Domů     Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
28.5.2016

Ráno 18. května 1980 je slunečné. Mladý vulkanolog David A Johnston sleduje Horu St. Helens, sopku vzdálenou téměř deset kilometrů. Náhle se dává hora do pohybu. „Je to tady!“ volá mladý muž vzrušeně do vysílačky. Jsou to poslední slova, která od něj svět uslyší.

Původně chtěl David A. Johnston být novinářem. Úvodní přednáška na univerzitě v Illinois ho však zklame, ale nadchne ho naopak přednáška z geologie, proto bez váhání mění obor.

A když v rámci studia zkoumá starověkou sopku na michiganském Horním poloostrově, zcela propadá kouzlu vulkanologie.

Hora St. Helens se probouzí

Když se 15. března 1980 otřese Hora St. Helens, Dave okamžitě kontaktuje svého učitele, profesora Stephena Malona (*1944), a společně s ním se připojí k týmu USGS (Americká geologická služba).

Sopka sice není největším ze 160 aktivních vulkánů z tzv. skupiny Pacifického kruhu ohně a téměř 123 let byla klidu, ale od 15. března však jejím okolím otřásá téměř stovka malých zemětřesení. Během týdne se seizmická aktivita prudce zvýší.

Vědci jsou přesvědčeni, že se blíží erupce. Když 27. března explodují nahromaděné vodní páry a vychrlí mračna popela do výšky dvou kilometrů, je to definitivní. Sopka se probudila.

Chvěje se stovkami malých otřesů, drobné erupce chrlí malé množství páry, popele a tefry. Nikdo netuší, že magma změnilo směr a hromadí se na severním boku, který se pomalu nadouvá.

Dave však vidí děsivou podobnost s tím, co v roce 1955 předcházelo unikátní boční erupcí sopky Bezymjanyj na Kamčatce. Znepokojeně sleduje výduť, která roste každý den o dva metry.

Navzdory těžkému nátlaku místních lidí i úřadů se postaví proti otevření oblasti. Zachrání tak tisíce životů. Bohužel ne svůj vlastní.

Poslední hlídka

Vulkanologové se připravují na erupci. Jsou vytvořena pozorovací stanoviště Coldwater I a II. Sledování nabírá na intenzitě, 16. května se však hora uklidní. Zmizí všechny úniky i otřesy.

Diváci, sledující sopku z povolené bezpečné vzdálenosti, mají pocit, že je po všem. Začínají se zklamaně rozcházet. Úřady neodolají tlaku a padesáti místním lidem umožní vstup do zóny, aby mohli zkontrolovat své domy.

Do práce se, možná už po víkendu, chystá také 300 lesních dělníků. Dave však má do klidu daleko.

„Nejsem žádný panikář a pokud jde o sopky, jsem obvykle v klidu,“ říká „Ale myslím, že nejmoudřejší by bylo odsud zmizet.“ Přesto, když ho Harry Glicken požádá, aby za něj vzal službu na Coldwater II, protože musí kvůli jednání na fakultu, váhavě souhlasí.

V soboru 17. května se ještě společně s geoložkou Carolyn Driedger vydá na svah sopky. Carolyn se tu chystá utábořit, ale on ji, znepokojený vibracemi, které cítí pod nohama, posílá pryč. V sedm hodin večer vystřídá Harryho. Když se muži loučí, odcházející Glicken se ještě otáčí a Davida fotografuje.

Ráno 18. května v 8:32

Otřes uvolňuje gigantickou lavinu kamení. Do pohybu se dává 2.7 km3 horniny, která doslova steče po severním svahu sopky. Tím se odšpuntuje peklo!  Vytrysknou sopečné plyny a pára. Vzápětí severní svah exploduje. Je to obrovské!

Pyroklastický proud, až 1000°C horká směs žhavých sopečných plynů, roztavené skály, úlomků magmatu a popela, se řítí od sopky rychlostí téměř 700 km/h. Ač byla erupce slyšet stovky kilometrů daleko, lesník Krau Kilpatrick tvrdí:

„Bylo to jako bych sledoval němý film! Všechno se odehrávalo v naprostém tichu“ Nachází se totiž v jedné z klidových zón, vytvořených rozdíly v teplotách a vzdušným pohybem atmosférických vrstev. Coldwater II je vzdálené 10 km.

Bohužel severním směrem. Smrtící stěna je tu za 40 vteřin. Dave nemá naději, ale jeho slova jsou spíše plná vzrušení než strachu. Stačí do vysílačky zavolat pouze „Vancouver! Vancouver! Je to tady !“ Potom ho děsivá smršť smete.

Veškeré naděje Davidových přátel vzápětí maří radioamatér Gerry Martin (1916–1980), který ze svého stanoviště vidí Coldwater II: „Ach! Toho chlapíka to smetlo i s přívěsem. Teď to smete i mě. Nemám jak se odsud dos…“

Zkáza šokuje Ameriku

Výbuch uvolnil energii 24 megatun, což je přibližně 1600krát víc než atomová bomba svržená na Hirošimu. Erupce rozmetla 2,8 miliardy m3 horniny a ve sloupu vysokém 24 km vychrlila do ovzduší za jediný den 520 000 000 tun popílku.

Ten zasypal oblast téměř 60 000 km2 a zničil lesy, lány obilí i úrodu ovoce. Zemřelo 57 lidi, pyroklastický proud a lahar smetly 200 domů, 27 mostů a přibližně 10 miliónů stromů. Uhynulo 5000 jelenů, 1500 losů, 40 000 lososů a miliony kusů další zvěře.

Celková škoda byla vyčíslena, včetně nákladů na odstranění škod a kalamitní úlevy, v přepočtu na téměř 40 miliard korun. Když president Jimmy Carter obhlíží škody poznamená:

„Vypadá to pustěji než měsíční krajina.“ V této pustině záchranáři najdou jen Davidův batoh a nepromokavou bundu. Zbytky přívěsu najdou dělníci při stavbě silnice až v roce 1993. Tělo se nenajde nikdy.

„Říkal, že nemusí zbohatnout, hlavně když dělá, co dělat chce,“ vzpomíná jeho matka. „Díky Davidově práci můžeme dnes výrazně lépe předvídat erupce, a to dokonce i několik měsíců předem,“ dodávají jeho kolegové.

Foto: www.nbcnews.com, en.wikipedia.org, futurism.com
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív