Domů     Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
28.5.2016

Ráno 18. května 1980 je slunečné. Mladý vulkanolog David A Johnston sleduje Horu St. Helens, sopku vzdálenou téměř deset kilometrů. Náhle se dává hora do pohybu. „Je to tady!“ volá mladý muž vzrušeně do vysílačky. Jsou to poslední slova, která od něj svět uslyší.

Původně chtěl David A. Johnston být novinářem. Úvodní přednáška na univerzitě v Illinois ho však zklame, ale nadchne ho naopak přednáška z geologie, proto bez váhání mění obor.

A když v rámci studia zkoumá starověkou sopku na michiganském Horním poloostrově, zcela propadá kouzlu vulkanologie.

Hora St. Helens se probouzí

Když se 15. března 1980 otřese Hora St. Helens, Dave okamžitě kontaktuje svého učitele, profesora Stephena Malona (*1944), a společně s ním se připojí k týmu USGS (Americká geologická služba).

Sopka sice není největším ze 160 aktivních vulkánů z tzv. skupiny Pacifického kruhu ohně a téměř 123 let byla klidu, ale od 15. března však jejím okolím otřásá téměř stovka malých zemětřesení. Během týdne se seizmická aktivita prudce zvýší.

Vědci jsou přesvědčeni, že se blíží erupce. Když 27. března explodují nahromaděné vodní páry a vychrlí mračna popela do výšky dvou kilometrů, je to definitivní. Sopka se probudila.

Chvěje se stovkami malých otřesů, drobné erupce chrlí malé množství páry, popele a tefry. Nikdo netuší, že magma změnilo směr a hromadí se na severním boku, který se pomalu nadouvá.

Dave však vidí děsivou podobnost s tím, co v roce 1955 předcházelo unikátní boční erupcí sopky Bezymjanyj na Kamčatce. Znepokojeně sleduje výduť, která roste každý den o dva metry.

Navzdory těžkému nátlaku místních lidí i úřadů se postaví proti otevření oblasti. Zachrání tak tisíce životů. Bohužel ne svůj vlastní.

Poslední hlídka

Vulkanologové se připravují na erupci. Jsou vytvořena pozorovací stanoviště Coldwater I a II. Sledování nabírá na intenzitě, 16. května se však hora uklidní. Zmizí všechny úniky i otřesy.

Diváci, sledující sopku z povolené bezpečné vzdálenosti, mají pocit, že je po všem. Začínají se zklamaně rozcházet. Úřady neodolají tlaku a padesáti místním lidem umožní vstup do zóny, aby mohli zkontrolovat své domy.

Do práce se, možná už po víkendu, chystá také 300 lesních dělníků. Dave však má do klidu daleko.

„Nejsem žádný panikář a pokud jde o sopky, jsem obvykle v klidu,“ říká „Ale myslím, že nejmoudřejší by bylo odsud zmizet.“ Přesto, když ho Harry Glicken požádá, aby za něj vzal službu na Coldwater II, protože musí kvůli jednání na fakultu, váhavě souhlasí.

V soboru 17. května se ještě společně s geoložkou Carolyn Driedger vydá na svah sopky. Carolyn se tu chystá utábořit, ale on ji, znepokojený vibracemi, které cítí pod nohama, posílá pryč. V sedm hodin večer vystřídá Harryho. Když se muži loučí, odcházející Glicken se ještě otáčí a Davida fotografuje.

Ráno 18. května v 8:32

Otřes uvolňuje gigantickou lavinu kamení. Do pohybu se dává 2.7 km3 horniny, která doslova steče po severním svahu sopky. Tím se odšpuntuje peklo!  Vytrysknou sopečné plyny a pára. Vzápětí severní svah exploduje. Je to obrovské!

Pyroklastický proud, až 1000°C horká směs žhavých sopečných plynů, roztavené skály, úlomků magmatu a popela, se řítí od sopky rychlostí téměř 700 km/h. Ač byla erupce slyšet stovky kilometrů daleko, lesník Krau Kilpatrick tvrdí:

„Bylo to jako bych sledoval němý film! Všechno se odehrávalo v naprostém tichu“ Nachází se totiž v jedné z klidových zón, vytvořených rozdíly v teplotách a vzdušným pohybem atmosférických vrstev. Coldwater II je vzdálené 10 km.

Bohužel severním směrem. Smrtící stěna je tu za 40 vteřin. Dave nemá naději, ale jeho slova jsou spíše plná vzrušení než strachu. Stačí do vysílačky zavolat pouze „Vancouver! Vancouver! Je to tady !“ Potom ho děsivá smršť smete.

Veškeré naděje Davidových přátel vzápětí maří radioamatér Gerry Martin (1916–1980), který ze svého stanoviště vidí Coldwater II: „Ach! Toho chlapíka to smetlo i s přívěsem. Teď to smete i mě. Nemám jak se odsud dos…“

Zkáza šokuje Ameriku

Výbuch uvolnil energii 24 megatun, což je přibližně 1600krát víc než atomová bomba svržená na Hirošimu. Erupce rozmetla 2,8 miliardy m3 horniny a ve sloupu vysokém 24 km vychrlila do ovzduší za jediný den 520 000 000 tun popílku.

Ten zasypal oblast téměř 60 000 km2 a zničil lesy, lány obilí i úrodu ovoce. Zemřelo 57 lidi, pyroklastický proud a lahar smetly 200 domů, 27 mostů a přibližně 10 miliónů stromů. Uhynulo 5000 jelenů, 1500 losů, 40 000 lososů a miliony kusů další zvěře.

Celková škoda byla vyčíslena, včetně nákladů na odstranění škod a kalamitní úlevy, v přepočtu na téměř 40 miliard korun. Když president Jimmy Carter obhlíží škody poznamená:

„Vypadá to pustěji než měsíční krajina.“ V této pustině záchranáři najdou jen Davidův batoh a nepromokavou bundu. Zbytky přívěsu najdou dělníci při stavbě silnice až v roce 1993. Tělo se nenajde nikdy.

„Říkal, že nemusí zbohatnout, hlavně když dělá, co dělat chce,“ vzpomíná jeho matka. „Díky Davidově práci můžeme dnes výrazně lépe předvídat erupce, a to dokonce i několik měsíců předem,“ dodávají jeho kolegové.

Foto: www.nbcnews.com, en.wikipedia.org, futurism.com
Související články
Lifestyle
Komplex méněcennosti? Odlišnosti vítány, každý je jedinečný
Komplex méněcennosti neboli lidově řečeno „mindrák“ je celkový pocit nedostatečnosti a pochybování o sobě samém. Od sebekritičnosti se liší tím, že tento pocit člověk skrývá, od pokory zase tím, že se s ním nedokážeme smířit, protože člověk sám sebe neumí přijímat takového, jaký ve skutečnosti opravdu je…   Vlastní individualita I když pocit selhání a […]
Lifestyle
Víno: Nápoj bohů
„Pryč!“ Hlas rezonuje skalním masivem. Skupina mužů zahazuje vše, co mají v rukách a prchají na denní světlo. Chvíli poté se země otřese a z jejich jeskyně se vyvalí oblak prachu a kamení. Nejstarší vinařství světa právě zkrachovalo…   Vítejte v arménské provincii Vayots Dzor. Na zdejší malebnou vesničku Areni shlížíme z náhorní plošiny od románského kostela Svaté Matky […]
Lifestyle
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
reklama
historie
Hindenburg: Kdo si přál zkázu „Titanicu nebes“?
Vzducholoď Zeppelin LZ-129 byla nacistickou chloubou, s délkou 245 metrů (tedy jen o 25 metrů méně než Titanic) šlo o největší létající stroj všech dob. Na palubě mohla nést až 72 pasažérů (při transatlantickém letu 50) plus 61 členů posádky a náklad, a to včetně malých automobilů. Interiér nabízel nebývalý prostor a luxus: vybraná jídla, […]
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
reklama
historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz