Domů     Versailles obdivované i zapáchající: Jak to chodilo v hříšném doupěti králů?
Versailles obdivované i zapáchající: Jak to chodilo v hříšném doupěti králů?
1.8.2022

Je to jako v té pohádce o ošklivém kačátku, ze kterého se následně vyklube okouzlující labuť. I Versailles zprvu budí spíše rozpaky.

V původním, prostém venkovském sídle by člověk těžko hledal budoucí mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek.

Versailles, to je hlavně příběh dvou Ludvíků, otce a syna, s pořadovými čísly 13. a 14. Zejména díky nim se z ošklivého kačátka vyklube nejznámější zámek ve Francii. Život tu ale není vždy pohádkou.

Zejména kvůli pronikavému zápachu, za který by se nemuseli stydět ani bezdomovci na Hlavním nádraží.

Zprvu jen malý lovecký zámeček

Všechno začne v roce 1607, kdy budoucí francouzský král Ludvík XIII. (1601–1643) přijíždí do Versailles na svou první loveckou výpravu. V příštích letech se do krajiny lesů a luk plných zvěře několikrát vrátí.

Nakonec se mu tu tak zalíbí, že se koncem roku 1623 rozhodne postavit si zde malý lovecký zámeček. Nic okázalého. V podstatě jde jen o to, aby měl kde přespat.

Když ale o pár let později získá do své zprávy celé panství Versailles, rozhodne se své skromné hnízdečko rozšířit. Stále ovšem nejde o nic, co by svou honosností nějak výrazně vybočovalo z řady.

Jde o mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek. Foto: pxfuel
Jde o mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek. Foto: pxfuel

Chci také takový!

To se změní až s novým mužem na francouzském trůnu – Ludvíkem XIV. (1638 – 1715). Ten Versailles dobře zná. Poprvé sem dorazí jako malý kluk v roce 1641, kdy tu najde azyl poté, co v královském zámku Château de Saint-Germain-en-Laye propukne epidemie neštovic.

Od té doby sem ještě párkrát zajede na lov, jinak se ale o Versailles nijak zvlášť nezajímá.

A to až do roku 1661, kdy se jako host účastní slavnosti, pořádané jeho vrchním správcem financí Nicolasem Fouquetem (1615–1680) v jeho rezidenci Château de Vaux-le-Vicomte. Král je přepychovým barokním zámkem doslova učarován.

Zároveň ale jen těžko potlačuje naštvání z toho, že nějaký úředník má luxusnější sídlo než samotný panovník. A kde na to všechno vlastně vzal? A tak je Fouquet brzy po slavnosti zatčen a uvězněn za zpronevěru veřejných prostředků.

Hlavním městem Francie

Všechno zlé je ale pro Ludvíka k něčemu dobré. Fouquet mu ukázal cestu, kterou král začne ještě ten samý rok vyšlapávat. Najme ty, kteří mají na svědomí Château de Vaux-le-Vicomte.

Největší machry své doby, architekta Louise Le Vaua (1612–1670), malíře Charlese Le Bruna (1619–1690) a hlavně jednoho z největších zahradních architektů historie Andrého Le Nôtra (1613–1700), aby stejně velkolepým způsobem přetvořili i Versailles.

Má s ním totiž velké plány. Chce z něj udělat své nové sídlo, čímž by se palác stal de facto hlavním městem Francie. Drtivou většinu vybavení interiérů už má. Nechá je přivézt z Fouquetova zámku.

Než se sem král spolu se svým dvorem v roce 1682 definitivně přesune, vyroste z loveckého zámečku pod rukama více než 30 000 dělníků přepychový komplex, v jehož zvelebování budou pokračovat i Ludvíkovi nástupci.

On sám si dává obzvláště záležet hlavně na rozlehlých, pečlivě udržovaných zahradách se stovkami soch a fontán.

Na Versailles je radost pohledět... Foto: pxfuel
Na Versailles je radost pohledět… Foto: pxfuel

To je puch

Omamná vůně, která se ze zahrad v důsledku neuvěřitelného množství rostlin a stromů neustále line, až se některým obyvatelům dělá nevolno, není ovšem jediný pach, který ve Versailles „krášlí“ ovzduší.

Ti, kteří před vůní květů utečou ze zahrad do zámku, si paradoxně moc nepomohou. Chodbami se tu totiž line silný puch, vzhledem k tomu, že s dodržováním hygieny si tady nikdo hlavu neláme.

K vykonávání potřeb tu sice slouží nočníky, často se ale stává, že když si ženy chtějí ulevit, prostě si vyhrnou sukně a vymočí se tam, kde zrovna stojí. Muži oproti tomu pravidelně močí mimo jiné z balustrády (ozdobného zábradlí) uprostřed královské kaple.

Chodby i nádvoří jsou tak plné moči a fekálií, které ostře kontrastují se stovkami místností zdobených zlatem, benátskými zrcadly a nejdražšími tapetami. Obsahy nočníků se navíc často prostě vyhazují z okna.

Jednou je takto „voňavým dárečkem“ trefena samotná manželka krále Ludvíka XVI. (1754–1793) Marie Antoinetta (1755–1793), když se prochází po nádvoří.

Splachovací záchod jen pro vyvolené

Dědeček jejího muže Ludvík XV. (1710–1774) je přitom majitelem prvního splachovacího záchodu ve Versailles. Do jeho komnat je mu nainstalován v roce 1738. Jedná se ovšem o luxus jen pro vyvolené, respektive vyvoleného.

Většina dvořanů žijících v paláci je nucena dál používat starý dobrý nočník. Když například roce 1749 požádá o splachovací záchod Ludvíkova milenka Madame de Pompadour (1721–1764) nepochodí. Výkaly a moč ale nejsou jediným zdrojem zápachu.

Navzdory tomu, že Versailles disponuje tekoucí vodou a lázněmi, se většina místního obyvatelstva vyhýbá mytí jako čert kříži. Takový Ludvík XIV. se za celý život vykoupe pouze třikrát.

….a to zevnitř i zvenčí. Foto: pixabay
….a to zevnitř i zvenčí. Foto: pixabay

Koupání vás může zabít!

Tehdy jsou totiž lidé přesvědčeni, že voda je šiřitelem nemocí. V důsledku toho dokonce sám král povzbuzuje své dvořany, aby se vůbec nekoupali. Většině tak stačí k očistě mokrý hadřík.

A vzhledem k tomu, že ve Versailles a přilehlých pozemcích žije v jednu chvíli přes 10 000 členů královské rodiny, aristokratů, vládních úředníků, sluhů a vojenských důstojníků, je zápach, linoucí se chodbami, téměř na úrovni chemických zbraní.

Maskován je hlavně parfémy.

Vedlejším účinkem nedostatečné hygieny ve Versailles jsou mimo jiné i vši. Hlavně kvůli nim nosí mnoho francouzských aristokratů paruky, ze kterých je daleko snazší havěť dostat než z vlastních vlasů.

Špinavé tělo, čisté spodky

Zatímco mytí je ve Versailles zapovězené, nošení čistého prádla naopak takřka povinností. Hlavně toho ze lnu, u kterého se věřilo, že dokáže absorbovat špínu. Nošení čisté bílé košile je navíc považováno za znak bohatství.

Kvůli tomu si třeba Ludvík XIV. mění košili i několikrát denně, stejně jako spodní prádlo.

Foto: pxfuel, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi