Skip to content
reklama

Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl

V dobách, kdy Egyptské říši vládli faraoni, bylo zvykem, že si tito muži považovaní přímo za ztělesnění bohů na zemi dávali stavět nádherné hrobky, do nichž byli po smrti uloženi i se svými poklady a předměty, které budou potřebovat na posmrtnou pouť.

Tyto hrobky se však často stávaly cílem zlodějů a poklady zde ukryté se navždy ztratily. Jedna hrobka však vykradení unikla a poskytla ve 20. století dosud nevídané svědectví a poklady.

Patřila faraonovi jménem Tutanchamon.

VLÁDL KRÁTCE

Tutanchamon vládl egyptskbému království jen přibližně devět let, zhruba mezi lety 1333 – 1323 před naším letopočtem. Faraonem se stal už v přibližném věku devíti let a vládl až do své smrti. Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci vezír a jeho příbuzný a nástupce Aye.

Mladý panovník zemřel již po devíti až deseti letech vlády (čeští vědci udávají dobu pod 9 let), přibližně v osmnácti letech, pravděpodobně na malárii nebo spíše na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu.

Pohřben byl v Údolí králů.

Zlatá maska původně kryjící sarkofág. FOTO: en:User:MykReeve, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

HROBKA BYLA SKRYTA 3000 LET

Jeho hrobku objevil teprve v roce 1922 amatérský archeolog Howard Carter, který hrobku hledal za pomocí financí lorda Carnarvona několik let. Protože však byl pouze amatérským archeologem, nedočkal se uznání vědeckých kruhů v Egyptě ani ve Spojeném království.

Lord Carnarvon, který vykopávky financoval, nedostal od tehdejší egyptské vlády ani slíbenou část nálezu, což tehdy bylo zvykem jako kompenzace nákladů.

blank
Archeolog Howard Carter. FOTO: Chicago Daily News, Inc., photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

O několik měsíců později byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v Káhiře, čímž zavdal příčiny ke spekulacím o tzv. kletbě faraonů, podle níž měl v brzké době zemřít každý, kdo porušil klid faraonských mumií v jejich sarkofázích.

Navíc vdova po lordu Carnarvonovi musela prodat z důvodu finanční tísně jeho sbírku.

Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články