Skip to content
reklama
reklama

VIDEO: Měla Velká Británie svou menší Atlantidu?

O tom, že dříve bylo na planetě mnohem více pevniny, není pochyb. Vědci díky pokročilým technologiím objevují stále více míst, která dříve bujela životem a pak náhle zmizela pod hladinou moře. Jedním z nich je i britské město Dunwich.

Co způsobilo jeho zkázu?

Dunwich je malá vesnička v hrabství Suffolk na jihovýchodním pobřeží Velké Británie. Dnes se počet jejích obyvatel pohybuje kolem 120. Pokud bychom se ale přesunuli v čase o tisíc let zpět, viděli bychom jedno z největších britských měst s tisíci obyvateli a mnohonásobně větší rozlohou.

Co se s městem stalo? Jeho zánikem se dlouhou dobu zabývali historikové a archeologové, kteří postupně skládali jednotlivé dílky hlavolamu. Nyní konečně znají odpověď. Většina kdysi velkého města leží na dně moře.

„Našli jsme ruiny asi čtyř kostelů a také trosky toho, o čem se domníváme, že je mýtný dům. Také jsme našli například vraky lodí,” upřesňuje člen výzkumného týmu profesor David Sear z univerzity v Southamptonu.

Průzkum mořského dna však nebyl zcela snadný. Voda je prý v těchto místech černá jako uhel, a tak práci potápěčů musely vykonat stroje. Potopené části přístavního města byly zmapovány pomocí sonaru.

Jenže tím práce archeologů nekončí. Nyní, když je známo, kam zmizela velká část Dunwiche, zbývá odpovědět na další otázku. Co přesně se odehrálo, že se město obývané od už doby kamenné náhle ocitlo na dně moře?

Vědci věří, že mají přesvědčivou odpověď. Za vše prý může série ničivých bouří, které trvaly desítky let. To městu Dunwich vysloužilo přezdívku „britská Atlantida”. Analýza sedimentů na zdejších útesech podle profesora Seara nezpochybnitelně potvrzuje sérii silných bouří, které se městu staly osudnými.

Je navíc natolik přesná, že lze tyto události datovat na rok přesně. První z bouří prý přišla v roce 1286 a další udeřila v roce 1326, v té době už je Dunwich postupně pohlcován mořem. Poslední ničivá bouře přichází před 678 lety, tedy v roce 1338.

Mnoho místních obyvatel Dunwich opouští a město nemilosrdně pohlcuje moře. Kolik takových ztracených měst ještě čeká na dně moře na své objevení?

Video: YouTube, giantbomb.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …