Většina z nás si jednou za čas po dlouhém dni ráda vychutná sklenku dobrého pití. Komu se ale omrzí zažité chutě a bude chtít vyzkoušet něco netradičního, určitě ho zaujme zbrusu nový projekt britských a ukrajinských vědců.
Ten představuje novou značku vodky Atomik, která se od konkurenčních liší především tím, že je vyrobena z vody a žita, které pocházejí z uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny.
Díky populárnímu seriálu Černobyl z koprodukce americké stanice HBO a britské Sky se z pustého města Pripjať a kontaminované zóny kolem elektrárny rychle stane cílový terč turistů, kteří jsou ochotni vystát si za pochmurným zážitkem dlouhé fronty.
V hlavní roli turisté
Zvýšeného zájmu o oblast se rozhodne využít nově vzniklá společnost Chernobyl Spirit Company. Když se lidé nadšeně vydávají na místo jaderné katastrofy, mohlo by je lákat ochutnání vodky, která pochází právě z tamních surovin!
Ta je vůbec prvním konzumním produktem určeným k exportu od tragické havárie elektrárny 26. dubna 1986. Uzavřená zóna zabírá více než 2600 kilometrů čtverečních kolem jaderného reaktoru, v bezprostřední blízkosti Pripjati.
Přístup do této oblasti je velice striktně omezen a život je v ní řízen mimořádnými právními předpisy.
Znovuzrození města duchů
Tým vědců tu již delší dobu zkoumá stav a především obnovování a uzdravování půdy v osudný den zasažené radioaktivními úlomky grafitu a palivových tyčí.
„Pravdou je, že od katastrofy uběhlo 33 let a na mnoha místech, která jsou nyní opuštěná, by se už daly bezpečně pěstovat plodiny,“ usmívá se Jim Smith z university v Portsmouthu, který se následky jaderného výbuch zabývá již tři desetiletí.
Odborníci věří, že kontaminovanou zemi není nutné opustit a naopak ji lze využívat jiným způsobem. Ze spektra možných výrobků si brousí zuby na vodku, pro národ typický nápoj.
Nebezpečí nehrozí
Zatím existuje jediná lahev Atomiku, ale už teď je v plánu vyrobit jich co nejdříve hned dalších 500. Alkohol použitý pro výrobu černobylské vodky vědci smíchají s minerální vodou z hlubokého vrtu, která údajně rovněž nejeví známky kontaminace.
Smith sdělí stanici BBC, že má tato voda podobné chemické složení jako podzemní voda ve francouzské vinařské oblasti Champagne. „Atomik není o nic radioaktivnější než jakákoli jiná vodka,“ prohlašuje hrdě.
Jedinečný vzorek
„Každý chemik vám řekne, že při destilaci zůstávají nečistoty ve zbytkovém odpadu. Vzali jsme tedy žito, které bylo mírně kontaminované, vodu z černobylského vrtu a destilovali jsme je.
Pak jsme požádali naše přátele ze Southamptonské univerzity, kteří mají úžasnou radioanalytickou laboratoř, aby zjistili, zda se v produktu nevyskytuje radioaktivita. Všechno ale bylo pod hranicí detekce,“ dodává.
Vědci doufají, že tato iniciativa podpoří hospodářský a ekonomický růst postižené oblasti a pomůže komunitám, které ji obývají. Zatím jediný vzorek čirého Atomiku je tak některými považován za tu nejdůležitější lahev alkoholu na světě.
Svítá na lepší časy?
Plán je následující – po úspěšné výrobě dalších lahví mají být tři čtvrtiny zisku z jejich prodeje věnovány právě místním obyvatelům.
Míra radiace v Černobylu se navíc stále snižuje, na rozdíl od míry sociální a ekonomické zaostalosti celé oblasti. A jak taková vodka z radioaktivních surovin vlastně chutná?
Černobylskou specialitu jako zatím jeden z mála ochutná barman Sam Armeye z londýnského Swift Baru. Podle něj chutná „víc jako pálenka než vodka, protože je bohatší na ovocné podtóny. Stále je z ní však cítit žito,“ popisuje.
Atomik doporučuje podávat v Martini nebo smíchaný se šampaňským. Teď už zbývá jen čekat, kolik odvážlivců se nechá ke koupi přesvědčit.