Skip to content

VIDEO: Tady tráví letadla svůj posmrtný život!

Míst, kde na obřích odstavných plochách tráví letadla svůj posmrtný život, je po světě celá řada. To zcela jistě nejslavnější najdete v arizonské poušti na okraji města Tucson. V areálu letecké základny Davis-Monthan defilují prakticky celé moderní dějiny amerického vojenského letectví.

Stíhačky, bombardéry, vrtulníky a další hrdinové nebes nejrůznějších typů a velikostí. Od historických kusů přes válečné hrdiny až po létající kolos, bombardér B-52 nebo stíhačku F-14 Tomcat, se kterou ve filmu Top Gun svištěl vzduchem Tom Cruise (*1962). K vidění je tu i perlička v podobě letounu McDonnell Douglas C-9, upraveného pro potřeby NASA pro nácvik v nulové gravitaci. Velkou část letadel stále vlastní armáda. Některá slouží jako zdroj náhradních dílů, a to jak pro americkou armádu, tak i spojenecké útvary z celého světa.

Řadě exponátu tak chybí křídla, ocas nebo kabina. Jiné ovšem mají po zásahu servismanů stále šanci vzlétnout. Takové jsou většinou pokryty speciálním materiálem chránícím letadla před počasím a zabraňujícím přehřívání vnitřku.

Nehostinná písečná pustina strojům dokonale vyhovuje. Místní suché klima a minimum srážek brání korozi, díky tvrdé půdě zase není potřeba skladovací plochy asfaltovat.

Foto: reddit.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …