Slepice snese vejce, ze kterého vznikne slepice, která snese vejce, ze kterého vznikne slepice… Dokonalý kruh se pořád točí, jako by to tak bylo odjakživa. Samozřejmě ale nebylo – u čeho to tedy začalo?
Že na první pohled jednoduchá otázka vůbec jednoduchá není, si uvědomí už řecký myslitel Aristoteles (384 – 322 př. n. l.). A hodí se mu jako skvělá pomůcka pro filozofii.
Aristoteles ve světě okolo nás rozlišuje možnost a skutečnost: „Skutečnost je účelem či cílem, možnost je cestou k cíli.“
Účelem vejce je stát se slepicí a vejce je tedy potenciální slepicí, cestou, která k ní (možná) povede. Podle toho rébusu je skutečností slepice, a ta tedy musela být první!
Na co se to ptáme?
„Obě možná řečení představují problém,“ shrnuje další antický filozof Plútarchos (asi 46 –127). Vejce mohlo být první proto, že obsahuje zárodky všeho, slepice zas proto, že stvoření čehokoliv bylo hned od počátku dokonalé.
Víc se však kloní ke slepici a souhlasí s ním ještě celá staletí i křesťanští filozofové. Například svatý Tomáš Akvinský (1225-1274) se jasně vyjadřuje k tomu, že Bůh stvořil již hotovou slepici, podobně jako hotového člověka.
Se změnou přichází až v 18. století autor slavné Encyklopedie Denis Diderot (1713-1784). Otázka, jak to bylo „na počátku“, je podle něj scestná, protože zvířata tehdy rozhodně nebyla taková jako dnes.
„První vzniklo vejce!“ má už jasno Charles Darwin (1809-1882), ovšem zjistit kdy to bylo, není snadné. Neboť zvířecí druhy se vyvíjejí postupně…
Genové čarování
A co si myslí vědci dnes? Vznik nového druhu je sledem genetických mutací a podobně se vytvořila i slepice – z jakési protoslepice, která už má stejnou DNA, ale ještě není vyvinutá jako ta dnešní.
Podle britského evolučního biologa Johna Brookfielda (*1955) mohl vejce od takové protoslepice oplodnit jiný protokohout, a vznikl tak nový druh. Skutečná slepice!
První slepice se tak narodí rodičům jiného zvířecího druhu, než je ona sama. Ovšem vejce, ze které se vylíhne, už je slepičí! O prvenství vejce v naší otázce tedy není pochybností!
Dinosauři napoví
Je tu však další problém. Máme na mysli vejce slepičí, což odpovídá spíš filozofickému charakteru otázky, nebo vejce jakékoliv, což berou v úvahu právě biologové?
Ve druhém případě není co řešit, protože vejce nemají jen ptáci. Ti se vyvinuli z dinosaurů, někdy před 150 miliony let, a ani u nich vejce nejsou novinku!
Tyto pevné schránky vznikají už v okamžiku, kdy se první bezobratlí dostávají z moře na souš a potřebují ochranu před vysušením. A to vejce, ať už je jakékoliv, plní dokonale.
Návrat ke slepici?
Přestože to vypadá, že slepice v našem souboji definitivně prohrály, pořád nemusejí házet flintu do žita!
Nedávno například britští vědci zkoumají speciální protein důležitý pro stavbu slepičího vejce, a mimochodem zjistí, že tento protein umějí vyprodukovat pouze slepice.
Skutečné slepičí vejce tedy bez slepice nikdy nevznikne, a pokud tedy teď zapomeneme na plazy a dinosaury, před vejcem tedy skutečně mohla být slepice!
Všechno závisí na tom, jaké vejce a jakou slepici máme na mysli, a jedna nejklasičtějších otázek lidstva tak vlastně opravdu nemá řešení. Nebo jich může mít nekonečně mnoho…