Skip to content
reklama
reklama

Válka v Tichomoří: Hrozivé lidské vlny Japonců drtí Američany

Mlýnek na lidské maso, jako pochod prasat na porážku. Tak by se dala charakterizovat kontroverzní bojová taktika, stojící na masivním útoku celých lidských vln. Má zvrátit poměr sil, místo toho ale boje prodlouží klidně i o několik let.

Své o tom vědí i Američané hlavně z bojišť východní Asie…

Japonci v letech 1931 až 1945 systematicky připravovali půdu k praktikování této do jisté míry zvrácené bojové taktiky. Vojenský výcvik císařských bojovníků cílil také na vštípení absolutní a slepé poslušnosti vůči nadřízeným.

Nebylo výjimkou, že ostřílení poddůstojníci byli často ponižováni nezkušenými a arogantními mladými důstojníky. Hodnota vlastního života tak z nových branců rychle vyprchala, na druhou stranu se snížila i hodnota života nepřátel, což se v bojích hodilo.

Možná i díky tvrdému výcviku a silné indoktrinaci tak v roce 1942 Japonci kontrolovali značnou část jihovýchodní Asie. Ještě předtím si ale vojáci země vycházejícího slunce svou dravost vyzkoušeli na skomírajícím carském Rusku.

Psal se rok 1904, kdy Japonci po několikaměsíčním obléhání ovládli klíčový přístav východoasijské oblasti Port Arthur. Šlo ale o Pyrrhovo vítězství, Japonci totiž obětovali mnoho mužů, právě díky útokům lidských vln.

Tyto vlny předně několikrát za sebou útočily na ruské dělostřelectvo. Účastníci těžkých bojů popíšou výjevy z obléhání takto: „Šlo o hustou, nezdolnou hordu těl, pokrývající chladnou zem jako pokrývka.“

blank
Výcvik a vojenská disciplína Japonců zajišťovaly, že valná většina příslušníků císařské armády bojovala až do hořkého konce.

Opanují asijská bojiště

Bojová taktika Japonců v roce 1942 sestávala z prostého plánu. Žádoucí je nepřetržitá ofenziva bez ohledu na ztráty! Postup měl být zpravidla zakončen prudkým finálním zběsilým náporem několika vln vojáků.

Jedna vlna vázala hlavní síly fanatickým čelním útokem, mnohdy bez předchozího průzkumu, další vlny už se soustředily na obklíčení nepřítele. Proč taktika v roce 1942 vycházela? Japonci tehdy bojovali proti méně zkušeným vojákům asijských bojišť, kteří neměli leteckou podporu.

Na první pohled sebevražedná strategie tak dlouho nesla ovoce. Dokud se do konfliktu masivněji nezapojili materiálně zabezpečení Američané… Až tehdy Japonci přešli do defenzívy.

blank
Japonské lidské vlny se úspěšně převalily Čínou, sílu ztratily až v Tichomoří.

Do boje znovu a znovu!

Protiofenziva Spojených států přišla záhy. Japonci stanovili jakousi svrchovanou národní obrannou sféru, do které spadala Barma, Malajsko, východní Indie, západní Nová Guinea, ostrovy Karolíny, Mariany a Kurily.

Tuto sféru bránili zuby nehty po dobu tří posledních válečných let s takovým odhodláním, jaké šokovalo celý svět. Obrovské ztráty na životech nikoho z armádních kruhů nevzrušoval, na možná jatka bylo přeci připraveno na 2 miliony vojáků.

Uplatňovaná doktrína útoku lidských vln za každou cenu ke konci války vypadala v praxi tak, že když jeden útok selhal, velitelé vydali rozkaz jednoduše ho opakovat až do totálního zničení oddílů! Nutno podotknout, že tím Japonci Američanům extrémně komplikovali postup.

Například při vylodění na Guadalcanalu na Šalamounových ostrovech v srpnu 1942 vedl japonský odpor ke zdlouhavým pozemním i námořním bojům. Američané museli každou pozici dobývat jednotlivě, válka v Tichomoří se začala neúnosně vléct.

blank
Ideálně by útok lidské vlny měl končit bojem muže proti muži nablízko.

Od Barmy k Okinawě

Hrůzná podívaná se naskytla v zimě na přelomu let 1944 a 1945 také tehdy již vzpamatovaným britsko-indickým jednotkám v Barmě. Britové se zde potýkali s polonahými vyhladovělými japonskými jednotkami, které opakovaně poráželi.

Ty i přesto kladly další a další odpor a podnikaly sebevražedné protiútoky. Podobný výjev se odehrál také na ostrově Saipan na Marianech v červnu 1944. Američané zde narazili na tuhý odpor 43 000 Japonců.

Další zoufalý útok banzai (lidských vln) na ostrově proběhl ještě v červenci. Sebevražedný nápor způsobí obrovské ztráty na obou stranách. Uběhlo pár měsíců, a hlavním bojištěm se stal strategicky veledůležitý ostrov Okinawa v až nebezpečné blízkosti japonských ostrovů.

blank
Američané jsou japonskou houževnatostí překvapeni a stojí je to mnohé ztráty. Obrovské ztráty ale sčítá i císařská armáda.

Útočící děti

Poslední obranné centrum Japonska před samotnými ostrovy se stalo dějištěm urputných bojů. K jeho obraně bylo nasazeno přes 100 000 mužů, z nebe komplikovali dobývání ostrova navíc sebevražední letci kamikadze.

Japonská armáda nasadila na ostrově proti Američanům i dětské vojáky! Šlo o žáky 21 japonských středních škol ve věku od 14 do 17 let. Nešlo o záležitost dobrovolnou, žáci byli k boji krutě donuceni.

Polovina studentů byla zabita v boji, někteří přišli o život při sebevražedných útocích proti tankům. 2000 mrtvých studentů zahrnovalo i několik dívek-zdravotnic. To už se dostáváme do nejkrvavější fáze strategické bitvy o Okinawu, ve které zemřelo nejvíc vojáků.

V květnu 1945 podnikli Japonci protiútok na jihu s koordinovanou leteckou podporou, od června ale konečně pochopili, že boj je marný. Začaly se vzdávat první jednotky.

blank
Smrt v boji je pro Japonce za 2. světové války povýšena na ctnost.

Raději atomovky

Přesto se taktika lidských vln nevyčerpala. I poslední červnové dny se objevilo několik japonských skupin, které se snažily zvrátit poměr sil. Marně. Celkové japonské ztráty na ostrově činily až 130 000 lidí, včetně civilistů.

Američané napočítali „jenom“ 8000 mrtvých. Úpornost Japonců, vysoké ztráty spojenců a nejisté vyhlídky na dobytí Japonska přinutily vojenské analytiky zasednou ke stolu. I díky taktika útoku lidských vln je nakonec přehodnotili.

Klasická invaze z moře tak nepřipadala v úvahu a americký prezident Harry Truman (1884–1972) sáhl po atomových bombách.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...