Domů     Válka v Tichomoří: Hrozivé lidské vlny Japonců drtí Američany
Válka v Tichomoří: Hrozivé lidské vlny Japonců drtí Američany
5.1.2021

Mlýnek na lidské maso, jako pochod prasat na porážku. Tak by se dala charakterizovat kontroverzní bojová taktika, stojící na masivním útoku celých lidských vln. Má zvrátit poměr sil, místo toho ale boje prodlouží klidně i o několik let. Své o tom vědí i Američané hlavně z bojišť východní Asie…

Japonci v letech 1931 až 1945 systematicky připravovali půdu k praktikování této do jisté míry zvrácené bojové taktiky. Vojenský výcvik císařských bojovníků cílil také na vštípení absolutní a slepé poslušnosti vůči nadřízeným.

Nebylo výjimkou, že ostřílení poddůstojníci byli často ponižováni nezkušenými a arogantními mladými důstojníky. Hodnota vlastního života tak z nových branců rychle vyprchala, na druhou stranu se snížila i hodnota života nepřátel, což se v bojích hodilo.

Možná i díky tvrdému výcviku a silné indoktrinaci tak v roce 1942 Japonci kontrolovali značnou část jihovýchodní Asie. Ještě předtím si ale vojáci země vycházejícího slunce svou dravost vyzkoušeli na skomírajícím carském Rusku.

Psal se rok 1904, kdy Japonci po několikaměsíčním obléhání ovládli klíčový přístav východoasijské oblasti Port Arthur. Šlo ale o Pyrrhovo vítězství, Japonci totiž obětovali mnoho mužů, právě díky útokům lidských vln.

Tyto vlny předně několikrát za sebou útočily na ruské dělostřelectvo. Účastníci těžkých bojů popíšou výjevy z obléhání takto: „Šlo o hustou, nezdolnou hordu těl, pokrývající chladnou zem jako pokrývka.“

Výcvik a vojenská disciplína Japonců zajišťovaly, že valná většina příslušníků císařské armády bojovala až do hořkého konce.
Výcvik a vojenská disciplína Japonců zajišťovaly, že valná většina příslušníků císařské armády bojovala až do hořkého konce.

Opanují asijská bojiště

Bojová taktika Japonců v roce 1942 sestávala z prostého plánu. Žádoucí je nepřetržitá ofenziva bez ohledu na ztráty! Postup měl být zpravidla zakončen prudkým finálním zběsilým náporem několika vln vojáků.

Jedna vlna vázala hlavní síly fanatickým čelním útokem, mnohdy bez předchozího průzkumu, další vlny už se soustředily na obklíčení nepřítele. Proč taktika v roce 1942 vycházela?

Japonci tehdy bojovali proti méně zkušeným vojákům asijských bojišť, kteří neměli leteckou podporu. Na první pohled sebevražedná strategie tak dlouho nesla ovoce.

Dokud se do konfliktu masivněji nezapojili materiálně zabezpečení Američané… Až tehdy Japonci přešli do defenzívy.

Japonské lidské vlny se úspěšně převalily Čínou, sílu ztratily až v Tichomoří.
Japonské lidské vlny se úspěšně převalily Čínou, sílu ztratily až v Tichomoří.

Do boje znovu a znovu!

Protiofenziva Spojených států přišla záhy. Japonci stanovili jakousi svrchovanou národní obrannou sféru, do které spadala Barma, Malajsko, východní Indie, západní Nová Guinea, ostrovy Karolíny, Mariany a Kurily.

Tuto sféru bránili zuby nehty po dobu tří posledních válečných let s takovým odhodláním, jaké šokovalo celý svět. Obrovské ztráty na životech nikoho z armádních kruhů nevzrušoval, na možná jatka bylo přeci připraveno na 2 miliony vojáků.

Uplatňovaná doktrína útoku lidských vln za každou cenu ke konci války vypadala v praxi tak, že když jeden útok selhal, velitelé vydali rozkaz jednoduše ho opakovat až do totálního zničení oddílů!

Nutno podotknout, že tím Japonci Američanům extrémně komplikovali postup. Například při vylodění na Guadalcanalu na Šalamounových ostrovech v srpnu 1942 vedl japonský odpor ke zdlouhavým pozemním i námořním bojům.

Američané museli každou pozici dobývat jednotlivě, válka v Tichomoří se začala neúnosně vléct.

Ideálně by útok lidské vlny měl končit bojem muže proti muži nablízko.
Ideálně by útok lidské vlny měl končit bojem muže proti muži nablízko.

Od Barmy k Okinawě

Hrůzná podívaná se naskytla v zimě na přelomu let 1944 a 1945 také tehdy již vzpamatovaným britsko-indickým jednotkám v Barmě. Britové se zde potýkali s polonahými vyhladovělými japonskými jednotkami, které opakovaně poráželi.

Ty i přesto kladly další a další odpor a podnikaly sebevražedné protiútoky. Podobný výjev se odehrál také na ostrově Saipan na Marianech v červnu 1944. Američané zde narazili na tuhý odpor 43 000 Japonců.

Další zoufalý útok banzai (lidských vln) na ostrově proběhl ještě v červenci. Sebevražedný nápor způsobí obrovské ztráty na obou stranách.

Uběhlo pár měsíců, a hlavním bojištěm se stal strategicky veledůležitý ostrov Okinawa v až nebezpečné blízkosti japonských ostrovů.

Američané jsou japonskou houževnatostí překvapeni a stojí je to mnohé ztráty. Obrovské ztráty ale sčítá i císařská armáda.
Američané jsou japonskou houževnatostí překvapeni a stojí je to mnohé ztráty. Obrovské ztráty ale sčítá i císařská armáda.

Útočící děti

Poslední obranné centrum Japonska před samotnými ostrovy se stalo dějištěm urputných bojů. K jeho obraně bylo nasazeno přes 100 000 mužů, z nebe komplikovali dobývání ostrova navíc sebevražední letci kamikadze.

Japonská armáda nasadila na ostrově proti Američanům i dětské vojáky! Šlo o žáky 21 japonských středních škol ve věku od 14 do 17 let. Nešlo o záležitost dobrovolnou, žáci byli k boji krutě donuceni.

Polovina studentů byla zabita v boji, někteří přišli o život při sebevražedných útocích proti tankům. 2000 mrtvých studentů zahrnovalo i několik dívek-zdravotnic.

To už se dostáváme do nejkrvavější fáze strategické bitvy o Okinawu, ve které zemřelo nejvíc vojáků. V květnu 1945 podnikli Japonci protiútok na jihu s koordinovanou leteckou podporou, od června ale konečně pochopili, že boj je marný. Začaly se vzdávat první jednotky.

Smrt v boji je pro Japonce za 2. světové války povýšena na ctnost.
Smrt v boji je pro Japonce za 2. světové války povýšena na ctnost.

Raději atomovky

Přesto se taktika lidských vln nevyčerpala. I poslední červnové dny se objevilo několik japonských skupin, které se snažily zvrátit poměr sil. Marně. Celkové japonské ztráty na ostrově činily až 130 000 lidí, včetně civilistů.

Američané napočítali „jenom“ 8000 mrtvých. Úpornost Japonců, vysoké ztráty spojenců a nejisté vyhlídky na dobytí Japonska přinutily vojenské analytiky zasednou ke stolu. I díky taktika útoku lidských vln je nakonec přehodnotili.

Klasická invaze z moře tak nepřipadala v úvahu a americký prezident Harry Truman (1884–1972) sáhl po atomových bombách.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml