Skip to content

Střípky z historie televize u nás

Tento článek je reklamním sdělením

Díváte se na televizi? Asi poměrně zbytečná otázka! Vždyť televizní přijímač je už jakousi nezbytnou součástí skoro veškerých domácností. Vždy tomu tak ale nebylo.

Historie televize je poměrně bohatá, a tak není od věci se na ni soustředit. Samozřejmě nebudete brát v potaz veškeré detaily, ale pokusíme se zaměřit jen na to úplně nejdůležitější ze všeho. Jak to tedy s televizí začalo?

Zahájení vysílání až v roce 1953

Vše začalo již v roce 1948. Právě v tomto roce došlo k XI. všesokolskému sletu. Tady se pořádaly první televizní přenosy věnované široké veřejnosti. V Praze se před televizními přijímači vystřídalo neuvěřitelných 30 000 lidí. Opravdové vysílání pro veřejnost se ale mělo stát až hudbou budoucnosti. Stalo se tak v roce 1953. Vysílačem byla rozhledna na Petříně. Obraz se přitom podařilo dostat ke spoustě obyvatel Prahy. Jinde nebylo možné se k signálu dostat. Od února roku 1954 už bylo vysílání pravidelné. Vysílalo se 6 dní v týdnu. V roce 1962 už vzrostl počet lidí, kteří si za televizní vysílání zaplatili. Koncesionářů již bylo více než 1 milion. Barevné vysílání ale přišlo až v roce 1973.

Pamatujete na videokazety?

K oznámení o barevném vysílání došlo již v roce 1972, polovina přijímačů už byla schopna vysílat v barvách, což byla na tuto dobu opravdu maximálně pokrokové. Poprvé jsou zaznamenány zprávy o digitálních televizorech. Přicházejí modely s takzvaným zadním vysíláním. Díky němu bylo možné sledovat pořady na obrazovkách s mnohem větší úhlopříčkou. V roce 1974 mohli lidé přijímající BBC sledovat také teletext. K uvedení na trh prvního videorekordéru Betamaxu došlo v roce 1976. Podílela se na tom především firma Sony. K družicovému vysílání došlo v roce 1977.

Pořádný zvuk…

Všichni víme, že ke sledování filmu patří také kvalitní zvuk. Kvalitní stereo systém byl představen v roce 1982 a jmenoval se Dolby Surround sound. Od roku 1986 už nebyl problém nahrávat si pořady na kazety označované jako Super VHS. HDTV vysílání začalo v roce 1988, kdy byly přenášeny olympijské hry ze Soulu. Co se týká placení televizního vysílání, zcela inovativní systém nazvaný Pay Per View začal fungovat od začátku devadesátých let. Lidé si platili za zhlédnutí vybraného pořadu.

Až do současnosti

Postupem času si televizní vysílání prošlo ještě mnoha dalšími inovacemi. Jmenovat bychom mohli vznik první plazmové televize v roce 1996, o něco později jí začala konkurovat LCD technologie. Mezi další mezníky patří vznik Set top boxu v roce 1 997 a postupná digitalizace vysílání. V současnosti najdeme úplně ploché obrazovky, vysílání kombinované s příjmem internetu a spousty dalších inovativních technologií. Koupit lze velmi propracované stroje. Klidně i s velkou slevou díky slevovým kuponům. Na Buykers.com je jich hodně.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články