Domů     Tajemství netopýrů odhaleno!
Tajemství netopýrů odhaleno!
24.1.2018

Záhadní, zajímaví, užiteční a v neposlední řadě skvělí letci! To jsou netopýři – pozoruhodní okřídlení savci. Co o nich ještě nevíte?

Věděli jste, že netopýři jsou jedinými savci, kteří dokážou aktivně létat? Jistě, známe například létající vakoveverky, ale ty umějí pouze klouzat vzduchem na omezenou vzdálenost. Zato netopýr, ten je v létání skutečným přeborníkem.

Křídla se mu totiž vyvinula z předních končetin a tenkou kožovitou blánu má nataženou mezi prodlouženými prsty. A právě proto, že mohou netopýři prsty „ruky“ všelijak ohýbat, dokážou při letu výborně manévrovat – dokonce v tom předčí i ptáky.

Proč spí hlavou dolů?

S létáním souvisí také důvod, proč netopýři odpočívají v typické poloze zavěšení hlavou dolů. Díky tomu totiž mohou snadněji odstartovat. Jednoduše se pustí, chvilku padají, poté naberou rychlost a vzlétnou.

Je to mimo jiné i způsob, jak bleskově uniknout predátorům. Chodit netopýři ve většině případů vůbec neumí. Jejich stehenní kosti jsou na to totiž příliš tenké.

Díky pozici hlavou dolů je pro netopýry snadnější uniknout nepříteli.
Díky pozici hlavou dolů je pro netopýry snadnější uniknout nepříteli.

Na hranici života a smrti

V zimním období se netopýři nacházejí ve stavu hibernace. To proto, že jim v podstatě nic jiného, než uložit se k zimnímu spánku, nezbývá. Jedinou potravou netopýrů u nás je totiž hmyz – a ten v zimě není k dispozici.

Zatímco hmyzožraví ptáci na zimu většinou odlétají, netopýři situaci řeší jinak. Naše území neopouští, ale před zimou se cíleně vykrmí, aby se mohli vydat na hranici života a smrti.

Porodní plánování

Velmi ztloustnou a udělají si hojné tukové zásoby, díky nimž jsou pak schopni přežít dalších 4 – 5 měsíců.

Usídlí se v místě, kde je stabilní a co nejnižší teplota (ale nikoli mráz) a veškeré životní pochody sníží tak, aby nemuseli vynakládat vůbec žádnou energii.

Stejně tak mají netopýři schopnost takzvané utajené březosti – v nepříznivých podmínkách dokážou pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod až na období, které bude pro mládě znamenat lepší šance na přežití.

Létající sonary

Netopýři nejsou slepí, jak si někteří možná myslí – mají sice jen malé a špatně vyvinuté oči, ale černobíle vidí. Ve tmě se ovšem skvěle orientují pomocí unikátního způsobu echolokace, který funguje na principu ultrazvukových vln.

Netopýři vydávají pootevřenými ústy a zčásti i nosem pro lidské ucho neslyšitelné ultrazvuky – 2 až 4 rovnoměrné harmonické tóny, z nichž každý začíná vysoko a končí o oktávu níž.

Netopýři se pohybují a loví pomocí zvukových vln.
Netopýři se pohybují a loví pomocí zvukových vln.

Noční lovec

Podle ozvěny v prostoru pak tito pozoruhodní tvorové dokážou určit svoji polohu, rozpoznat okolní překážky, případnou kořist nebo další netopýry. Zjednodušeně řečeno, netopýr vyšle signál, ten se odrazí od překážky a netopýr jej potom zase přijme zpátky.

Tímto způsobem například dokáže vyhledat potravu, kterou jsou konkrétně v našich podmínkách především noční motýli a brouci. Loví za tmy ve výšce okolo 5 až 8 metrů.

Ohromující rozpětí křídel

Jedním z nejhojnějších a největších netopýrů obývajících Česko je netopýr velký. Rozpětí jeho křídel může být až 37 centimetrů. Hmotnost tohoto savce se pohybuje mezi 18 až 45 gramy, což je o něco více, než má například vlaštovka.

Netopýr velký je má horní stranu těla převážně šedohnědou, tu spodní pak šedobílou.

Netopýři jsou schopni rozevřít křídla až do délky 37 centimetrů.
Netopýři jsou schopni rozevřít křídla až do délky 37 centimetrů.

Drsné objetí

Při páření samec samičku ovine křídly a kousáním ji donutí se nehýbat. V tomto objetí mohou setrvat až 3 hodiny, často i poté, co celá kolonie odletí na večerní lov. Netopýři velcí se páří na podzim a v zimě.

Oplozené vajíčko však vzápětí ustrne ve svém vývoji a pokračuje v něm až na jaře. Na začátku léta je hlavním úkolem samic najít vhodné místo pro odchov mláďat. Je důležité, aby bylo během dne dostatečně teplé.

Pád znamená smrt

Během června či července se samici narodí zpravidla jedno mládě – zpočátku slepé a holé, s růžovou kůží. Má jediný úkol: pevně se držet matčiny srsti. Nesmí spadnout na zem. Pokud se tak stane, v drtivé většině případů uhyne.

Letu je mládě schopné většinou po třech týdnech, přibližně po dvou měsících života se stává samostatným a samice se snaží co nejrychleji nabrat hmotnost ztracenou kojením, aby měla šanci přečkat nadcházející zimu.

Mládě je schopné vyletět až po třech týdnech.
Mládě je schopné vyletět až po třech týdnech.

V kritickém ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Jsou dokonce nejvíc ohroženou skupinou savců u nás.

Příčinou je jednak úbytek stromů z dutinami, kde by se tito savci mohli usídlit, jednak používání jedovatých postřiků, které netopýry ve velkém hubí. Netopýři přitom mohou být přínosem pro každou zahradu, protože hravě zlikvidují přemnožený hmyz.

Významně hubí například komáry. A řád letounů zahrnuje také mnoho druhů, které se živí šťávou z květů, takže pomáhají opylovat rostliny a rozšiřují semena.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Věda a technika
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
reklama
historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
reklama
zajímavosti
Ceněná lahůdka: Kilo čokolády mělo za války cenu zlata
Když se do Evropy na počátku 16. století dostane čokoláda, chvíli trvá, než se prosadí. Potom ale získává velkou oblibu. Středoamerické civilizace jako Mayové nebo Aztékové skutečně používali kakaové boby, tedy surovinu pro výrobu čokolády, jako platidlo. Dokonce jím mezi sebou platili po velmi dlouhou dobu, přibližně od 7. až do 16. století. Například 30 […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
panidomu.cz
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
V dnešní době se můžete perfektně vyjádřit také za pomoci módy. Svůj charakter totiž můžete promítnou ve stylu vašeho oblékání. Jestliže nevíte jak na to, nevadí! My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi, nebudete litovat! Co na sebe, když máme rádi sportování a cvičení?
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
21stoleti.cz
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že
Mystické Stepní geoglyfy z Kazachstánu: Za jakým účelem byly vytvořeny?
enigmaplus.cz
Mystické Stepní geoglyfy z Kazachstánu: Za jakým účelem byly vytvořeny?
Neskutečné ornamenty obřích velikostí dodnes budí obdiv. Jedno má většina geoglyfů společné. Rozeznatelné jsou pouze z velké výšky a u převážné většiny se přesně neví, za jakým účelem vlastně vznikly.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
21stoleti.cz
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
Spadnout přes palubu v bodě Nemo znamená připravit se na urputný plavecký výkon. Z nejizolovanější části oceánu je to vzdušnou čarou 3x blíž na Mezinárodní vesmírnou stanici než k nejbližší pevnině. A
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
epochanacestach.cz
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
nasehvezdy.cz
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
Legendární herec Alain Delon (88) je zesláblý a už nechce žít. Trápí ho zdraví a rodinné spory. Trpí neutichajícími bolestmi celého těla, myslí na sebevraždu a nemá zájem o okolní svět. Někdejší kr
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
epochalnisvet.cz
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
Paříží teče krev francouzských protestantů. Masakr bartolomějské noci si v roce 1572 vyžádá v celé Francii od 5000 do 30 000 obětí. Mnohem krušnější časy ovšem hugenoty ještě čekají. Král Jind
Švagrová se zamilovala do souseda
skutecnepribehy.cz
Švagrová se zamilovala do souseda
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše
Gant přichází s novou vůní pro muže
iluxus.cz
Gant přichází s novou vůní pro muže
GANT, kultovní značka klasického amerického sportovního stylu, s hrdostí představuje svoji novou pánskou vůni. Její nadčasová kompozice je inspirovaná východním pobřežím USA, kde značka roku 1949 vzni
Když život napodobuje umění: Filmy, které předpověděly skutečné události v životech svých hereckých hvězd!
enigmaplus.cz
Když život napodobuje umění: Filmy, které předpověděly skutečné události v životech svých hereckých hvězd!
Říká se, že filmy jsou zrcadlem života. Odráží se v nich naše prožitky, emoce, malé i velké momenty. Jenže někdy jako kdyby to fungovalo naopak. Jako kdyby se lidský život stal odrazem filmu, napl