Skip to content
reklama

Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu v naší republice smutného osudu, třebaže předtím bojovali vší mocí za její osvobození od nacismu, byl velitel Pražského povstání Karel Kutlvašr. Po roce 1948 skončil jako údajný protikomunistický odbojář ve vězení, odkud se vrátil s podlomeným zdravím a krátce poté zemřel.

Jednomu z českých národních hrdinů bylo 66 let.

VEDL POVSTALCE

Kutlvašr začínal s vojenskou kariérou v roce 1914 jako člen Československých legií. Zkušenosti s prostředím i jazykovou výbavu měl, předtím pracoval v Kyjevě. Po bitvě u Zborova se stal velitelem praporu a po válce byl povýšen na podplukovníka a později na plukovníka.

Za nacistické okupace byl členem odbojové organizace Pravda vítězí a v roce 1945 dostal na povel pražské jednotky. Právě on dal povel k útoku na budovu Pražského rozhlasu, čímž začalo povstání. Kutlvašr mu velel až do úplného vítězství a později dojednával kapitulaci německých vojáků.

Karel Kutlvašr v závěru 2. světové války. FOTO: CZ: Autorem této fotografie je neznámá osoba. EN: Author of this photo is unknown person., Public domain, via Wikimedia Commons

Později převzal velení vojenského sboru v Brně, to se ale nelíbilo sovětskému vyslanci Zorinovi, a proto byl poslán na dovolenou. A tady začíná druhá, smutnější kapitola jeho života.

ZRÁDCE NÁRODA

Kutlvašr se později vrátil do své funkce a byl znovu povýšen, ale kráce po komunistickém převratu byl znovu odstaven a nakonec 18. prosince 1948 zatčen. Jako údajný člen odboje byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí a degradován na vojína v záloze.

Vězněn byl na Mírově a v Leopoldově. Propuštěn byl nakonec v roce 1960 po amnestii, ale vrátil se s chatrným zdravím, a protože dostával minimální důchod (pouhých 260 korun), musel se živit jako hlídač a poté noční vrátný.

Zemřel náhle 2. října 1961 při zdravotní prohlídce v Motole, v ordinaci MUDr. Endta, s jehož otcem bojoval v ruských legiích. Ačkoliv v roce 1968 byly zrušeny všechny rozsudky z let 1948 a 1949, plné rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu.

In memoriam byl povýšen na armádního generála a byl mu udělen Řád Milana Rastislava Štefánika. V roce 2017 posmrtně obdržel od prezidenta Zemana Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

blank
Kutlvašrův hrob na Olšanských hřbitovech. FOTO: I, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články