Domů     Vládla církev díky obrovskému restitučnímu podfuku?
Vládla církev díky obrovskému restitučnímu podfuku?

V roce 753 Řím stále více ohrožují kmeny západogermánských Langobardů. Jejich rozpínavost nezná meze a papež Štěpán II. zoufale volá o pomoc, aby ubránil město. Nakonec mu nezbude, než hledat spojence za Alpami. Odvážně se vydává do horské zimy…

Štěpán II. (pontifikát zastává v letech 752-757) úspěšně zdolá všechna úskalí dlouhé cesty. Stává se prvním papežem, který požádá o podporu panovníka z tehdejší západní Evropy.

Na jaře roku 754 se v Ponthionu (asi 240 km od Paříže) v kraji Champagne setkává s prvním franským králem z rodu Karlovců Pipinem III. Krátkým (714–768). Podle kronikářů Pipin uvítá Štěpána s velkými poctami.

Vyjde mu hodinu cesty vstříc, pozdraví ho, a dokonce vede kus cesty za uzdu jeho koně. Papeže to povzbudí. Druhý den se oblékne do černých šatů, hlavu si posype popelem, a klekne si před Pipinem na kolena.

Než stačí překvapený král cokoli říci, papež začíná se sepjatýma rukama odříkávat své prosby: „Pomozte prosím Římu před nenasytnými Langobardy. Zažeňte je od jeho bran. Bůh vám to oplatí.“

Svatý otec Štěpán II. se jako první papež snaží získat podporu i i od světského západoevropského panovníka.
Svatý otec Štěpán II. se jako první papež snaží získat podporu i i od světského západoevropského panovníka.

Listina jako triumf

Papež také ukáže králi starodávnou listinu. Zažloutlý papír už se rozpadá. „Pohleďte na tento darovací list z roku 314. Je to testament samotného římského císaře Konstantina I., kterého můj předchůdce Silvestr I. vyléčil z malomocenství.

Slibuje v něm, že se křesťanské církvi dostane tak významného postavení, jaké si už dávno zaslouží.“ Text je ale velmi těžko čitelný:

„Protože naše císařská moc je světská, rozhodli jsme se, že bude uctívat jeho nejsvětější římskou církev, a že posvátná stolice blahoslaveného Petra bude slavně povýšena až nad naši říši a pozemský trůn.“ Císař Konstantin v listu také potvrzuje, že Silvestrovi a jeho následovníkům přenechává nadvládu nad Římem, Itálií a západní Evropou.

Německý teolog Mikuláš Kusánksý se jako první zamýšlí nad donačním dokumentem.
Německý teolog Mikuláš Kusánksý se jako první zamýšlí nad donačním dokumentem.

Podivná restituce

Na krále udělá dávný dokument i papežova prosba velký dojem. „Výbojné kmeny zkrotím, ale dovolte, abych vás na oplátku požádal o potvrzení mého královského postavení.“ Štěpán souhlasí a Pipinovi udělí ve francouzském opatství sv.

Denise královské pomazání a titul „Patricius Romanorum“ (Ochránce Římanů). Sepisují spolu dokonce smlouvu, tzv. Pipinovu donaci, jejíž text se ale nezachoval. Vznikl prý na základě zmíněné listiny, tzv.

Konstantinovy donace, kterou měli sepsat římský císař Konstantin I. (272–337) a papež Silvestr I. (funkci zastával v letech 314 – 335).

Pipin svůj slib splní a proti Langobardům vyrazí v letech 754 a 756. Když dává Štěpánovi území kolem Říma a Ravenny, papež tvrdí, že nejde o dar, ale vrácení, protože území daroval už dávno Konstantin papeži Silvestrovi.

Konstantin I. Veliký předává moc papeži Silvestru I.
Konstantin I. Veliký předává moc papeži Silvestru I.

Prolhaná legenda

Skutečně přiznal císař Konstantin papeži taková práva a území? Těžko. Přestože byl Konstantin ke křesťanům tolerantní a roku 313 vydal tzv. edikt milánský, ve kterém jim sliboval konec pronásledování, donace (darovací listina – pozn. redakce) je padělek!

Některé ze lží v legendě o Silvestrovi a Konstantinovi uvádí na pravou míru bývalý britský římskokatolický kněz Peter de Rosa (*1932). Příběh o Konstantinově malomocenství a uzdravení díky křtu je podle něj báje pocházející z 5. století.

„Konstantin byl voják v době, kdy prolévání krve bylo pro církev nepřijatelné. To může být důvod, proč odkládal svůj křest, až když byl na prahu smrti,“ píše De Rosa.

Konstantin se nechal pokřtít až těsně před svou smrtí v roce 337. Navíc ho nekřtil papež, ale biskup Eusebios Caesarejský (260–340).

Otovi se listina nelíbí Konstantinova donace ovšem hraje velkou roli při vzniku Papežského státu (dnešní Vatikán – pozn. redakce). Díky ní na přelomu 8. a 9. století nikdo nezpochybňuje moc papežů.

Německý historik Manfred Clauss (*1945), profesor dějin na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem, upozorňuje, že se donace nelíbila už císaři Otovi III. (983–1002).

Pro Otu bylo důležité, aby mohl rozhodovat nejenom o světských, ale i o církevních záležitostech. V listině, ve které odkazuje římské církvi osm hrabství, proto prohlašuje donaci za padělek.

„Ota se cítil zavázán obvyklé Konstantinově tradici, a přesto předešel nárokům, jež by papežství mohlo na základě Konstantinově donace vznášet,“ tvrdí Clauss.

Italský teolog Loremzo Valla podrobí smlouvu tvrdé kritice.
Italský teolog Loremzo Valla podrobí smlouvu tvrdé kritice.

Roztrhá ji na kusy

V 15. století se nad dokumentem zamyslelo několik učenců:

německý teolog a filosof Mikuláš Kusánský (1401–1464), italský filolog a historik Lorenzo Valla (1406 – 1457) a anglický teolog Reginald Pecock (asi 1395 – 1460). Všichni zpochybnili jeho pravost.

Lorenzo Valla provedl v roce 1440 podrobný rozbor. Podle jeho názoru rozhodně nemohl vzniknout v roce 314. Valla upozorňuje na nesrovnalosti: v roce 314 ještě neexistovala Konstantinopol.

Město Byzanc tímto jménem nazval Konstantin teprve v roce 330, kdy se do něj přestěhoval. V době darování nebyl papežem Silvestr, ale jeho předchůdce Miltiades. Listina navíc není psána klasickou latinkou té doby, ale její pozdější napodobeninou.

Ve svém spise De laso credita et ementita Constantini donatione Valla donaci doslova „roztrhá na kousky.“ Dobře si je ale vědom, jaké pozdvižení v církvi vzbudí:

„Protože jsem napadl nikoli mrtvé, ale živé, nejenom nějakého vládce, ale toho nejvyššího vládce, jmenovitě papeže, proti jehož exkomunikaci meč žádného prince nemůže poskytnout ochranu…“

Foto: wikipedia.org
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz