Skip to content

Velký hadronový urychlovač: Fyzikální klenot 21. století

Jedno z nejdůležitějších fyzikálních zařízení, které umožňuje pohled na ty nejmenší části našeho světa a které dokáže věci pro většinu smrtelníků naprosto nepochopitelné. Vědci díky němu mohou nahlédnout pod roušku tajemství, která obestírá vznik a fungování našeho vesmíru.

O sestrojení a zprovoznění podobného zařízení odborníci debatují už od minulého století a po skončení druhé světové války začínají budovat první urychlovače částic, tedy přístroje sloužící k výzkumu elementárních částic.

Již počátkem 80. let se fyzikové v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) začnou zabývat vzdálenější budoucností – celé roky pracují na technických a fyzikálních možnostech nového zařízení, které ve světě nemá obdoby.

Velkolepý gigant

Jejich sny se splní v prosinci roku 1994, kdy dá Rada CERN stavbě zelenou. Na návrhu Velkého hadronového urychlovače (anglicky Large Hadron Collider) neúnavně pracuje více než 10 000 vědců ze stovky zemí světa, samotné jeho vybudování spolkne asi 5 miliard švýcarských franků (více než 103 miliard korun) a do zkušebního provozu je slavnostně uveden 10.

září 2008. Je umístěn do tunelu o délce 27 kilometrů, jenž se v hloubce 50–175 metrů pod zemí táhne na území mezi Ženevským jezerem a pohořím Jura na franouzsko-švýcarských hranicích.

Na konstrukci revolučního zařízení se podílejí tisíce vědců z celého světa. (Foto: Simon Waldherr /Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Závody v podzemí

Jednotlivé částice v něm ve dvou oddělených trubicích obíhají v opačných směrech, často téměř rychlostí světla, tedy 300 000 m/s. Ve čtyřech bodech, kde se trubice protínají, se pak spolu čelně srazí.

Tím vzniknou částice nové, mezi kterými vědci hledají důkazy o existenci doposud pouze předpokládaných nebo dokonce zcela neznámých entit. Urychlení částic a jejich stlačení má na starost více než 9000 supravodivých elektromagnetů, které ke svému fungování potřebují teplotu –271 °C.

Až na samý počátek

Hlavní poslání urychlovače je více než vznešené. Zařízení vědcům umožňuje simulovat situaci těsně po Velkém třesku, kdy se měl zrodit vesmír. Tehdy panovaly velmi extrémní podmínky, které se v přírodě od té doby již nikdy nezopakovaly.

Vědci se tak pokoušejí zjistit, jak se po třesku chovala hmota, ještě před tím, než vznikly atomy. A kýžený úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Na jaře roku 2013 potvrdí existenci do té doby pouze hypotetické subatomární částice známé jako Higgsův boson, který hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic.

Díky výzkumu Higgsova bosonu se podaří potvrdit standardní model částicové fyziky! (Foto: Lucas Taylor/CERN / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Neviditelná záhada

V srpnu 2018 pak CERN oznámí, že se jí dokonce podařilo dokázat rozpad Higgsova bosonu na dvě elementární částice zvané kvarky b a potvrdit tak standardní model částicové fyziky! Tím ale výzkumy zdaleka nekončí.

V polovině loňského roku organizace přijme novou strategii do nadcházejících let. Zaměřit se chce především na výzkum takzvané temné hmoty, která podle fyzikálních předpokladů obklopuje galaxie, kvůli neschopnosti odrážet světlo je však neviditelná.

Krok drží i Češi

Členských států, které urychlovač využívají pro výzkum, je v současné době 22 a každý z nich musí odvádět poplatky za provoz na základě HDP. Patří mezi ně i Česká republika, která přispívá asi 200 milionů korun ročně.

Oželet takovou částku rozhodně stojí za to – účast ve výzkumu přináší pro český průmysl řadu pozitiv. „Můžeme na základě detektorů, které jsme vyvinuli pro CERN, vytvářet různé průmyslové aplikace,“ vysvětluje Jaroslav Bielčík z ČVUT. „Moji kolegové na fakultě tak vyvíjejí podobné detektory s aplikacemi třeba do medicíny nebo ochrany životního prostředí,“ dodává.

K urychlení a stlačení částic je zapotřebí přes 9000 supravodivých elektromagnetů. (Foto: gamsiz / Creative Commons / CC BY-SA 2.0)
Foto: Titulka (Foto: Simon Waldherr / Creative Commons / CC BY-SA 4.0) commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...