Domů     Vrazi vlastních dětí: Kteří panovníci si potřísnili ruce krví svých potomků?
Vrazi vlastních dětí: Kteří panovníci si potřísnili ruce krví svých potomků?
27.10.2020

Vládli přísně a jejich krutost se často projevovala i ve vztahu k vlastním dětem. Kteří významní panovníci se uchýlili k tomu nejhoršímu vraždě vlastních potomků? Co je k tomu vedlo?

Herodes I. Veliký (zřejmě 73–4 př. n. l.)

Judea, malé království mezi Římskou a Parthskou říší, si uchovala svoji nezávislost na Římu. Když zde probíhal bratrovražedný boj o trůn, ucítil svoji příležitost Antipatros Idumejský (400–43 př. n. l.), jež se následně stal správcem Judeje.

Byl to skvělý a předvídavý diplomat, na trůn pomohl například i Kleopatře. Své syny nechal i obřezat, ač to mezi Idumejci, násilně požidovštěnými, nebylo zvykem. Měl však s nimi své plány.

Když byl otráven a jeho starší syn zabit, přešla správa území na jeho mladšího syna Heroda.

Po vraždě manželky se změnil v paranoidního tyrana

Když se k Jeruzalému přiblížili Parthové, unikl Herodes jisté smrti tím, že i s rodinou prchl do pevnosti Masada. Poté se vydal pro podporu do Říma, odkud se vrátil již jako král Judeje, Herodes I. Veliký.

Aby si upevnil své postavení, vzal si za ženu krásnou Mariammé z tradičního vládnoucího rodu Hasmoneovců, jež odvozovala svůj původ až od krále Davida. Zavrhl kvůli ní i svoji první ženu Dóris a prvorozeného syna Antipatera.

Mariammé mu povila další dva syny, Alexandera a Aristobula. Přesto na ni velice žárlil, a když se dozvěděl o její údajné nevěře, nechal ji popravit. Její smrt ho změnila v paranoidního tyrana. Následně měl i další manželky, žádnou už ale tolik nemiloval.

Ač byl krutým panovníkem a na rukou měl nevinnou krev, byl i schopným vládcem. Nechal například vystavět hradby kolem jeruzalémského Chrámu, z nichž se dodnes dochovala slavná Zeď nářků.
Ač byl krutým panovníkem a na rukou měl nevinnou krev, byl i schopným vládcem. Nechal například vystavět hradby kolem jeruzalémského Chrámu, z nichž se dodnes dochovala slavná Zeď nářků.

Ze strachu o život nechal zabít tři své syny

Ve stáří se jeho zdravotní stav začal zhoršovat, zřejmě trpěl selháváním srdce a ledvin. Na těle se mu proto tvořily boláky, do kterých mu mouchy nakladly vejce a lezli z nich červi. Za své nástupce chtěl určit dva syny, které mu porodila Mariammé.

Prvorozený syn Antipater jej ale přesvědčil, že bratři chtějí pomstít smrt matky a zavraždit ho. Herodes mu uvěřil a nechal poslední dva prince z rodu Davidova popravit. Za svého nástupce poté ustanovil Antipatera.

Ten byl ale příliš nedočkavý a vládu se pokusil převzít dříve, než jeho otec vydechl naposledy. To Heroda rozčílilo a nechal ho pár dní před svou smrtí také popravit. Vládu nad Judeou si pak rozdělili jeho další synové.

Konstantin I. Veliký (272337)

Jeden z nejvýznamnějších římských panovníků pozdní antiky. Císařem byl od roku 306, následně od roku 324 až do své smrti pak nezpochybnitelným vládcem celé Římské říše. Byl to právě on, kdo se zasloužil o její pokřesťanštění.

Když v roce 284 nastoupil na trůn císař Diocletianus (244–316), spustil jedno z největších pronásledování křesťanů v dějinách, se kterým Konstantin sice nesouhlasil, ale zřejmě se na něm podílel. Císař rovněž vytvořil nový systém vlády, tzv.

tetrarchii neboli čtyřvládí, nad Římskou říší, jež byla již tak rozlehlá, že ji nemohl řídit jediný člověk.

Konstantin vyvraždil téměř celou rodinu.
Konstantin vyvraždil téměř celou rodinu.

Jediný vládce celé Římské říše

V čele země tak stanuli dva augusti, Diokletianus a jeho přítel Maximianus (250–310), oba pak jmenovali své zástupce, caesary, kterými byli Constantius I. (250–306), otec Konstantina, a Galerius (250–311).

Po odchodu Diokletiana do ústraní se rozhořel vleklý boj o moc, ze kterého nakonec vyšel vítězně právě Konstantin. Byl to také on, kdo zastavil pronásledování křesťanů, když vydal roku 313 Edikt milánský.

V roce 324 se pak rozhodl přesunout sídlo z Říma do Konstantinopole (dnešního Istanbulu).

Konstantin nebyl příkladným křesťanem.
Konstantin nebyl příkladným křesťanem.

Nechal zabít tchána, švagry, manželku i syna

Konstantin rozhodně nebyl vzorem příkladného křesťana, ostatně pokřtít se nechal až těsně před smrtí. Jeho obrácení na víru tak bylo zřejmě spíše důsledkem politického pragmatismu než náboženského přesvědčení. Byl to chladně uvažující a podezřívavý člověk.

Bez výčitek nechal zabít svého tchána i dva švagry. Ani další rodinné vztahy nebyly ideální. Konstantinova druhá manželka Fausta, aby zajistila trůn pro své tři syny, falešně obvinila Crispa, císařova syna z prvního manželství, že se ji pokusil znásilnit.

Za to ho nechal Konstantin popravit. Když se ale dozvěděl pravdu, nechal Faustu zavřít do přetopené lázně, kde se udusila. Další z teorií říká, že nechal oba zabít poté, co je přistihl při nevěře.

Filip II. Španělský (15271598)

Byl jediným legitimním synem císaře Svaté říše římské, Karla V., jež se dožil dospělosti. Zároveň byl prvním oficiálním králem Španělska.

Díky sňatku s anglickou královnou Marii I. Tudorovnou (1516–1558), nevlastní sestrou Alžběty I., se stal i anglickým králem, spoluvládl s manželkou. Po její smrti se ucházel také o ruku Alžběty, ale nepochodil.

První Filipovou manželkou byla jeho sestřenice Marie Portugalská (1527–1545), se kterou měl stejné prarodiče. Z manželství vzešel syn Karel, po jehož porodu matka zemřela.

Pravděpodobně právě blízká příbuznost rodičů byla příčinou psychických i fyzických obtíží dědice španělského trůnu.

Filipovou první manželkou byla vlastní sestřenice.
Filipovou první manželkou byla vlastní sestřenice.

Následník neschopný vládnout

Karel Španělský (1545–1568), přezdívaný don Carlos, měl deformovaná záda, pravou polovinu těla méně vyvinutou než levou a k tomu kulhal.

Jeho duševní porucha spočívala v nepřiměřených návalech vzteku a násilí, jež v dětství projevoval vůči zvířatům, později i lidem. Týral koně a na sloužící útočil nožem či je vyhazoval z okna.

Když na něj při procházce Madridem někdo omylem vylil z okna vodu, nechal dům vypálit. Vzdělání dona Carlose nezajímalo, stěží se naučil číst a psát, chtěl však stanout v čele vojska a prosazovat svou moc.

Jeho otec ho sice roku 1560 uznal jako dědice trůnu, ale sám později pochopil, že vládnout Karel nikdy nebude schopen.

Karel se už narodil s postižením.
Karel se už narodil s postižením.

Šílenec, týrající lidi i zvířata, musí být odstraněn

Karlův psychický i fyzický stav se zhoršil roku 1562, když si zřejmě po pádu ze schodů poranil hlavu a trpěl občasnou ztrátou zraku. Lékaři mu museli odstranit část lebky, aby ho zachránili. Poté se stal mimořádně divokým a nepředvídatelným, navíc hodně pil.

Roku 1567 se pokusil utéct do Nizozemí, bylo mu v tom ale zabráněno. Od ledna 1568 ho nechal Filip, ač nerad, uvrhnout do domácího vězení. Proti tomu Karel protestoval hladovkami prokládanými obžerstvím, což podlomilo jeho již tak chatrné zdraví.

Není jisté, zda zemřel na důsledky poruchy příjmu potravy, kterou si při internaci vypěstoval, nebo byl na příkaz otce otráven. Zemřel dva týdny po svých 23. narozeninách.

Ivan IV. Hrozný (1530–1584)

První ruský car má přídomek „Groznyj“, což se do češtiny překládá jako hrozný, v ruštině to ale může znamenat i majestátní, silný či hrozivý. A Ivan IV. byl obojí.

Na jedné straně patřil mezi nejschopnější a nejvzdělanější ruské panovníky, na straně druhé však jeho mysl ovládala paranoia, postupně se u něj rozvinula i schizofrenie.

Trpěl přehnaným strachem o svoji osobu, kvůli čemuž proslul nesmírnou krutostí, kterou projevoval proti skutečným i domnělým nepřátelům. Později ji obrátil i vůči vlastní rodině.

Ivan měl odmala sklony k depresi.
Ivan měl odmala sklony k depresi.

Zmlátil těhotnou snachu a zabil vlastního syna

Nejkrutějšího činu se dopustil 16. listopadu 1581, kdy surově zbil svoji snachu Jelenu Šeremetěvovou, jež byla tou dobou ve vysokém stupni těhotenství. Dle Ivanova názoru chodila po paláci (pouze ve vlastních komnatách) nedostatečně oděná.

Mladá žena v důsledku carovy surovosti potratila. Když jí její manžel, Ivanův syn a dědic Ivan Ivanovič (1554–1581), přispěchal na pomoc, otec ho smrtelně zranil železnou holí. Poté se zhroutil a pronásledovaný výčitkami svědomí chodil po Kremlu a vyl jako vlk. Carevič upadl do bezvědomí a po čtyřech dnech zemřel.

Otrava matky, cesta k moci i láska

Ke špatnému psychickému stavu cara přispělo několik událostí. O otce přišel Ivan Hrozný ve věku pouhých tří let. Regentskou vládu vykonávala jeho matka Jelena Glinská, která byla později zřejmě otrávena. Ivan z toho podezíral bojary, nejvyšší ruskou šlechtu.

Rusko tou dobou upadlo do chaosu, ze kterého jej vysvobodil až Ivan, který se ve 13 letech fakticky chopil vlády.

O čtyři roky později byl roku 1547 korunován prvním ruským carem a oženil se se stejně starou Anastasii Romanovnou (1530–1560), kterou skutečně miloval.

Právě jí se zpočátku dařilo držet jeho špatné vlastnosti na uzdě, díky čemuž Rusko prošlo celou řadou pozitivních reforem.

Smrt manželky ho velmi zasáhla.
Smrt manželky ho velmi zasáhla.

Po smrti manželky se stal zlomeným krutým mužem

Po úspěšném dobytí dvou tatarských území nechal například Ivan IV. v Moskvě vystavět chrám Vasila Blaženého, pozoruhodné architektonické dílo. Navázal obchodní vztahy s Anglií, takže se do Ruska dostal knihtisk.

Po smrti milované manželky roku 1560, jež byla zřejmě otrávena, se ale carův psychický stav začal rapidně zhoršovat. Všude viděl jen zradu a spiknutí, mstil se celému světu.

Měl si dokonce nechat každý den přivést 500 až 1000 nebožáků, které pak pro svoje potěšení nechával mučit. Usiloval o prosazení samoděržaví, ruské formy absolutistické vlády, při níž je nejvyšší moc soustředěna do rukou cara, jehož vůle je zákonem.

Petr I. Veliký (1672–1725)

Narodil se jako pátý syn ruského cara Alexeje I. (1629–1676). S jeho nástupem na trůn se tak příliš nepočítalo. Jeho dva nejstarší bratři ale zemřeli ještě za vlády otce, po něm na trůn usedl třetí bratr, Fjodor.

Petr byl odeslán do Preobraženého poblíž Moskvy, kde vyrůstal. Churavý Fjodor ale zemřel po šesti letech vlády. Na trůn dosedl Petrův poslední bratr Ivan, který byl ale těžce nemocný, a proto vlády neschopný.

Petr se stal formálně jeho spoluvládcem, ve skutečnosti činil všechna rozhodnutí sám, ač zpočátku podléhal vlivu své matky.

S manželkou nebyl Petr šťastný.
S manželkou nebyl Petr šťastný.

Zapudil manželku a oženil se s dcerou sedláka

V roce 1689 se na její nátlak oženil s Jevdokijí Fjodorovnou Lopuchinovou, s níž měl syna Alexeje Petroviče (1690–1718). Manželství nebylo šťastné, a tak manželku brzy zapudil a poslal do kláštera.

Samostatným vládcem Ruska se stal roku 1696. Usiloval o řadu reforem, inspiroval se Evropou. Modernizace země se mu zdařila, díky němu vstoupilo Rusko mezi skutečné evropské velmoci.

Později se oženil se svojí milenkou Martou Skavronskou, prostou dívkou, se kterou měl už před svatbou dvě dcery. Manželka přijala jméno Kateřina I. Alexejevna a od roku 1724 spoluvládla se svým manželem. Porodila mu 11 dětí, ale dospělosti se dožily jen dvě nejstarší dcery.

Nezvedený Alexej se chtěl vzdát trůnu

Petrův syn Alexej byl sice inteligentní, ale líný a náladový chlapec, car mu navíc jako vychovatele určil svého oblíbence, knížete Alexandra Menšikova (1673–1727), který byl hrubián bez vzdělání a kulturního rozhledu.

Alexej neměl žádný zájem o politiku a vojenství, byl pasivní a přehnaně zbožný. Před otcovými příkazy se utíkal do nemoci. V roce 1711 se musel oženit, manželku však zanedbával.

Ta mu porodila dceru Natálii a syna Petra II. (jeho osobou vymřeli Romanovci po meči). Alexej si však místo toho raději užíval radovánek se svojí milenkou. Chtěl se vzdát trůnu a žít s ní v klidu na venkově.

Svého syna obvinil ze vzpoury proti němu.
Svého syna obvinil ze vzpoury proti němu.

Plánoval syn vzporu proti otci?

Když otec na syna naléhal, aby se věnoval politice, skrýval se v Evropě. Otec jej však vypátral a přesvědčil k návratu do vlasti. Při přijetí v Kremlu 14. února 1718 mu slíbil odpuštění, pokud se vzdá trůnu.

Poté, co Alexej souhlasil, dal ale mučit všechny, kteří synovi s útěkem pomohli. Krutému mučení v petropavlovské pevnosti v Petrohradě, který car založil, se nevyhnul ani Alexej. Docházelo k němu vždy za přítomnosti jeho otce.

Ten ho vinil z údajné vzpoury proti němu a z podpory staromilců, kteří chtěli vrátit Rusko do stavu před Petrovými reformami.

Začátkem července byl Alexej uznán vinným a odsouzen k trestu smrti, ale před jeho vykonáním dne 7. července zemřel, pravděpodobně na následky mučení.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Bezpečně přes vodu: Unikátní „živé“ mosty
Když se mírná řeka pod přívalem monzunových dešťů změní na dravý vodní tok, který nelze jen tak překonat, musí si lidé, žijící v jejím okolí, nějak poradit. A protože příroda jejich život ovlivňuje den co den už stovky let, také výsledné řešení vychází z tohoto těsného pouta. Na severovýchodě Indie leží malý stát jménem Méghaláj. […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
reklama
zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz