech, které prokazatelně reagovaly na tlak.
Střevíce staré 7500 let
První dochované boty spadají do doby před cca 7 500 roky. Kožené sandály tohoto stáří se našly v jeskyni v americkém Missouri. Podobný, ale o něco mladší objev pochází také z vykopávek v jeskyni Areni v Malém Kavkazu.
Znali i šněrování
Střevíc z Areni, nalezený v roce 2008, odborníci datovali do doby před 5500 roky. Naši předkové ho vyrobili z hovězí kůže a jeho patu a nárt sešněrovali řemínkem provlečeným dírkami. Bota se uchovala díky tomu, že v jeskyni bylo relativně suché klima.
Podrážka a vycpání udržuje teplo
Rozsáhlému výzkumu vědci podrobili také botu nalezenou u pračlověka objeveného roku 1991 v Rakousku na ledovci v Őtztalských Alpách.
Je stará 5300 let a testy prokázaly, že podrážka z medvědí kůže a vycpání slámou jí propůjčuje stejné vlastnosti, jaké mají současné trekkingové boty.