Domů     Tajemství netopýrů odhaleno!
Tajemství netopýrů odhaleno!
24.1.2018

Záhadní, zajímaví, užiteční a v neposlední řadě skvělí letci! To jsou netopýři – pozoruhodní okřídlení savci. Co o nich ještě nevíte?

Věděli jste, že netopýři jsou jedinými savci, kteří dokážou aktivně létat? Jistě, známe například létající vakoveverky, ale ty umějí pouze klouzat vzduchem na omezenou vzdálenost. Zato netopýr, ten je v létání skutečným přeborníkem.

Křídla se mu totiž vyvinula z předních končetin a tenkou kožovitou blánu má nataženou mezi prodlouženými prsty. A právě proto, že mohou netopýři prsty „ruky“ všelijak ohýbat, dokážou při letu výborně manévrovat – dokonce v tom předčí i ptáky.

Proč spí hlavou dolů?

S létáním souvisí také důvod, proč netopýři odpočívají v typické poloze zavěšení hlavou dolů. Díky tomu totiž mohou snadněji odstartovat. Jednoduše se pustí, chvilku padají, poté naberou rychlost a vzlétnou.

Je to mimo jiné i způsob, jak bleskově uniknout predátorům. Chodit netopýři ve většině případů vůbec neumí. Jejich stehenní kosti jsou na to totiž příliš tenké.

Díky pozici hlavou dolů je pro netopýry snadnější uniknout nepříteli.
Díky pozici hlavou dolů je pro netopýry snadnější uniknout nepříteli.

Na hranici života a smrti

V zimním období se netopýři nacházejí ve stavu hibernace. To proto, že jim v podstatě nic jiného, než uložit se k zimnímu spánku, nezbývá. Jedinou potravou netopýrů u nás je totiž hmyz – a ten v zimě není k dispozici.

Zatímco hmyzožraví ptáci na zimu většinou odlétají, netopýři situaci řeší jinak. Naše území neopouští, ale před zimou se cíleně vykrmí, aby se mohli vydat na hranici života a smrti.

Porodní plánování

Velmi ztloustnou a udělají si hojné tukové zásoby, díky nimž jsou pak schopni přežít dalších 4 – 5 měsíců.

Usídlí se v místě, kde je stabilní a co nejnižší teplota (ale nikoli mráz) a veškeré životní pochody sníží tak, aby nemuseli vynakládat vůbec žádnou energii.

Stejně tak mají netopýři schopnost takzvané utajené březosti – v nepříznivých podmínkách dokážou pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod až na období, které bude pro mládě znamenat lepší šance na přežití.

Létající sonary

Netopýři nejsou slepí, jak si někteří možná myslí – mají sice jen malé a špatně vyvinuté oči, ale černobíle vidí. Ve tmě se ovšem skvěle orientují pomocí unikátního způsobu echolokace, který funguje na principu ultrazvukových vln.

Netopýři vydávají pootevřenými ústy a zčásti i nosem pro lidské ucho neslyšitelné ultrazvuky – 2 až 4 rovnoměrné harmonické tóny, z nichž každý začíná vysoko a končí o oktávu níž.

Netopýři se pohybují a loví pomocí zvukových vln.
Netopýři se pohybují a loví pomocí zvukových vln.

Noční lovec

Podle ozvěny v prostoru pak tito pozoruhodní tvorové dokážou určit svoji polohu, rozpoznat okolní překážky, případnou kořist nebo další netopýry. Zjednodušeně řečeno, netopýr vyšle signál, ten se odrazí od překážky a netopýr jej potom zase přijme zpátky.

Tímto způsobem například dokáže vyhledat potravu, kterou jsou konkrétně v našich podmínkách především noční motýli a brouci. Loví za tmy ve výšce okolo 5 až 8 metrů.

Ohromující rozpětí křídel

Jedním z nejhojnějších a největších netopýrů obývajících Česko je netopýr velký. Rozpětí jeho křídel může být až 37 centimetrů. Hmotnost tohoto savce se pohybuje mezi 18 až 45 gramy, což je o něco více, než má například vlaštovka.

Netopýr velký je má horní stranu těla převážně šedohnědou, tu spodní pak šedobílou.

Netopýři jsou schopni rozevřít křídla až do délky 37 centimetrů.
Netopýři jsou schopni rozevřít křídla až do délky 37 centimetrů.

Drsné objetí

Při páření samec samičku ovine křídly a kousáním ji donutí se nehýbat. V tomto objetí mohou setrvat až 3 hodiny, často i poté, co celá kolonie odletí na večerní lov. Netopýři velcí se páří na podzim a v zimě.

Oplozené vajíčko však vzápětí ustrne ve svém vývoji a pokračuje v něm až na jaře. Na začátku léta je hlavním úkolem samic najít vhodné místo pro odchov mláďat. Je důležité, aby bylo během dne dostatečně teplé.

Pád znamená smrt

Během června či července se samici narodí zpravidla jedno mládě – zpočátku slepé a holé, s růžovou kůží. Má jediný úkol: pevně se držet matčiny srsti. Nesmí spadnout na zem. Pokud se tak stane, v drtivé většině případů uhyne.

Letu je mládě schopné většinou po třech týdnech, přibližně po dvou měsících života se stává samostatným a samice se snaží co nejrychleji nabrat hmotnost ztracenou kojením, aby měla šanci přečkat nadcházející zimu.

Mládě je schopné vyletět až po třech týdnech.
Mládě je schopné vyletět až po třech týdnech.

V kritickém ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Jsou dokonce nejvíc ohroženou skupinou savců u nás.

Příčinou je jednak úbytek stromů z dutinami, kde by se tito savci mohli usídlit, jednak používání jedovatých postřiků, které netopýry ve velkém hubí. Netopýři přitom mohou být přínosem pro každou zahradu, protože hravě zlikvidují přemnožený hmyz.

Významně hubí například komáry. A řád letounů zahrnuje také mnoho druhů, které se živí šťávou z květů, takže pomáhají opylovat rostliny a rozšiřují semena.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
reklama
věda a technika
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
K-129: Ukradená ponorka
Přichází povel „Ponořit!“ Zazní varovný signál, pak se přes temný trup převalí první vlny. Ještě chvíli brázdí hladinu periskop, pak se ponoří i ten. Ponorka mizí pod hladinou. Nikdo v tu chvíli netuší, že už navždy. Téměř 100 metrů dlouhá K–129 sovětského tichomořského loďstva patří ke strategickým ponorkám třídy Golf, nese na palubě tři balistické jaderné […]
Vznik lékařského znaku: Dávné medicínské tradice
U nás je běžně používaným lékařským znakem číše, kterou ovíjí tenký hádek. Můžeme ji najít u lékařů, lékáren i nemocnic. V předešlém znaku lékařského stavu však nebyla číše, nýbrž hůl. Ovšem ani ta nesahá k prvopočátkům lékařství starověkého Řecka. Zcela původně a primárně byla ve znaku lékařů špejle s červem…   Nebezpečná drakunkulóza Řecká medicína […]
reklama
věda a technika
První modely vláčků: Německý Märklin převálcoval konkurenci
„Neruš. Lepím kamínky do kolejiště,“ odsekne kluk poté, co ho máma už potřetí volá k večeři. Soustředěně pracuje a najíst se půjde teprve až svoje dílo dokončí. Máma si povzdychne, ale vlastně je ráda. Konečně něco, co jejího syna odtrhlo od věčného koukání do počítače. Budování modelových kolejišť je zábava, která u nás zažívá zlaté období […]
Duga: Ruský datel klepe po celém světě
Roku 2015 odjíždí z Mezinárodního filmového festivalu Sundance hrdě s cenou poroty kontroverzní snímek Ruský datel. Nabízí nepříliš uvěřitelnou teorii, že černobylská havárie je ve skutečnosti plánovaná exploze k zakrytí stop po prodělečném a nefunkčním systému včasné výstrahy. Ten skutečně existuje, byť o něm paradoxně první vědí radioamatéři. Píše se rok 1976 a v jednom […]
Na nejstarším dochovaném globu od kartografa českého původu chyběla Amerika
Baví vás zeměpis? Píchnete prstem do globusu a představujete si, jaké by to bylo ocitnout se najednou v neznámých krajích? Příběh vzniku nejstaršího dochovaného globusu můžeme označit za stejně dobrodružný, navíc v něm má prsty muž s českými kořeny. Vydejte se s námi proti proudu času navštívit tvůrce prvního globu. Ocitáme se v roce 1492. Připomíná vám ten letopočet něco? […]
Tajný Sněžok: Sovětskému jadernému testu velí hrdina 2. světové války
Oslepující záblesk, poté vzduch rozčísnou motory bombardérů. O pár desítek minut později začnou oblast pročesávat vojáci. Speciální ochranné pomůcky? Jen pro některé. Spousta z nich ale za nedbalost velení zaplatí. Jsou totiž vystaveni zrádnému záření. Tak trochu podle skautského motta „Vždy připraven!“ se řídí sovětské velení. Očekávají třetí světovou válku a chce se na ní nachystat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz