Domů     Vesmírná turistika: Kolik stojí let do vesmíru?
Vesmírná turistika: Kolik stojí let do vesmíru?
28.7.2023

Výlety na hranici vesmíru (10 minut a výška cca 100 km nad Zemí) začaly pravidelně nabízet společnosti Blue Origin a Virgin Galactic. Kolik takový výlet stojí? A kdo už se stal vesmírným turistou?

Do kosmu se zatím vydalo celkem 574 lidí ze 41 zemí světa. Stanovení jejich přesného počtu má však jeden háček, a tím je určení, kde vlastně vesmír začíná.

Podle Mezinárodní letecké federace (FAI) je hranicí vesmíru výška 100 km nad Zemí, ovšem podle ministerstva obrany Spojených států je to už výška 80 km nad Zemí, do níž se dostalo celkem 587 lidí.

Vždy se však jednalo o více či méně profesionální astronauty, neboť lety do vesmíru jsou složité a drahé.

První turisty do vesmíru vynesla ruská kosmická loď Sojuz. FOTO: NASA/Creative Commons/ Volné dílo.
První turisty do vesmíru vynesla ruská kosmická loď Sojuz. FOTO: NASA/Creative Commons/ Volné dílo.

Bohatí průkopníci vesmírného turismu

Až mezi roky 2001 a 2009 se do vesmíru, přesněji na Mezinárodní vesmírnou stanici, vydalo celkem sedm turistů, které tam dopravila ruská loď Sojuz. Jednalo se o bohaté podnikatele či úspěšné vědce, tedy ne o úplně běžné smrtelníky.

Doprava těchto turistů byla možná díky tomu, že jeden ze tří astronautů se na ISS dopravil pomocí raketoplánu, a tak v Sojuzu zbylo volné místo. Za 5–7 dní trvající pobyt v kosmu zaplatili tito turisté 20–25 milionů dolarů (cca půl miliardy českých korun).

Jenže raketoplány dolétaly, a tím byla na nějakou dobu učiněna přítrž i vesmírné turistice.

Třídenní výlet do vesmíru

Naděje svitla až se vstupem soukromých firem do přepravy lidí na oběžnou dráhu. Posádku ISS začala do vesmíru přepravovat loď Crew Dragon společnosti Space X, vlastněné miliardářem Elonem Muskem.

V září 2021 se pak uskutečnila její třídenní mise Inspiration4, kterou absolvovala posádka bez profesionálního astronauta.

Celou ji uhradil podnikatel Jared Isaacman, který byl rovněž jedním z členů posádky, a byla součástí charitativní sbírky pro dětskou výzkumnou nemocnici St. Jude v Memphisu a americkém Tennessee.

Průkopníkem soukromých letů do vesmíru je americký miliardář Elon Musk. FOTO: Pxfuel
Průkopníkem soukromých letů do vesmíru je americký miliardář Elon Musk. FOTO: Pxfuel

8 dní v kosmu za miliardu korun

Mise odstartovala dne 16. září 2001 na nosné raketě Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska. Kosmická loď byla vybavena speciální třívrstvou průhlednou kupolí, jež umožňovala nevídaný výhled.

Posádka během letu rovněž provedla několik medicínských experimentů, týkajících se vlivu letu na lidské zdraví.

Let skončil bezproblémovým přistáním v Atlantiku nedaleko mysu Canaveral na Floridě dne 18. září 2021. Na březen 2022 plánuje společnost další let, tentokrát zahrnující osmudenní pobyt na ISS, za který každý účastník zaplatí 55 milionů dolarů.

Výlet na hranici vesmíru pro „chudé“

To je ovšem částka, kterou si nemůže dovolit jen tak někdo. To si uvědomili i dva excentričtí miliardáři, Richard Branson a Jeff Bezos. Ti proto začali nabízet levnější variantu, spočívající v letu na hranici vesmíru.

Během něj spatříte zakulacenou Zemi a krátce zažijete i stav beztíže, abyste se po pár minutách vrátili zpátky. Výhodou je, kromě toho, že nemusíte balit na cestu, i příznivější cena výletu, pohybující se kolem 500 000 dolarů, tedy 10,5 milionu korun. K prvním letům s vesmírnými turisty došlo už v létě roku 2021.

Během krátkého výletu do vesmíru omrknete Zemi a zažijete stav beztíže. Na fotografii Stephen Hawking ve stavu beztíže během parabolického letu. FOTO: Jim Campbell/Aero-News Network/ Creative Commons/ Volné dílo
Během krátkého výletu do vesmíru omrknete Zemi a zažijete stav beztíže. Na fotografii Stephen Hawking ve stavu beztíže během parabolického letu. FOTO: Jim Campbell/Aero-News Network/ Creative Commons/ Volné dílo

Kdo s koho

Dne 11. července vzlétl do vesmíru na palubě raketoplánu VSS Unity svojí společnosti Virgin Galactic miliardář s titulem sir, Richard Branson.

Krátce opustil atmosféru Země, čímž o devět dní předstihl svého konkurenta ve vesmírné turistice, šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Po devadesátisekundovém stoupání se raketoplán dostal do výšky téměř 90 km nad Zemí.

V tom okamžiku si čtyřčlenná posádka užívala několikaminutový stav beztíže. Po úpravě polohy křídel a bez pomoci motoru klesal pak raketoplán Unity zpátky k zemskému povrchu po dobu 15 minut.

Branson ve vesmíru nebyl!

Jeff Bezos popřál Bransonovi před letem hodně štěstí, následně si ale neodpustil uštěpačnou poznámku, že vzhledem k tomu, do jaké výšky se raketoplán Unity dostal, se hranici vesmíru ani nepřiblížil.

To modul Bezosovy rakety New Shepard, která odstartovala do kosmu poprvé s posádkou dne 20. července 2021, se dostal až nad Kármánovu hranici (obecně uznávanou hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem), a to do výšky 107 km nad zemským povrchem.

Na rozdíl od Bransonova letu byl ten Bezosův plně automatizovaný, pro let vzhůru, sestup ani přistání nebyl zapotřebí žádný profesionální personál na palubě.

Raketa New Shephard vyvinutá společností Blue Origin pro vesmírný turismus. FOTO: NASA Flight Opportunities/ Creative Commons/ Public domain
Raketa New Shephard vyvinutá společností Blue Origin pro vesmírný turismus. FOTO: NASA Flight Opportunities/ Creative Commons/ Public domain

Turistický výlet na výročí přistání na Měsíci

Raketa New Shepard, pojmenovaná po Alanu Shepardovi, který jako první Američan překonal Kármánovu hranici, vzlétla v den 52. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci, v 15:12 našeho času. Po necelých třech minutách se od ní odpoutal modul s posádkou.

Tu vedle Bezose samotného tvořil jeho bratr Mark, Wally Funková a Oliver Daemen. Další dva lety se uskutečnily v říjnu a prosinci 2021. Bude zajímavé sledovat, kdo do vesmíru zavítá v průběhu roku 2022.

Foto: viz popisky, úvodní foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h