Skip to content
reklama

Tajemství netopýrů odhaleno!

Záhadní, zajímaví, užiteční a v neposlední řadě skvělí letci! To jsou netopýři – pozoruhodní okřídlení savci. Co o nich ještě nevíte?

Věděli jste, že netopýři jsou jedinými savci, kteří dokážou aktivně létat? Jistě, známe například létající vakoveverky, ale ty umějí pouze klouzat vzduchem na omezenou vzdálenost. Zato netopýr, ten je v létání skutečným přeborníkem.

Křídla se mu totiž vyvinula z předních končetin a tenkou kožovitou blánu má nataženou mezi prodlouženými prsty. A právě proto, že mohou netopýři prsty „ruky“ všelijak ohýbat, dokážou při letu výborně manévrovat – dokonce v tom předčí i ptáky.

Proč spí hlavou dolů?

S létáním souvisí také důvod, proč netopýři odpočívají v typické poloze zavěšení hlavou dolů. Díky tomu totiž mohou snadněji odstartovat. Jednoduše se pustí, chvilku padají, poté naberou rychlost a vzlétnou.

Je to mimo jiné i způsob, jak bleskově uniknout predátorům. Chodit netopýři ve většině případů vůbec neumí. Jejich stehenní kosti jsou na to totiž příliš tenké.

Díky pozici hlavou dolů je pro netopýry snadnější uniknout nepříteli.

Na hranici života a smrti

V zimním období se netopýři nacházejí ve stavu hibernace. To proto, že jim v podstatě nic jiného, než uložit se k zimnímu spánku, nezbývá. Jedinou potravou netopýrů u nás je totiž hmyz – a ten v zimě není k dispozici.

Zatímco hmyzožraví ptáci na zimu většinou odlétají, netopýři situaci řeší jinak. Naše území neopouští, ale před zimou se cíleně vykrmí, aby se mohli vydat na hranici života a smrti.

Porodní plánování

Velmi ztloustnou a udělají si hojné tukové zásoby, díky nimž jsou pak schopni přežít dalších 4 – 5 měsíců. Usídlí se v místě, kde je stabilní a co nejnižší teplota (ale nikoli mráz) a veškeré životní pochody sníží tak, aby nemuseli vynakládat vůbec žádnou energii.

Stejně tak mají netopýři schopnost takzvané utajené březosti – v nepříznivých podmínkách dokážou pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod až na období, které bude pro mládě znamenat lepší šance na přežití.

Létající sonary

Netopýři nejsou slepí, jak si někteří možná myslí – mají sice jen malé a špatně vyvinuté oči, ale černobíle vidí. Ve tmě se ovšem skvěle orientují pomocí unikátního způsobu echolokace, který funguje na principu ultrazvukových vln.

Netopýři vydávají pootevřenými ústy a zčásti i nosem pro lidské ucho neslyšitelné ultrazvuky – 2 až 4 rovnoměrné harmonické tóny, z nichž každý začíná vysoko a končí o oktávu níž.

blank
Netopýři se pohybují a loví pomocí zvukových vln.

Noční lovec

Podle ozvěny v prostoru pak tito pozoruhodní tvorové dokážou určit svoji polohu, rozpoznat okolní překážky, případnou kořist nebo další netopýry. Zjednodušeně řečeno, netopýr vyšle signál, ten se odrazí od překážky a netopýr jej potom zase přijme zpátky.

Tímto způsobem například dokáže vyhledat potravu, kterou jsou konkrétně v našich podmínkách především noční motýli a brouci. Loví za tmy ve výšce okolo 5 až 8 metrů.

Ohromující rozpětí křídel

Jedním z nejhojnějších a největších netopýrů obývajících Česko je netopýr velký. Rozpětí jeho křídel může být až 37 centimetrů. Hmotnost tohoto savce se pohybuje mezi 18 až 45 gramy, což je o něco více, než má například vlaštovka.

Netopýr velký je má horní stranu těla převážně šedohnědou, tu spodní pak šedobílou.

blank
Netopýři jsou schopni rozevřít křídla až do délky 37 centimetrů.

Drsné objetí

Při páření samec samičku ovine křídly a kousáním ji donutí se nehýbat. V tomto objetí mohou setrvat až 3 hodiny, často i poté, co celá kolonie odletí na večerní lov. Netopýři velcí se páří na podzim a v zimě.

Oplozené vajíčko však vzápětí ustrne ve svém vývoji a pokračuje v něm až na jaře. Na začátku léta je hlavním úkolem samic najít vhodné místo pro odchov mláďat. Je důležité, aby bylo během dne dostatečně teplé.

Pád znamená smrt

Během června či července se samici narodí zpravidla jedno mládě – zpočátku slepé a holé, s růžovou kůží. Má jediný úkol: pevně se držet matčiny srsti. Nesmí spadnout na zem. Pokud se tak stane, v drtivé většině případů uhyne.

Letu je mládě schopné většinou po třech týdnech, přibližně po dvou měsících života se stává samostatným a samice se snaží co nejrychleji nabrat hmotnost ztracenou kojením, aby měla šanci přečkat nadcházející zimu.

blank
Mládě je schopné vyletět až po třech týdnech.

V kritickém ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Jsou dokonce nejvíc ohroženou skupinou savců u nás. Příčinou je jednak úbytek stromů z dutinami, kde by se tito savci mohli usídlit, jednak používání jedovatých postřiků, které netopýry ve velkém hubí.

Netopýři přitom mohou být přínosem pro každou zahradu, protože hravě zlikvidují přemnožený hmyz. Významně hubí například komáry. A řád letounů zahrnuje také mnoho druhů, které se živí šťávou z květů, takže pomáhají opylovat rostliny a rozšiřují semena.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Žlutá byt rozsvítí
panidomu.cz

Žlutá byt rozsvítí

A také vám spraví náladu. Vnese totiž do...
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz

Vášnivý románek s kolegou?

Sama by do StarDance nikdy...
Pojídači hříchů: Svačinka přímo na nebožtíkovi!
epochalnisvet.cz

Pojídači hříchů: Svačinka...

Do světnice vejde cizinec. Muž, který k rodině,...
Katastrofy UFO  v Sovietskom zväze
enigmaplus.cz

Katastrofy UFO v Sovietskom...

„Čitateľov akiste napadne, že problém UFO by mohol...
Vinnetou je zpět a v Boskovicích vyráží za pokladem na Stříbrné jezero
epochanacestach.cz

Vinnetou je zpět a v Boskovicích...

Nejslavnější příběh o legendárním románovém...
Nebožtík tatínek se možná občas pobaví
skutecnepribehy.cz

Nebožtík tatínek se možná...

Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na...
Společnost Rolls-Royce Motor Cars Prague povede Pavel Kalouš
iluxus.cz

Společnost Rolls-Royce Motor...

Pavel Kalouš byl oficiálně jmenován novým...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
21stoleti.cz

Jeden rostlinný gen tam,...

Za posledních 50 let se lidská populace více než...
Nevysvětlitelná porucha: Lidé se probudili a mluvili cizím přízvukem!
enigmaplus.cz

Nevysvětlitelná porucha: Lidé...

„Odkud vlastně pocházíte?“ ptají se den co den lidé...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Lískové oříšky v těstíčku
tisicereceptu.cz

Lískové oříšky v těstíčku

Zdravé zobání večer k televizi Suroviny 200 g...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha