Ženy společně pečou svatební koláče. Do pečení se hrne také budoucí nevěsta. „To ať tě ani nenapadne!“ zarazí ji její babička. „Proč?“ diví se mladá žena. „Přece když si nastávající nevěsta peče svatební koláče, bude mít uplakané děti,“ poučí ji babička.
Některé svatební pověry působí opravdu bizarně. Jaký je jejich účel?
Většina lidí zná úsloví: „Svatba v máji, do roka máry.“ Tato pověra zřejmě souvisí se skutečností, že pokud byla svatba v květnu a nevěsta počala, dítě přišlo na svět v zimě.
V té době byla rodička vyčerpaná z nedostatku živin a mohla pravděpodobněji zemřít ona i dítě. Přestože žádná statistika neprokázala, že by novomanželé oddaní v květnu častěji umírali, i dnes se málokterý pár rozhodne pro svatbu právě v tomto měsíci.
Zapovězený pohled
Podobně si mnoho nevěst nepřeje, aby ji její vyvolený spatřil ve svatebních šatech dříve než v den D. Proč se to nedoporučuje? Tato pověra má zřejmě svůj původ v časech dohodnutých sňatků.
Ženich měl svoji nastávající spatřit až na poslední chvíli, aby si svatbu nerozmyslel kvůli tomu, že by se mu dívka nelíbila. Vdavekchtivé ženy možná zklame zjištění, že málokterá, jež chytí nevěstinu kytici, se vytoužené svatby opravdu dočká. Mají tedy tyto rituály vůbec nějaký dopad na naše budoucí štěstí?
V následujícím videu se můžete seznámit s původem některých dalších svatebních pověr a s tím, co má snoubencům zajistit jejich dodržování:
https://www.youtube.com/watch?v=-cBE_bom8lw